Już wkrótce druga odnoga hossy na rynku ropy!

1276

Ceny ropy mogą w krótkim czasie skoczyć do góry, wyrywając się z wąskiego przedziału wahań, w którym były notowane ostatnio – twierdzi jeden z czołowych analityków rynku energii.

Wypowiadając się w trakcie forum Platts London S&P Oil & Energy w poniedziałek, Gary Ross z Pira Energy powiedział, że już wkrótce hossa na ropę powróci, potencjalnie wysyłając ceny w ciągu najbliższych tygodni do 60 $ za baryłkę.

„Uważamy, że rynki już wystarczająco skonsolidowały się, a więc teraz pojawi się druga mniejsza odnoga hossy” – zaznaczył Ross. – „Jesteśmy całkiem [optymistyczni] co do cen, zwłaszcza, że już w tym tygodniu w główną rozgrywkę wkroczą kwietniowe kontrakty terminowe.”

„Jest sporo kwestii, które powiązane ze sobą, czynią kwiecień szczególnym miesiącem i które sprawiają, że uważamy pojawienie się krótszej nogi hossy za realne” – stwierdził Ross. – „Mówię krótszej, chociaż jest również mniej prawdopodobne, że pojawi się 10-15$ za baryłkę, ale bardziej realne jest 5$ w górę za baryłkę”.

Ross oczekuje, że już wkrótce zapasy amerykańskie odczują cięcia produkcji w Organizacji Państw Eksporterów Ropy Naftowej, jak również zmniejszenia podaży ze strony amerykańskich rurociągów.

Ross jest dość często uparty co do cen ropy naftowej. W 2015 roku, na przykład, przewidywał, że ropa może skoczyć do 75 $ w 2016. Ceny zrobiły niemal dokładnie odwrotnie, uderzając wieloletnie minimum w lutym 2016 roku.

Na forum w Londynie stosunkowo optymistyczna projekcja Rossa została również poparta przez analityków S&P Platts. W swoich uwagach wstępnych, Dave Ernsberger, globalny szef cen energii w Platts, przewidywał, że Brent może wzrosnąć do 65- $ 70 $ za baryłkę w grudniu tego roku.

„Zwrot cen jest spowodowany przez przełomowe porozumienie między OPEC oraz krajami spoza OPEC w celu ograniczenia produkcji, które wyznaczyły pewien pułap dla cen łupkowej ropy z USA” – podkreślił Ernsberger.

Inni uczestnicy konferencji mieli jednak bardzo wyciszone prognozy na ceny ropy naftowej. W ankiecie jednak na pytanie: „jakiej ceny ropy Brent spodziewają się w przyszłym roku” aż 48% respondentów wybrało przedział $ 55- $ 65.