Kalendarz wydarzeń finansowych na koniec października

1619

Po chwiejnym początku jesiennego sezonu inwestycyjnego, inwestorzy liczą na odrobinę spokoju na Wall Street i innych znaczących rynkach finansowych świata. Poniżej przedstawiamy kalendarz najważniejszych wydarzeń rynkowych na koniec października.

19 października
Każdy trader z pewnością zaznaczy w swym kalendarzu 19 października. W tym dniu bowiem opublikowany zostanie raport na temat chińskiego PKB za trzecim kwartale roku. Chiny to druga największa gospodarka świata, zatem PKB tego kraju ma znaczący wpływ na gospodarki całego świata. Przypomnijmy, iż dane dotyczące chińskiego PKB w drugim kwartale wyprzedziły oczekiwania.
19 października poznamy również dane na temat sprzedaży detalicznej, produkcji oraz inwestycji miejskich w Chinach, a Główny Urząd Statystyczny Wielkiej Brytanii ogłosi aktualne dane na temat zatrudnienia.
Ostatnim istotnym wydarzeniem tego dnia będzie publikacja raportu o decyzji Banku Kanady w sprawie stóp procentowych oraz polityki monetarnej.

20 października
20 października będzie kolejnym dniem pełnym wrażeń. Dzień ten zacznie się od raportu o stanie australijskiego rynku pracy, który w sierpniu nieoczekiwanie uległ pogorszeniu. Inwestorzy mają nadzieję, że dane za wrzesień rozwieją wątpliwości dotyczące stanu australijskiej gospodarki.
Tego dnia odbędzie się też pierwsze posiedzenie w sprawie polityki monetarnej Europejskiego Banku Centralnego od czasu nieudanego przedłużenia programu luzowania ilościowego we wrześniu. Przewiduje się, iż EBC nie zdecyduje się w obecnej sytuacji wprowadzić w swej polityce jakichkolwiek zmian.
20 października poznamy również dane dotyczące handlu detalicznego i inflacji cen dóbr produkcyjnych w Wielkiej Brytanii, inflacji cen dóbr produkcyjnych w Niemczech oraz sprzedaży mieszkań w USA.

21 października
21 października ogłoszony zostanie wstępny indeks PMI sektora produkcyjnego USA oraz poziom inflacji w Kanadzie.

24 października
24 października wiadomości zostaną zdominowane przez informacje gospodarcze z Japonii. Ministerstwo Finansów tego kraju ogłosi aktualne dane handlowe, a indeks Markit/Nikkei poda wstępną wartość wskaźnika PMI dla sektora produkcyjnego za październik.

26 października
26 października RBA opublikuje gorąco oczekiwany kwartalny raport inflacyjny. Przy malejącej presji inflacyjnej, RBA zdecydował się w tym roku już kilka razy obniżyć stopy procentowe w celu pobudzenia wzrostu gospodarczego. Na podstawie oficjalnego indeksu cen konsumenckich inwestorzy będą wnioskować o przyszłej polityce RBA.

27 października
Wstępna wartość PKB Wielkiej Brytanii za trzeci kwartał zostanie ogłoszona w ostatni czwartek miesiąca. Na podstawie tego raportu inwestorzy będą w stanie wstępnie ocenić stan brytyjskiej gospodarki po brexitowym referendum z 23 czerwca.

28 października
Miesiąc zakończy się publikacją wstępnych danych na temat wzrostu gospodarczego USA w trzecim kwartale roku. Przypomnijmy, iż wzrost PKB tego kraju w pierwszej połowie roku wypadł poniżej oczekiwań. Możliwe, że na podstawie raportu za trzeci kwartał inwestorzy będą mogli z większym prawdopodobieństwem przewidzieć wprowadzenie podwyżki stóp procentowych w tym roku.

https://monitorfx.pl/kalendarz-ekonomiczny-forex/