Co to jest Karta kredytowa ?

954

Karta kredytowa to cienka prostokątna płyta z tworzywa sztucznego wydana przez firmę finansową, która umożliwia posiadaczom kart pożyczanie środków, za pomocą których można płacić za towary i usługi. Karty kredytowe nakładają warunek, że posiadacze kart będą spłacać pożyczone pieniądze, plus odsetki, a także wszelkie dodatkowe uzgodnione opłaty.

Podmiot oferujący kartę kredytową może również udzielić linii kredytowej posiadaczom kart, umożliwiając im pożyczanie pieniędzy w formie zaliczek pieniężnych. Emitenci zazwyczaj ustalają z góry limity kredytowe, w oparciu o rating kredytowy danej osoby. Zdecydowana większość firm pozwala klientom dokonywać zakupów za pomocą kart kredytowych, które pozostają jedną z najpopularniejszych obecnie metod płatności przy zakupie towarów i usług konsumpcyjnych.

Zrozumienie kart kredytowych

Karty kredytowe charakteryzują się wyższymi rocznymi stopami procentowymi niż inne formy kredytów konsumenckich. Odsetki od niespłaconego salda pobierane na karcie są zazwyczaj naliczane miesiąc po dokonaniu zakupu.

Ważne: Osoby o słabej historii kredytowej często szukają zabezpieczonych kart kredytowych, które wymagają depozytów gotówkowych i zapewniają im współmierne linie kredytowe].

Rodzaje kart kredytowych

Większość głównych kart kredytowych, do których należą Visa, MasterCard, Discover i American Express, jest wydawana przez banki lub inne instytucje finansowe. Wiele kart kredytowych przyciąga klientów, oferując zachęty, takie jak darmowe kilometry lotnicze, wynajem pokoi hotelowych, bony upominkowe i zwrot gotówki przy zakupach.

Aby wygenerować lojalność klientów, wiele sklepów detalicznych wydaje markowe wersje głównych kart kredytowych, z emblematem nazwy sklepu na awersie karty. Mimo że zazwyczaj łatwiej jest klientom zakwalifikować się do karty kredytowej w sklepie niż do karty głównej, karty sklepowe mogą być wykorzystywane wyłącznie do dokonywania zakupów u wydających je sprzedawców detalicznych, którzy mogą oferować posiadaczom kart takie korzyści, jak specjalne rabaty, ogłoszenia promocyjne lub specjalne wyprzedaże.

Zabezpieczone karty kredytowe to rodzaj karty kredytowej, w przypadku której posiadacz karty zabezpiecza ją kaucją zabezpieczającą. Takie karty oferują ograniczone linie kredytowe o wartości równej wartości depozytów zabezpieczających, które są zwracane po wykazaniu przez posiadacza karty wielokrotnego i odpowiedzialnego użycia karty. Znane również jako „przedpłacone” i „częściowo zabezpieczone” karty kredytowe, karty te są często poszukiwane przez osoby o słabej historii kredytowej.

Podobnie jak zabezpieczona karta kredytowa, przedpłacona karta debetowa jest rodzajem zabezpieczonej karty płatniczej, gdzie dostępne środki odpowiadają środkom, które ktoś już zaparkował na połączonym koncie bankowym. Natomiast niezabezpieczone karty kredytowe nie wymagają depozytów zabezpieczających ani zabezpieczeń. Karty te oferują zazwyczaj wyższe linie kredytowe i niższe oprocentowanie nieregulowanych kredytów.

Historia kredytu budowlanego z zabezpieczonymi kartami kredytowymi

Zabezpieczone karty mogą pomóc konsumentom odbudować uszkodzony kredyt, zapewniając jednocześnie sposób dokonywania zakupów online i eliminując konieczność noszenia gotówki. Ponieważ jednak zabezpieczone karty zgłaszają płatności i aktywność zakupową do głównych agencji kredytowych, posiadacze kart, którzy używają ich w sposób odpowiedzialny, mogą mieć możliwość rozszerzenia linii kredytowych lub aktualizacji do zwykłych kart kredytowych.