Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA w zeszłym tygodniu wzrosła powyżej prognoz

702

Liczba amerykańskich obywateli, którzy po raz pierwszy ubiegali się o zasiłek dla bezrobotnych w zeszłym tygodniu, wzrosła o 9000 do 227, podało Ministerstwo Pracy. Analitycy przewidzieli, że liczba ta wzrośnie do 220 tysięcy. Średnia liczba wniosków za ostatnie cztery tygodnie wzrosła z 221 tys. do 222 tys. Liczba Amerykanów, którzy nadal otrzymują zasiłek dla bezrobotnych, za tydzień kończący się 16 czerwca zmniejszyła się o 21 tys. i wyniosła 1 milion 705 tys. osób. Eksperci oczekiwali liczby na poziomie 1 miliona 717 tysięcy osób.

Rynek ropy naftowej przestawał rosnąć z powodu obaw przed przerwami w dostawach paliwa z portów w Libii

Ceny ropy wzrosły w środę po południu z powodu obaw przed przerwami w dostawach paliwa z libijskich portów. Przewodniczący zarządu libijskiej korporacji naftowo-gazowej National Oil Mustafa Sanalla wyraził obawę, że USA i inne światowe mocarstwa mogą zablokować eksport ropy z terminali kontrolowanych przez nieuznany rząd na wschodzie kraju. Uznany przez społeczność międzynarodową, rząd znajduje się na zachodzie kraju. Sanallah powiedział, że tylko NOC może sprzedawać libijską ropę na rynku międzynarodowym. Sierpniowe kontrakty na ropę Brenta o 14:35 czasu moskiewskiego wzrosły o 47 centów do 78 dolarów 9 centów za baryłkę. Ropa WTI z dostawą w sierpniu osiągnęła najwyższego poziomu 72 dolary 80 centów za baryłkę w 2014 roku, wzrost o 4 centy.

Wielkość transakcji M&A na świecie osiągnęła 2,5 biliona USD

W pierwszej połowie 2018 roku osiągnęła wielkość fuzji i przejęć na świecie maksimum dla tego okresu poziom 2,5 biliona USD ze względu na szereg bardzo dużych transakcji w Stanach Zjednoczonych, według Financial Times. Wzrost wskaźnika wynikał z przyspieszenia globalnego ożywienia gospodarczego, wysokiego poziomu zaufania przedsiębiorców w większości krajów świata oraz zmniejszenia obciążeń podatkowych w USA, co pozwoliło na uwolnienie środków na nabycie aktywów. Współzałożyciel firmy konsultingowej Centerview Partners, Blair Effon, skomentował: „Wstrząsy technologiczne pozostają ważnym czynnikiem powodującym duże koszty M&A. Wielkoskalowe zmiany technologiczne zmuszają firmy ze wszystkich branż do twórczego podejścia do strategicznych kombinacji”. Financial Times pisze, że 20 największych transakcji półrocza wynosi ponad 760 miliardów dolarów.  

Eksperci obawiają się, że wojna handlowa między Chinami a Stanami Zjednoczonymi może przekształcić się w walutową

W kontekście dalszego spadku juana wobec dolara amerykańskiego eksperci obawiają się, że wojna handlowa między Chinami i USA może przekształcić się w walutową, ponieważ Chiny mogą wykorzystać słabą walutę narodową jako broń w przypadku nasilenia napięć z Waszyngtonem. Redukcja juana 11sesje z rzędu jest rekordowym okresem w czasie jego ciągłego osłabienia. W czwartek, na aukcji w Szanghaju, kurs juana CNH do dolara USD spadł o 0,3% do minimum od 20 grudnia z 6,63 juana za 1 dolara. CNBC pisze, że władze ChRL pozwalają juanowi stać się tańszym w celu zwiększenia atrakcyjności chińskiego eksportu za granicą.

Amerykański Departament Sprawiedliwości zatwierdził umowę zakupu aktywów Walt Disney 21st Century Fox

Amerykański konglomerat Walt Disney poinformował, że departament antymonopolowy Departamentu Sprawiedliwości USA zatwierdził umowę nabycia aktywów firmy 21st Century Fox Ruperta Murdocha. W tym samym czasie Walt Disney musi spełnić warunek zaproponowany przez regulatora – sprzedać sieć regionalnych kanałów Fox Sports przez 90 dni po zakończeniu transakcji. Walt Disney w zeszłym tygodniu podniósł swoją ofertę zakupu aktywów Fox o prawie jedną trzecią w porównaniu do grudniowej oferty. Zgodnie z umową akcjonariusze Fox otrzymają 38 USD na akcję. Mają prawo wyboru między otrzymywaniem gotówki lub akcji Disneya.

Producenci samochodów ostrzegają przed negatywnymi konsekwencjami stosowania ceł w 25% dla amerykańskiej gospodarki