Kolejne kary dla Deutsche Bank

deutsche bank

1180

Niemiecki kredytodawca Deutsche Bank otrzymał nową karę w wysokości 204 mln dolarów za stosowanie niewłaściwych środków w zakresie przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy. We wtorek rano brytyjski urząd nadzoru Financial Conduct Authority (FCA) oświadczył, że Deutsche Bank od stycznia 2012 roku do grudnia 2015 roku narażał brytyjski system finansowy na przestępstwa finansowe.

Zdaniem FCA Deutsche Bank w niewłaściwy sposób nadzorował tworzenie nowych relacji z klientami, a ponieważ jednym z centrum globalnego biznesu jest Wielka Brytania, więc brytyjski urząd nakazał niemieckiemu bankowi zapłacić 163 mln funtów grzywny, czyli 203 830 000 dolarów. Jest to największa kara dotychczas zastosowana przez brytyjski nadzór finansowy.

Z powodu niewłaściwej kontroli klienci Deutsche Bank oraz DB Moskwa – czyli rosyjskiego odłamu niemieckiego banku – przenieśli ponad 6 mld euro z Rosji na zagraniczne konta, prowadzone przez Deutsche Bank w Wielkiej Brytanii.

„Wielkość grzywny odzwierciedla powagę uchybień Deutsche Banku. Wielokrotnie wskazywaliśmy firmie, w jaki sposób spełnić nasze wymogi AML (dotyczące przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy), więc uchybienia Deutsche Banku są po prostu nie do przyjęcia” – powiedział Mark Steward, dyrektor wykonawczy w FCA, w swoim oświadczeniu.

„Inne firmy powinny zwrócić uwagę na dzisiaj wymierzoną grzywnę i ponownie przyjrzeć się swoim własnymi procedurom AML, aby zapewnić sobie uniknięcie takiej akcji” – dodał Steward.

Ta grzywna przychodzi tuż po tym, jak bank w poniedziałek ogłosił, że zapłaci 425 mln dolarów nadzorowi bankowemu w Nowym Jorku w podobnej akcji, tzw. „Lustro”, dzięki której z Rosji zostało przeniesione 10 mld dolarów.

Deutsche Bank we wtorkowym oświadczeniu zapewnił, że osiągnął porozumienie z urzędem nadzoru w Wielkiej Brytanii oraz Departamentem Usług Finansowych Stanu Nowy Jork w toku postępowania kontrolnego w zakresie przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy w banku.