Token DeFi: Czym jest? Cena monet DeFi

727

Skrót DeFi coraz częściej pojawia się na ustach tych, którzy interesują się kryptowalutami.

Jednak dla laika jest on całkowitą tajemnicą. Jeśli zaliczasz się do drugiej grupy i chcesz tę tajemnicę rozwikłać, jesteś we właściwym miejscu.

Przeczytaj artykuł, a wszystko stanie się jasne.

DeFi — co to takiego?

DeFi oznacza „zdecentralizowane finanse” (z ang. „decentralized finance”). Termin jest bardzo szeroki, ponieważ podlegają pod niego różnorodne aplikacje finansowe, które opierają się na kryptowalutach lub technologii blockchain.

Każda z nich ma na celu stworzenie konkurencji dla tradycyjnych pośredników finansowych (np. banków). Tym samym kontynuują tradycję bitcoina.

Pierwsza kryptowaluta wyeliminowała pośredników transakcji, oddając kontrolę nad siecią blockchain wszystkim jej uczestnikom.

Dzięki temu nie ma żadnej nadrzędnej instytucji, która ma całkowitą kontrolę nad transakcją i może ją przerwać lub zatrzymać z powodu własnego „widzimisię”.

Jednak DeFi idzie tutaj o krok dalej. Nie decentralizuje jedynie przelewów, ale również:

  • pożyczki,
  • ubezpieczenia,
  • crowdfunding,
  • zakłady,
  • wiele innych rzeczy.

Aplikacje DeFi w sieci Etherum

Moneta Ethereum ETH Większość aplikacji, które kwalifikują się do terminu DeFi, działa w oparciu o sieć Ethereum.

To jednocześnie druga największa kryptowaluta świata (mimo że — technicznie rzecz biorąc — „Ethereum” to nazwa sieci, a kryptowaluta nosi miano „ether”).

Dlaczego sieć Ethereum, a nie Bitcoin?

Ponieważ jest szybsza i prostsza w obsłudze, a ponadto jako pierwsza zaimplementowała smart kontrakty. Pozwalają one na ustalenie pewnych warunków, po spełnieniu których transakcja realizuje się automatycznie.

Właśnie w oparciu o smart kontrakty działają najpopularniejsze aplikacje DeFi.

Czytaj dalej, a poznasz ich poszczególne rodzaje.

Zdecentralizowana giełda (DEX)

W odróżnieniu od tradycyjnych giełd online, gdzie użytkownicy wymieniają jedne waluty na inne (np. bitcoina na złotówki), zdecentralizowane giełdy nie pełnią roli mediatora.

Łączą ze sobą użytkowników, którzy następnie bezpośrednio między sobą wymieniają kryptowaluty. Dzięki temu nie powierzają swoich pieniędzy żadnej platformie.

Stablecoin

Amerykańskie banknoty w dłoni kobiety

Nazwę tego typu kryptowaluty możemy przetłumaczyć jako „stabilna moneta”.

To rodzaj projektu DeFi, który ma na celu ograniczenie fluktuacji cenowych na rynku kryptowalut.

Jak to robi? Uzależnia cenę kryptowaluty od innego miernika wartości, np. dolara amerykańskiego. Dzięki temu cena stablecoina znajduje się pod kontrolą.

Platforma pożyczkowa

Pożyczki kryptowalutowe to kolejna popularna forma DeFi. Dedykowane temu platformy łączą pożyczkodawców i biorców. Osoby, które oferują pożyczkę, zarabiają na prowizji. Tą zaś platforma ustala za pomocą algorytmu.

Ocenia on podaż na kryptowalutę i adekwatnie podnosi stopy procentowe.

Rynek prognostyczny

Rynek prognostyczny (z ang. „prediction market”) to miejsce, w którym użytkownicy prognozują wyniki przyszłych wydarzeń i stawiają kryptowaluty na swój typ. Wydarzeniem może być cokolwiek (np. czy dany kandydat wygra wybory prezydenckie).

W tego typu platformach oczywiście chodzi przede wszystkim o zysk, ale nie tylko. To również świetne źródło wiedzy o nastrojach społecznych, które nieraz daje trafniejsze wyniki niż popularne ankiety.

DeFi zwiększa zainteresowanie takimi zakładami, ponieważ platforma nie jest scentralizowana. Nie podlega żadnym instytucjom, które mogłyby wpłynąć na wynik.

Nowy potencjał inwestycyjny, czyli DeFi coins

kryptowaluty - bitcoin ethereum Wiele z powyższych platform implementuje własne tokeny, które służą za walutę w obrębie ich systemu ekonomicznego.

Te DeFi coiny są dostępne na giełdzie, tak samo jak tradycyjne kryptowaluty.

Ponadto często zyskują na wartości razem z rosnącą popularnością projektu lub platformy, w której pełnią rolę środka płatniczego. Tym samym mają duży potencjał inwestycyjny.

Jeśli interesujesz się nowymi technologiami w obrębie blockchaina, DeFi coiny to coś dla ciebie. Zaliczają się do nich m.in.:

  • Uniswap,
  • Chainlink,
  • DAI.