Mastercard i Visa rezygnują z kryptowaluty Libra

607

Libra Facebook napotyka ważne spotkanie deweloperów i współpracowników w poniedziałek. Kilka dni po ambitnym projekcie wprowadzenia monet cyfrowych do głównego nurtu handlu Libra stanęła przed poważną przeszkodą, gdy wiele dużych firm płatniczych opuściło projekt. Mastercard i Visa opuściły Geneva Libra Association w piątek, podobnie jak eBay, fintech startup Stripe i firma płatnicza Mercado Pago. Pozostawienie Facebooka bez wsparcia dużych firm płatniczych utrudnia sytuację w projekcie, który powinien zostać uruchomiony do czerwca 2020 roku.

Waga zbyt niebezpieczna dla obecnego systemu finansowego?

Po Exodusie pojawiły się ostrzeżenia amerykańskich polityków i organów regulacyjnych w Europie, że wprowadzenie Wagi może zakłócić globalną stabilność finansową, podważyć prywatność użytkowników i promować pranie pieniędzy.

  • Na spotkaniu w Genewie członkowie uzgadniają tymczasowe warunki umowy. Są to zazwyczaj pisemne zasady rządzące sposobem zarządzania firmą lub organizacją, powiedział rzecznik Vodafone.

Stowarzyszenie Libra wyznaczy również przewodniczącego spotkania, powiedział Wall Street Journal w tym miesiącu. Rzeczniczka Stowarzyszenia Wagi odmówiła komentarza na temat spotkania.

Grupa powiedziała w tym miesiącu, że podadzą szczegóły po spotkaniu 1500 „podmiotów”, które wyraziły „entuzjastyczne zainteresowanie” udziałem w projekcie. Stowarzyszenie, które ma pozostałych 22 członków, składa się również z organizacji non-profit, grup venture capital i firm opartych na technologii blockchain.

Wycofanie dużych firm finansowych oznacza jednak, że skala nie może już liczyć na globalnych graczy, którzy pomogliby w rozprzestrzenianiu się ich kryptowaluty i ułatwiali transakcje klientom. Jest to nowa bariera dla starań Libry o przekonanie organów regulacyjnych i polityków o bezpieczeństwie wirtualnej monety.

Francja zobowiązała się do zablokowania Wagi w Europie w zeszłym miesiącu, a Bank Anglii określił kompleksowe warunki, które należy spełnić przed uruchomieniem w Wielkiej Brytanii. Przewodniczący Rezerwy Federalnej USA Jerome Powell zasugerował, aby projekt był rozwijany po rozwiązaniu problemów związanych z konsekwencjami.

Waga, która została ogłoszona wraz z rozwojem Facebooka w handlu elektronicznym, jest wspierana przez rezerwę nieruchomości, w tym depozytów bankowych i krótkoterminowych rządowych papierów wartościowych, i monitorowana przez Stowarzyszenie Libra. Struktura ma na celu zwiększenie zaufania i ustabilizowanie zmienności cen, zarazy kryptowalut i uczynienie ich niepraktycznymi dla handlu i płatności.