Polacy pionierami płatności bezgotówkowych

1983

Chociaż mobilna bankowość w Polsce dopiero „raczkuje”, to już widać wyraźną tendencję ogromnego zainteresowania nowoczesną technologią, którą wykorzystują banki. Polacy chętnie korzystają z takich nowinek i są żadni najnowocześniejszych rozwiązań, dzięki którym zarządzanie finansami może być optymalnie komfortowe i proste. Sprawdź, jakie miejsce Polacy zajmują na bankowej mapie całej Europy. Okazuje się, że w wielu dziedzinach jesteśmy pionierami.

Płatności bezstykowe

Czy wiesz, że możliwość płatności zbliżeniowych pojawiła się w Polsce jako jedna z pierwszych, patrząc na wszystkie kraje europejskie? Nic dziwnego, że większość Polaków z takiej możliwości dzisiaj dogodnie korzysta. Okazuje się, że jesteśmy pionierami, jeśli weźmiemy pod uwagę chęć wykorzystywania kart zbliżeniowych i realizowania nimi płatności na arenie międzynarodowej całej Europy.

Płatności bezgotówkowe tego rodzaju uznajemy za wygodne i bezpieczne. Przecież nie musimy nosić w portfelu gotówki, nie musimy wyliczać pieniędzy ani czekać na resztę.

Płatności bezstykowe cieszą się też ogromną popularnością ze względu na bezpieczeństwo. Przecież kartę wystarczy jedynie zbliżyć do urządzenia, jakim jest terminal płatniczy. Nikt nie zobaczy indywidualnego kodu PIN, jaki został dla karty nadany, bo takiego nie trzeba nawet wpisywać. Kartę mamy cały czas przy sobie, a w razie jej kradzieży możliwe staje się dokonanie zakupów na kwotę nie większą niż 50 złotych. To nieduża strata, biorąc pod uwagę, że w kilka chwil karta zostanie zablokowana.

Co Polacy myślą o nowoczesnej bankowości?

Ponad 55% Polaków regularnie korzysta z mobilnej bankowości. Aż 64% jest ciekawa kolejnych rozwiązań i deklaruje, że chętnie będzie z nich korzystać. Uznajemy, że płatności kartą z wykorzystaniem urządzeń, takich jak terminal kart płatniczych, są o wiele wygodniejsze, szybsze i bezpieczniejsze niż te przy zastosowaniu tradycyjnej gotówki. 

Co więcej, nawet 45% Polaków potwierdza, że gdyby już niedługo nie było możliwości płacenia gotówką, nie byłby to dla nich duży problem.

My i reszta Europy

Co ciekawe, szybko doganiamy Szwecję, która najczęściej podawana jest jako przykład kraju, który w sposób idealny zarządza finansami. W tym kraju płatności tradycyjną gotówką to tylko 1% wszystkich transakcji. W Szwecji praktycznie w każdym sklepie dostrzeżemy terminal płatniczy. W niektórych punktach wręcz zabrania się płacenia gotówką.

Chociaż Polska jest pod tym względem jeszcze daleko w tyle, to ogromną nadzieję dają młodzi Polacy, którzy równie chętnie wykorzystują nowoczesna bankowość i coraz rzadziej korzystają z gotówki. Płatności bezgotówkowe w ich przypadku to już standard. Same banki widzą zresztą w Polakach ogromny potencjał. To u nas wdrażane są innowacje w zakresie płatności kartą. To przecież my przodujemy w ilości realizowanych transakcji bezstykowych. To również w Polsce odnotowano w ostatnich latach największą liczbę zakładanych kont i wydawanych do rachunków kart płatniczych. Terminale pos mogą być już wykorzystywane przez połowę Polaków, bo właśnie co drugi z nas ma konto bankowe. Wśród młodych te statystyki są jeszcze bardziej obiecujące – nawet 90% młodych regularnie korzysta z płatności kartą.