“Motywacja” nie istnieje

2452

Przynajmniej nie na tym poziomie oraz formie jak myślisz.

Gdybym tylko mógł, tytuł tego postu byłby bardziej wyzywający, ponieważ przyciągnąłby o wiele więcej osób.

Mam parę pytań, odpowiedz sobie na nie szczerze.

 • Czy znalazłeś się kiedyś w sytuacji, w której chciałeś się zmotywować do pracy ale nie mogłeś?
 • Czy uważasz, że inni pracują bardzo ciężko na swój sukces oraz nie emanują motywacją?
 • Kiedy ich obserwujesz, czy zadajesz sobie pytanie jak powtórzyć ich sukces?
 • Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się jak można zmotywować 5 letnie dziecko?
 • Czy kiedykolwiek zatrzymałeś się w miejscu i zastanowiłeś się na czym ta motywacja polega i czy gra jest warta świeczki?
 • Jeżeli tak, to musisz wiedzieć, że istnieje odpowiedź na wszystkie powyższe pytania oraz stwierdzić, że motywacja sama w sobie nie istnieje.

Mogę udzielić odpowiedzi i to w jednym słowie: Decyzje.

To jest o wiele bardziej skomplikowane niż myśleliśmy. Nasz mózg jest organem, który ma uchronić nas przed wszystkim, co może okazać się dla zbyt ryzykowne. Nie tylko nie pozwala nam zejść z klifu czy też doprowadzić do wypadku samochodowego. Jeżeli wahamy się z jakąś decyzją, to nasz umysł na siłę stara się nas od tego odwieść i pozostać biernym.

Przykład:

Podczas spotkania chcesz wyrazić swoją opinię, niestety się zawahałeś i w ostateczności tego nie zrobiłeś. Czy wiesz co się stało?

Jeżeli przez chwilę zastanowiłeś się czy coś zrobić, to Twój umysł stwierdził, że jest to zbyt ryzykowane posunięcie. Nasz mózg stale kontroluje oraz dawkuje ryzyko, które możemy podjąć. W każdych warunkach nasz umysł stara się ochronić nas przed niebezpieczeństwem.

Wszystko jest fajne, przecież każdy chęć zadbać o swoje bezpieczeństwo. Aczkolwiek z drugiej strony jest to funkcja, która uniemożliwia nam następujące rzeczy:

 • pracować więcej
 • podnieść swoją skuteczność
 • poprawić warunki życiowe
 • zapytać o wyższą pensję
 • zarabiać na giełdzie
 • rozwijać się

Można tak wymieniać w nieskończoność. Dlaczego tak się dzieje? Jeżeli będziesz pracował dłużej, to będziesz zmęczony a według naszego umysłu jest to negatywne dla naszego zdrowia.

Aby odnieść sukces musisz pracować ciężko, ryzykować oraz zrezygnować z niektórych przyjemności, które kochasz ale są zbyt czasochłonne.

Jeżeli pragniesz lepszego życia, to musisz zrezygnować z rzeczy, które nie są dla Ciebie dobre. Chodzi o gry, alkohol oraz pozostałe czynności, które w długim terminie nie zmienią życia na lepsze.

Czy słyszałeś kiedyś powiedzenie: czas to pieniądz? Jaka aktywność marnuje Twój czas? W ten sposób tracisz życie. Działa to tak samo jak wyrzucanie pieniędzy przez okno.

Rynek kapitałowy jest ryzykowny, każdy o tym wie. Jeżeli coś jest wysoko oraz trudne do osiągnięcia, to nasz mózg odciąga nas od aktywności, które do tego przybliżą.

Uczenie oraz rozwijanie samego siebie nie jest zbyt przyjemne. Czas wolimy spędzić na zabawie lub czystym lenistwie. Dla przykładu, co robisz w samochodzie? Słuchasz muzyki zamiast podcastów, które mogą zmienić nasze życie na lepsze.

Jeżeli zastanowimy się bardziej, to w ostateczności nasz mózg może odciągnąć nas od sukcesu. Oczywiście w przypadku prawdziwych zagrożeń jak na przykład rozgrzaną tacą nasz umysł działa bardzo dobrze. Na przykład po uruchomieniu piekarnika możemy złapać blachę i nic się nie stanie. Aczkolwiek po 5 minutach nasz mózg zabroni tego zrobić, ponieważ poinformuje o możliwym zagrożeniu oraz konsekwencjach.

Czy jest jakiś sposób abyśmy mogli się rozwijać i sprawić aby nasze życie było bardziej skuteczne? Oczywiście, że tak. Gdyby tak nie było, to po co o tym pisać? Jest to podstawa filozofii, która pozwala na rozwiązanie wszelakich problemów. Nie stwarza problemów, bardziej daje same rozwiązania.

Pomyśl o tym… jak żołnierze, policjanci oraz strażacy wiedzą jak wykonać swoją pracę? Cały czas znajdują się w niebezpiecznych sytuacjach, które mogą doprowadzić do utraty życia. Wszyscy z nich ryzykują swoje życie, jedynie pragną zakończyć swoją misję. Wszyscy z nich, tak jak my kochają swoje życie.

Dlatego musisz myśleć jak oni. Stwórz ze swojego życia misje, która musi zostać ukończona. Twój mózg musi zostać przeprogramowany, musi pragnąć edukacji samego siebie oraz dążyć do sukcesu pod każdym względem.

Jeżeli nieprzyjemne rzeczy w długim terminie zaowocują sukcesem, to nie ma problemu. Jeżeli zdecydujesz się zaprogramować mózg, tak aby działał na Twoją korzyść, to osiągniesz sukces. Gdy jesteś pewny, że dałeś z siebie wszystko oraz jesteś bardzo zmęczony, to możesz się zrelaksować i odpocząć. Jeżeli brakuje Ci czasu oraz masz już więcej środków, to możesz pomyśleć o kimś, kto posprząta Twoje mieszkanie. Wystarczy, że wynagrodzisz innych za sprzątanie domu, samochodu etc. Twój czas to pieniądz, więc nad nim zapanuj.

Tym, którzy ratują innym życie się udało. Dlaczego nam ma się nie udać? Przestań oglądać telewizor przed wyjściem do pracy. Zacznij się edukować, kilka minut dziennie, potem godzinę, ale każdego dnia. W długim terminie to zaowocuję, zobaczysz.