Na rynku dominuje niepewność przed FOMC

usd/jpy,eur/usd,gbp/usd

1338

QE czy brak QE?…na rynku dominuje niepewność przed FOMC  Głównym wydarzeniem dnia będzie decyzja FOMC w sprawie stóp procentowych. Analitycy prognozują, że Komitet potwierdzi zakończenie swojego programu QE3. Rynek nie spodziewa się istotnych zmian w październikowym komunikacie FOMC – po decyzji w sprawie stóp nie będzie konferencji prasowej a Fed nie zrewiduje swoich prognoz gospodarczych. Bez konferencji prasowej byłoby trudno FOMC wytłumaczyć niektóre zmiany w polityce – dlatego też, Komitet może dopiero w grudniu zająć się bardziej szczegółowo swoim „forward guidance”. Ciekawe, czy bank pozostawi wyrażenie, że stopy procentowe powinny znajdować się blisko zera przez „pewien czas”, czy może doda, że wszystko będzie „zależeć od warunków gospodarczych”. FOMC raczej nie opóźni zakończenia  QE3. Należy jednak pamiętać o wypowiedziach prezesa oddziału Fed w St. Louis Jamesa Bullarda, który podkreślił, że amerykański bank centralny powinien rozważyć kontynuację programu skupu aktywów – słowa te zwiększyły niepewność co do środowej decyzji banku.

Nasza analiza wskazuje, że ci, którzy chcą wykorzystać decyzję FOMC do handlu, powinni skoncentrować się na USD/JPY, a nie EUR/USD. W tym roku, w dniach, gdy swoje posiedzenia miał FOMC, wahania kursu USD/JPY były większe niż zazwyczaj, podczas gdy EUR/USD i GBP/USD pozostawały bez większych zmian. Tym niemniej, biorąc pod uwagę wagę dzisiejszej decyzji, możemy spodziewać się większych wahań niż zazwyczaj.

W okolicach zamknięcia sesji w USA, czeka nas kolejna decyzja w sprawie polityki pieniężnej. Reserve Bank of New Zealand zadecyduje w sprawie poziomu głównej stopy procentowej. Analitycy spodziewają się, że pozostanie ona bez zmian na poziomie 3,5% a Prezes banku Graeme Wheeler może powtórzyć, że kurs waluty nie dostosował się jeszcze w pełni do niższych cen surowców a jego obecny poziom pozostaje „nieuzasadniony i trudny do utrzymania”. Jeżeli komunikat towarzyszący decyzji będzie mieć bardziej gołębi wydźwięk i skoncentruje się na niskim poziomie inflacji w trzecim kwartale (dane te zostały opublikowane w ubiegłym tygodniu), to NZD może stracić na wartości.

W nocy nie doszło do publikacji istotnych danych makro – dlatego kursy głównych walut pozostały bez większych zmian.  Jedynym wartym odnotowania wskaźnikiem były wstępne dane o produkcji przemysłowej Japonii, która wzrosła we wrześniu o 2,7% miesiąc do miesiąca wobec spadku o 1,9% miesiąc do miesiąca w sierpniu. Od lutego, wskaźnik lawirował między spadkami i wzrostami – ani razu nie udało mu się jednak przekroczyć wzrostu o 1% miesiąc do miesiąca.https://monitorfx.pl/brokerzy/

Mimo to, silniejszy wzrost we wrześniu pozostał bez większego wpływu na kurs JPY.

Dzisiejsze dane makro: Analitycy prognozują, że indeks nastrojów konsumentów we Francji w październiku pozostał bez zmian miesiąc do miesiąca.

W Szwecji, analitycy spodziewają się, że indeks obrazujący tendencje w gospodarce spadł w październiku, co może spotęgować obawy, że kondycja szwedzkiej gospodarki pogarsza się. W reakcji na wczorajszą decyzję w sprawie stóp procentowych, SEK stracił na wartości i może znaleźć się pod silną presją, jeśli powyższe prognozy okażą się trafne.

W Norwegii, analitycy oczekują, że stopa bezrobocia AKU wzrosła w sierpniu, a sprzedaż detaliczna, wyłączając sprzedaż samochodów, wzrosła we wrześniu. Rynek prawdopodobnie skoncentruje się na danych o bezrobociu, które mogą okazać się negatywne dla NOK.

W UK, analitycy spodziewają się, że liczba potwierdzeń kredytów hipotecznych we wrześniu nieco spadła .

Na dziś zaplanowano wystąpienia Wiceprezesa Norges Bank Jona Nicolaisena i Prezesa Bank of Canada Stephena Poloza (wystąpi on przed komisją senacką).