Najlepsza lokata bankowa

622

Produkty oferowane przez banki stają się coraz bardziej jednolite. W przypadku produktów oszczędnościowych można nawet powiedzieć, że większość produktów, a w szczególności lokaty terminowe, są identyczne. Przecież najważniejszym wskaźnikiem, który pomaga nam wybrać lokatę, jest stopa procentowa czli jej oprocentowanie. Jak więc znaleźć najlepszą lokatę bankową dostępną na rynku usług bankowych?

Samodzielne szukanie ofert bankowych

Istnieje duża grupa osób, które same decydują się na przeglądanie ofert bankowych. W przypadku lokaty bankowej może to być niezwykle trudne zadanie. Obecnie w Polsce jest kilkadziesiąt banków komercyjnych (w formie spółki akcyjnej), do tego należy dodać kilkaset banków spółdzielczych i podobną ofertę spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Należy również pamiętać, że banki raczej nie mają tylko jednej oferty w tym zakresie – zazwyczaj klientom oferuje się wiele różnych wariantów lokat dostępnych dla różnych walut, różnych okresów i różnych metod naliczania odsetek. Jeśli więc masz dużo wolnego czasu i dużo samozaparcia, możesz zacząć szukać najlepszej lokaty bankowej. Jeśli jednak wolisz nieco szybsze rozwiązanie, powinieneś wybrać jedno z opisanych poniżej rozwiązań.

Wyszukiwarka lokat

Internetowe wyszukiwarki depozytów bankowych są bardzo przydatnym narzędziem. Są to profesjonalnie przygotowane strony internetowe agregujące dane z wielu (ale nie wszystkich!) banków. Dzięki temu „jednemu kliknięciu” możemy mieć dostęp do ofert kilkudziesięciu instytucji finansowych oferujących nawet kilka tysięcy różnych typów lokat. Wystarczy, że na stronie internetowej określamy kilka interesujących nas warunków, np. walutę, kwotę, którą chcemy umieścić na lokacie bankowej i jej okres. Dzięki temu szybko otrzymamy listę wyników. Najczęściej na jego początku będzie kilka wyników sponsorowanych, które zostaną zaznaczone, ale następne są w zasadzie najlepiej dopasowane do naszych potrzeb lokat dających najwyższe dochody. Możemy również bezpośrednio sprawdzić, jakie są dodatkowe warunki narzucone klientom (np. oprocentowanie może dotyczyć tylko nowych klientów), i przejść na stronę internetową banku, gdzie otworzymy wybraną przez nas lokatę.

Profesjonalny doradca finansowy

Z usług profesjonalnych doradców finansowych korzystamy najczęściej przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny. Zapominamy jednak o tym, że udzielają oni również pomocy przy innych produktach finansowych. W tym oczywiście depozyty bankowe. Jeżeli na spotkaniu z doradcą określamy interesujące nas warunki lokat, jego zadaniem będzie znalezienie produktu najlepiej odpowiadającego naszym potrzebom. Dzięki temu szybko i bez zbędnych problemów otrzymamy kilka najlepszych ofert. Oczywiście nie zapłacimy ani grosza za przedstawione nam propozycje – prowizja jest płacona doradcy przez bank, z którego usług będziemy korzystać.

Rankingi najlepszych lokat bankowych

Specjalistyczne strony internetowe często publikują rankingi depozytów bankowych. Znajdziemy tam bardzo przydatne informacje, które powinniśmy jednak ocenić sami. Porównanie depozytów bankowych przygotowywane jest zazwyczaj na podstawie założeń top-down. Przykładowo, może to być założenie, że ocenianym produktem jest lokata w wysokości 5 000 zł założona na 3 miesiące z comiesięczną kapitalizacją odsetek. Jeśli interesują nas oferty na kwotę 6 000 zł, ranking lokat bankowych może być tylko wskazówką, ale nie pomoże nam bezpośrednio wybrać najlepszą lokatę. Jednak nadal możemy śmiało korzystać z tego źródła informacji. Takie rankingi mogą być bardzo pomocne w wyborze wielu innych produktów finansowych, takich jak wybór najlepszego brokera Forex czy opcji binarnych. Szczególnie przydatne są oświadczenia, w których o ostatecznych wynikach decydują sami klienci lub niezależni eksperci.

Specjalistyczne blogi

W Internecie znajdziemy ogromną liczbę blogów o tematyce finansowej. I choć większość z nich prawdopodobnie nas nie zainteresuje, niektóre z nich prowadzą subiektywne rankingi depozytów bankowych, co może ułatwić nam wybór tego produktu. W grę mogą jednak wchodzić emocje blogera – jeśli nie podoba mu się żaden z banków, może zostać szybko wyrzucony z rankingu. Nawet jeśli ma bardzo atrakcyjną ofertę lokat bankowych. Pamiętajmy też, że jeden bloger nie jest w stanie zobaczyć wszystkich produktów oszczędnościowych dostępnych na rynku krajowym. Ale często takim osobom udaje się znaleźć prawdziwe skarby, więc korzystajmy z tego bezpłatnego źródła informacji.