Odliczanie do Brexitu: Jak będzie zachowywał się funt?

1605

Po głosowaniu Brexit, kiedy obywatele Wielkiej Brytanii zdecydowali się opuścić Unię Europejską w czerwcu 2016 roku, funt brytyjski był świadkiem największego spadku wobec dolara w całej historii handlu, w ciągu jednego dnia.

Od tego momentu, funt ciągle powraca do normy. Dokładniej, w 2017 roku funt zyskał 9.5% w stosunku do dolara i 4.3% w stosunku do euro. W tym samym roku, Premier Wielkiej Brytanii Theresa May uruchomiła Artykuł 50, rozpoczynając proces, który 29 marca 2019 r. zakończy się wyjściem kraju z Unii Europejskiej. Wielkie wyjście Wielkiej Brytanii było już oficjalnie w toku.

Jednak funt nigdy w pełni nie pozbierał się po ogromnym ciosie zadanym przez głosowanie na temat Brexitu. Rok 2017 był względnie cichym rokiem dla funta, w porównaniu z szalonymi rajdami, których doświadczał w 2016 roku, ale mimo to, funt nadal jest daleki od poziomów sprzed Brexitu. Połączenie odradzającego się dolara amerykańskiego, danych ekonomicznych poniżej oczekiwań i obaw dotyczących straszliwie powolnego postępu w negocjacjach w sprawie Brexitu, są uważane za powody spowolnienia regeneracji funta brytyjskiego.

To, co traderzy walutowi chcieliby teraz wiedzieć, to jak GBP będzie zachowywał się w miesiącach prowadzących do oficjalnego wyjścia z Wielkiej Brytanii z E.U. 29 marca 2019. Większość prognostyków twierdzi, że losy funta mają być nierozerwalnie związane z postępem negocjacji Brexitu w tym roku.Zobacz: Forex godziny handlu

Wątpliwości rynkowe dotyczące tego, czy uda się osiągnąć porozumienie handlowe, mogą również zaszkodzić funtowi, podobnie jak opóźnienie każdej umowy do początku 2019 r. Inwestorzy będą koncentrować się na możliwości objęcia władzy przez Partię Pracy, co mógłby również wstrzymywać funta.

Podsumowując, przy oczekiwaniu, że inflacja w Wielkiej Brytanii zacznie spadać, podążając za śladem funta z zeszłego roku, waluta jest podatna na złe wiadomości gospodarcze, oraz na kolejne przeszkody na drodze Wielkiej Brytanii do opuszczenia UE.

*Pamiętaj, że ten artykuł nie powinien być interpretowany jako porada inwestycyjna, lub sugestia strategii inwestycyjnej w odniesieniu do jakiegokolwiek instrumentu finansowego.