OPCJE BINARNE

Czym są opcje binarne?

1291

Czym są opcje binarne?

Opcje binarne znane również jako „digital options”, system „zero-jedynkowy” czy też „wszystko albo nic” to system inwestycji, której dokonuje kupujący, aby zainwestowane środki przeznaczyć na spekulacje, prognozy dotyczące wzrostu bądź spadku instrumentu bazowego. Stosując język bankowy, opcje binarne najprościej można określić jako opcje typu europejskiego, z rozliczeniem gotówkowym. Co oznacza to w praktyce? Mówiąc językiem laika, opcje binarne to zatem nic innego, jak nowy, opłacalny, lecz wymagający odpowiedniej wiedzy sposób na zarabianie pieniędzy przez handle online. Podstawową zasadą działania opcji binarnych jest prognozowanie, czy ceny konkretnego, interesującego nas aktywa ulegnie zmianom i w jaki sposób się to stanie. Określa się na przykład, czy cena aktywa będzie spadać, czy może jednak wzrastać.

Zarabianie na opcjach binarnych

Zarabianie w sieci od dłuższego czasu nie wywołuje już zdziwienia bądź nie wzbudza lęku w nowych użytkownikach – jest wręcz przeciwnie. Specjaliści przeprowadzający badania i czuwający nad zachowaniami w sieci twierdzą jednoznacznie, iż osoby korzystające z Internetu coraz częściej sięgają po alternatywne sposoby zarabiania dodatkowych pieniędzy – zamiast wyszukiwać dodatkowej pracy preferują gry na giełdzie, zakłady bukmacherskie czy też prognozowanie właśnie za pomocą opcji binarnych. Niestety podczas gdy dostęp do różnych rozwiązań zarobkowych w sieci możliwy jest właściwie dla każdego, oczywiście pod warunkiem uzyskania odpowiedniego wieku, tak naprawdę nie każdemu dane jest zarabiać – przynajmniej nie od razu.

Jeśli interesują Was opcje binarne, spróbujemy przystępnie wyjaśnić Wam o co właściwie chodzi i dlaczego jest to aktualnie jedna z najpopularniejszych metod zarabiania pieniędzy, w której swoich sił może spróbować każdy.

Co to są aktywa?

Jako aktywa w opcjach binarnych uznaje się:

 • pary walutowe – na przykład USD/EUR, czyli dolar i euro
 • towary – ropa, złoto i tym podobne
 • akcje
 • indeksy

Co ciekawe, zazwyczaj dzieje się to w określonym horyzoncie czasowym – na przykład w czasie 15 minut. Jeśli efekt prognozy w tym czasie przyniesie oczekiwane skutki i okaże się korzystny dla prognozującego, a więc przeczucie okaże się prawidłowe, zysk może być niebagatelny. Inwestycja pozwala na dodatek nawet do 85%. Niestety jeśli prognoza okaże się błędna, traci się całą inwestycję. Jak twierdzą sami zainteresowani – ryzyko jest jednak tego warte.

Handel opcjami binarnymi w teorii dostępny jest dla każdego, kto posiada minimum 10$, jednak nie każdemu dane jest od razu zarabiać wymarzone pieniądze. Z reguły każdy zaczyna od strat, lecz po kilku próbach, zdobyciu doświadczenia i przede wszystkim zbudowaniu odpowiedniej wiedzy zaczynają pojawiać się pierwsze pozytywne rezultaty, które uruchamiają machinę i zachęcają do dalszego prognozowania.

Dla ułatwienia sprawy inwestorzy mają do wyboru kilka typów opcji, które automatycznie zakładają skutek. Jako, że podstawą opcji binarnych jest możliwość wyboru wyłącznie jednej z dwóch dróg, kupujący stawia albo na opcję CALL, albo na opcję PUT.

opcja CALL – inwestor decydujący się na zakup tej opcji z góry zakłada, że kurs jego instrumentu bazowego wzrośnie. Określając czas w jakim się to stanie, z jego końcem kurs powinien być wyższy od początkowego.
opcja PUT – inwestor postanawiający zainwestować w ten rodzaj opcji zakłada, iż kurs instrumentu bazowego zmaleje. Po wygaśnięciu określonego czasu zatem kurs powinien być niższy niż początkowy.

Jak już wspomnieliśmy, jeśli prognozy okażą się słuszne, inwestor może wypłacić aż do 80 procent zainwestowanych środków, oczywiście dodatkowo ponad inwestycję. Niestety błąd będzie skutkować całkowitą stratą środków.

Rodzaje opcji binarnych

Jak zostało wspomniane wyżej, opcje binarne pozwalają przede wszystkim na prognozowanie w dwóch kierunkach – w dół bądź w górę. Czy jest to ostateczność? Czy rzeczywiście istnieją wyłącznie dwa typy opcji binarnych?

Na szczęści nie – uczestnicy mogą pokusić się również o skorzystanie z innych wariantów. Tak naprawdę występują one w wielu odmianach, ale najbardziej popularne są cztery. Wszystkie warianty opcji binarnych łączy pewna cecha, a mianowicie charakter rozliczenia. Bez względu na wybór rodzaju opcji binarnej, w przypadku trafnej prognozy otrzymuje się ustalony z góry zysk, natomiast w momencie błędnego rozeznania traci się wszystko.

Istnieją także różnice między opcjami binarnymi – te najważniejsze to:

 • horyzont czasowy inwestycji
 • sposób określenia opcji – In-The-Money (opcja w pieniądzach) czy Out-The-Money (opcja poza pieniądzem)
 • stopień zaawansowania opcji
 • stopień zaawansowania inwestora

Najważniejsze typy opcji binarnych:

 • OPCJA UP/DOWN – tradycyjny typ opcji binarnych cieszący się największą popularnością. Przed inwestorem stoi możliwość zakupu opcji w dwóch wariantach – CALL oraz PUT. Decydując się na opcję CALL (up) automatycznie zakłada się, że cena aktywa, czyli instrument bazowego w określonym czasie wrośnie. W przypadku opcji PUT (down) zakłada się, że cena ta zmaleje. Zysk może być różny w zależności od rodzaju wybranego aktywa – zazwyczaj jednak oscyluje on w granicach od 65 – 85 procent.
 • ONE TOUCH – drugi typ opcji binarnych, którego charakteryzuje najwyższa stopa potencjalnego zysku z jednej transakcji. W zależności od wyboru platformy transakcyjnej jak i rodzaju instrumentu bazowego, czyli aktywa, stopa ta może oscylować w granicach od 200 do nawet 500 procent. Niestety przy tak dużej możliwości zysku ryzyko poniesienia strat jest ogromne. Podobnie jak w przypadku typu standardowego CALL/PUT standardowej, również tutaj wykupuje się opcję up bądź down. Zakłada się, że cena instrumentu bazowego wzrośnie bądź spadnie w określonym czasie.
 • OPTION BUILDER / KREATOR OPCJI – najbardziej zaawansowany typ inwestycji polegający na kreowaniu opcji binarnych. W praktyce oznacza to możliwość samodzielnego ustawiania parametrów opcji zgodnie z preferencjami, na przykład osobistą strategią czy też awersją do ryzyka. Zysk w przypadku tej opcji oscyluje zazwyczaj pomiędzy 30 a 80 procentami.
 • 60 SECONDS – ostatni z najbardziej popularnych typów opcji binarnych, który charakteryzuje największe możliwe ryzyko. Czas jest tutaj z góry określony i jak sama nazwa wskazuje wynosi wyłącznie 60 sekund. Zyski są ogromne, ale inwestor musi charakteryzować się dużym doświadczeniem bądź po prostu mieć ogromne szczęście.

Opcje binarne Ciesz się swobodą handlowania, kiedykolwiek i gdziekolwiek chcesz!