Ostrzeżenie przed spółkami technologicznymi

1333

Ekspert ostrzega przed akcjami technologicznymi

To zły znak, jeśli indeks ma za dużo akcji o dużej kapitalizacji z jednego sektora, powiedział Bill Smead, dyrektor generalny i dyrektor inwestycyjny Smead Capital Management.

Zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa związane z branżą technologiczną nawiązując do spółek takich jak Amazon, Tesla i Netflix.

Obecnie 25 procent S & P 500 składa się z zasobów technologicznych i dużych spółek, takich jak Amazon i Netflix. Jego firma inwestycyjna z siedzibą w Seattle jest właścicielem długoterminowych akcji zwykłych.

“To sygnał niebezpieczeństwa, podobnie było z akcjami  RCA w 1929 roku, akcjami Nifty Fifty w 1960 roku, olejami w 1981 roku, akcjami technologicznymi w 1999 roku i bankami w 2005 roku”, powiedział.

Smead argumentował, że w każdej epoce duża koncentracja zapasów w danym sektorze pomogła w napędzaniu rynku byka, ale w konsekwencji następowała katastrofa doprowadzająca do znacznie gorszej sytuacji.

“Następny rynek niedźwiedzi będzie koncentrował się wokół tych popularnych akcji,” powiedział Smead.

Pomimo ostatniej korekty, Amazon i Netflix oraz inne zasoby dużych spółek trzymają się znacznie lepiej niż przeciętne akcje, powiedział Smead. Amazon i Netflix osiągnęły wzrost odpowiednio 26 i 46 procent w 2018 roku. S & P500 zyskał 1-procentowy wzrost w tym samym okresie.

Ale wysokie ceny akcji oznaczają, że inwestorzy mogą doświadczyć znacznych strat podczas kolejnej bessy, powiedział Smead.

“Niezależnie od tego, kiedy te akcje przestaną rosnąć, kiedy się zepsują, to ostatecznie zmiażdżą ludzi”, powiedział Smead. “Wszyscy zostaną ukrzyżowani na kolejnym rynku niedźwiedzi i nie będzie nic, co powstrzymałoby krwawienie”.

David Ellison, zarządzający portfelem Hennessy Funds, zwrócił uwagę, że dzisiejsze akcje dużych spółek kapitałowych miały niedawno niewielki kapitał. Tradycyjne firmy, takie jak GE czy Ford, powoli się rozwijały, w przeciwieństwie do Amazona, który osiągnął swój obecny status w wadze ciężkiej w znacznie krótszym czasie.

“Są to nowe firmy, które wciąż są testowane przez rynek” – powiedział.

Ale Smead powiedział, że obecna koncentracja akcji technologicznych o dużej kapitalizacji w indeksach to tylko testowanie losu.

“Z historycznego punktu widzenia rynek niedźwiedzi najsurowiej karze najbardziej udane akcje z poprzedniego okresu. Zakładasz, że spadająca gwiazda na niebie nigdy się nie wypali (…) ale zawsze się wypala – powiedział.