Oszustwo internetowe

1165

Oszustwa internetowe to chwytliwe określenie, które odnosi się do wszelkiego rodzaju oszustw popełnianych w Internecie, przez Internet lub przez oprogramowanie mające dostęp do Internetu. Oszuści używają złośliwego oprogramowania, metod wymuszeń i inżynierii społecznej, aby uzyskać dostęp do prywatnych danych, zazwyczaj w celu kradzieży pieniędzy.

Czym jest oszustwo internetowe

Istnieje wiele rodzajów oszustw internetowych, ale wszystkie one mają jedną wspólną cechę: starają się skłonić Cię do ujawnienia Twoich danych osobowych lub zapłacić za coś, czego nie dostaniesz. Najpopularniejsze rodzaje oszustw online to oszustwa pocztowe, takie jak słynne nigeryjskie oszustwa, oszustwa aukcyjne, oszustwa Craigslist, oszustwa związane z serwisami randkowymi, fałszywe oszustwa antywirusowe, szybkie oszustwa dochodowe i oszustwa związane z kartami kredytowymi.

Skąd biorą się oszustwa internetowe

Oszustwa internetowe mogą przybrać formę złośliwego oprogramowania, takiego jak wirusy lub oprogramowanie szpiegujące, które jest kradzione z komputera, aby ukraść hasła i uzyskać dostęp do kont bankowych lub opiera się na fałszywych wiadomościach e-mail i technologiach społecznych w celu oszukania pieniędzy.

Jak rozpoznać oszustwo internetowe

Najlepszym sposobem identyfikacji oszustw jest trzymanie się przysłowia: Nie całe złoto, które się świeci. Wiele oszustw online może wydawać się bardzo atrakcyjną transakcją, wystarczy, że dokonasz niewielkiego depozytu na pokrycie opłat manipulacyjnych. Innym rodzajem oszustwa jest oszustwo, które polega na instalacji złośliwego oprogramowania na Twoim komputerze. Zachęcają one do pobrania pliku, który pomoże Ci naprawić zainfekowany komputer po tym, jak pokażą Ci wyskakujące okno informujące Cię o zagrożeniu. Wystarczy pobrać fałszywy program antywirusowy.

Jak poradzić sobie z oszustwem internetowym

Oszustwo internetowe jest techniką, więc nie ma praktycznie żadnego sposobu na jego usunięcie i zawsze jest ktoś, kto chce z niego skorzystać. Jeśli jednak oszustwo polega na potajemnej instalacji złośliwego oprogramowania na komputerze, najlepszym rozwiązaniem jest użycie skutecznego programu antywirusowego do skanowania komputera i usuwania niechcianych aplikacji.

Jak zapobiegać oszustwom internetowym

  • Zdrowy rozsądek
  • Nie ufaj nikomu, kto oferuje ci niespodziewanie dużo pieniędzy.
  • Nie płacić przelewami pieniężnymi – użyj karty kredytowej.
  • Nie wpłacaj pieniędzy nikomu w celu otrzymania czegoś później z darmo

Zabezpiecz się przed oszustwem internetowym

Kupuj tylko na legalnych stronach e-commerce, nigdy nie podawaj danych swojej karty kredytowej ani nie wysyłaj pieniędzy do nikogo, zwłaszcza za pomocą przekazu pieniężnego, i ogólnie traktuj wszelkie nieoczekiwane oferty jako podejrzane. Jednocześnie możesz również chronić się przed złośliwym oprogramowaniem, korzystając ze skutecznego programu antywirusowego, takiego jak Avast Antvirius, który zapobiega instalacji niechcianych aplikacji.