Czym jest socjotechnika ?

970

Najsłabszym ogniwem w każdym łańcuchu bezpieczeństwa są ludzie. Socjotechnika stara się wykorzystać te słabe ogniwa, odwołując się do próżności, chciwości, ciekawości i altruizmu ludzi lub do ich szacunku lub strachu przed władzą w celu przekonania ich do ujawnienia pewnych informacji lub uzyskania dostępu do systemu informatycznego.

Skąd się wzięła socjotechnika?


Złodzieje stosują kilka metod socjotechniki. Obejmuje to używanie przynęty (oferując coś, co chcesz w zamian za pobranie złośliwego pliku), oszukiwanie danych (podszywanie się pod kogoś innego w celu uzyskania dostępu do Twoich prywatnych informacji) lub używanie oprogramowania typu scareware (sugerującego, że Twój komputer jest zainfekowany złośliwym oprogramowaniem i oferującego rozwiązanie, które faktycznie wpłynie na Twój komputer).

Jak rozpoznawać socjotechnikę

Wszelkie nieoczekiwane porady lub sugestie dotyczące pomocy należy traktować z ostrożnością, szczególnie, jeśli wiążą się one z kliknięciem na link. Podobnie, każde żądanie podania hasła lub danych finansowych jest niewątpliwie oszustwem – uprawnione instytucje nigdy nie proszą o podanie hasła. Należy również pamiętać o sprawdzeniu adresów e-mail wszystkich podejrzanych wiadomości e-mail, aby sprawdzić, czy adres jest prawdziwy.

Jak postępować z socjotechniką

Ze względu na fakt, że inżynieria społeczna jest metodą, a nie zagrożeniem fizycznym, nie jest możliwe usunięcie jej z komputera. Najlepszym sposobem na to, by nie paść ofiarą inżynierii społecznej, jest nie dać się zwieść. Z wyjątkiem sytuacji, gdy komputer został już zainfekowany, najlepszym rozwiązaniem jest użycie skutecznego programu antywirusowego do usuwania wszystkich szkodliwych plików i zmiany wszystkich haseł za pomocą menedżera haseł, który utworzy i przechowa silne hasła.

Jak uniemożliwić działanie socjotechniki?

  • Nigdy nie bierz za dobrą monetę niczego, czego nie jesteś absolutnie pewien.
  • Nie przyjmuj ofert, o które nie prosiłeś.
  • Nie klikaj na żadne linki z nieznanych źródeł.
  • Nie udostępniaj swoich haseł i danych bankowych.

Chroń się przed socjotechniką.

Charakter inżynierii społecznej polega na omijaniu zabezpieczeń technologicznych, aby dotrzeć do Ciebie jako osoby, a nie do Twojego komputera. Mając to na uwadze, skuteczny program antywirusowy, taki jak Avast, może zapobiegać niechcianym poborom, wykrywać i usuwać wirusy i złośliwe oprogramowanie oraz filtrować spam w celu ochrony przed oszukańczymi próbami.