Paul Tudor Jones – co musisz o nim wiedzieć?

Paul Tudor Jones

3335

Amerykanin Paul Tudor Jones jest założycielem funduszu hedgingowego Tudor Investment Corporation. Urodził się w sierpniu 1954 r. I obecnie wartość jego majątku wynosi 1,6 bln USD.

Przez lata rozwijał swój własny styl handlowy, w dużej mierze oparty na nastrojach rynkowych. Jest kontrarianinem, kupuje, gdy wszyscy sprzedają, i sprzedaje, gdy rynek jest optymistyczny. Kiedy tylko jest to możliwe, zarabia pieniądze, kiedy panuje panika na rynku.

Według Market Wizards Paul Tudo Jones jest bardzo upartym mężczyzną. Tak długo perswaduje swoje pomysły – oczywiście, jednocześnie minimalizując związane z nimi ryzyko – dopóki przynajmniej kilka razy nie dowie się, że się myli lub sytuacja zmusza go do zmiany perspektywy.

Kariera

Jones rozpoczął karierę w 1976 r. Jako urzędnik, a następnie jako broker w E. F. Hutton & Co. Cztery lata później dostał się do Harvard Business School. Uświadomił sobie jednak, że „to szaleństwo, ponieważ nie nauczą go tego, czego potrzebuję, ponieważ tego zestawu umiejętności nie ma w programie szkoły biznesu”. Założył swój fundusz hedgingowy Tudor Investment Corporation w Greenwich, Conecticut.

Nawet dzisiaj Tudor Investment Corporation, należąca do The Tudor Group, jest jedną z wiodących firm zarządzających aktywami zaangażowanych we wszelkiego rodzaju badania rynku, inwestycje i obrót wieloma instrumentami finansowymi.

Jego firma zarządza prawie 20 miliardami dolarów, inwestuje w różnych obszarach, w tym na rynkach wschodzących, venture capital, globalnych makrach, towarach, wykorzystuje fuzje i przejęcia.

Fakty

W 2013 roku Jones znalazł się na liście 40 najlepiej zarabiających menadżerów funduszów hedgingowych Forbesa. Tudor Investment Corporation liczy sobie 4% rocznie za zarządzanie i 23% od zysku. Tymczasem standardowo inne firmy biorą 2% rocznie od zarządzania i 20% od zysku.

W 2013 roku Jones znalazł się na liście 40 najlepiej zarabiających zarządzających funduszami hedgingowymi Forbesa. Tudor Investment Corporation liczy 4% opłaty rocznie na zarządzanie i 23% od osiągniętego zysku. Tymczasem domyślnie inne firmy pobierają 2% rocznie za zarządzanie i 20% za osiągnięcie zysku.

W 1987 r. powstał film TRADER: dokument, w którym młody Paul Tudor Jones przewiduje krach na rynku. Film popadł w zapomnienie, gdy Jones zażądał jego wycofania.

Największe osiągnięcia

Niewątpliwie największym osiągnięciem Jonesa jest jego własny fundusz Tudor Investment Corporation. Jest jednak kilka innych osiągnięć, o których warto wspomnieć. Założył na przykład Robin Hood Foundation, organizację dobroczynną, której celem jest walka z ubóstwem. Finansowana jest w dużej mierze przez zarządców funduszy hedgingowych. Założył też fundację Bedford-Stuyvesant „I Have a Dream”, która wspiera studentów college’u w Brooklinie.

Niewątpliwie największym osiągnięciem Jonesa jest jego własny fundusz Tudor Investment Corporation. Warto jednak wspomnieć o kilku innych osiągnięciach. Na przykład założył Fundację Robin Hood, organizację charytatywną, której celem jest walka z ubóstwem. Jest w dużej mierze finansowana przez zarządzających funduszami hedgingowymi. Założył także fundację Bedford-Stuyvesant „I Have a Dream”, która wspiera studentów college’u na Brooklynie.

Paul Tudor Jones, utrzymując swój sprawdzony styl handlu ma giełdzie i nie zmieniając swojego podejścia do inwestycji, osiągnął sukces finansowy i sprawił, że jego nazwisko było rozpoznawalne zarówno w świecie finansów, jak i poza nim.