Krach na giełdzie

946

Krach na giełdzie określany jest także jako katastrofa giełdowa, panika giełdowa, szok giełdowy. Krach na giełdzie jest nagłym, dramatycznym spadkiem cen akcji w znaczącej części rynku giełdowego. Krach jest spowodowany nagłym i bardzo dynamicznym pogorszeniem nastrojów inwestorów, prowadzącym do paniki i nagłej wyprzedaży instrumentów finansowych. Kryzysy są powodowane zarówno przez panikę, jak i przez czynniki ekonomiczne. Często podążają one za spekulacyjnymi bańkami giełdowymi.

W 1929 roku Czarny Czwartek doszło do załamania się rynku akcji na giełdzie w Nowym Jorku, co było początkiem ogólnoświatowego kryzysu gospodarczego.

Krach na giełdzie

Krach na giełdzie to zjawisko społeczne, w których zewnętrzne zdarzenia gospodarcze łączą się z zachowaniem tłumu i psychologią w pozytywnej pętli zwrotnej, gdzie sprzedaż przez niektórych uczestników rynku zmusza więcej uczestników do sprzedaży. Mówiąc ogólnie, awarie zwykle występują w następujących warunkach: przedłużający się okres wzrostu cen akcji i nadmiernego optymizmu gospodarczego, rynek, na którym wskaźniki P / E (stosunek ceny do zysku) przekraczają średnie długoterminowe, oraz szerokie wykorzystanie marży zadłużenie i dźwignia uczestników rynku. Inne aspekty, takie jak wojny, hacki dużych korporacji, zmiany federalnych przepisów ustawowych i wykonawczych oraz klęski żywiołowe w obszarach o wysokiej produktywności ekonomicznej mogą również wpłynąć na znaczny spadek wartości giełdowej szerokiej gamy akcji. Wszystkie takie spadki zapasów mogą powodować wzrost cen akcji dla korporacji konkurujących z zainteresowanymi korporacjami.

Nie ma konkretnej liczbowo definicji krachu na giełdzie, ale termin ten powszechnie stosuje się do stromych dwucyfrowych strat procentowych w indeksie giełdowym w okresie kilku dni. Katastrofy często odróżnia się od rynków zbytu przez paniczną sprzedaż i nagłe, gwałtowne spadki cen. Niedźwiedzie to okresy spadających cen na giełdzie, które są mierzone w miesiącach lub latach. Awarie są często kojarzone z bessami, jednak niekoniecznie idą w parze. Na przykład krach w 1987 r. Nie doprowadził do bessy. Podobnie japoński rynek niedźwiedzi z lat 90. XX wieku pojawił się przez kilka lat bez zauważalnych awarii.

Historia 

Tulipomania (w połowie lat trzydziestych XVI wieku) jest często uważany za pierwszą zarejestrowaną bańkę spekulacyjną. Historycznie wczesne bańki giełdowe i krach wywodzą się również z działalności społeczno-polityczno-gospodarczej XVII-wiecznej Republiki Holenderskiej (miejsce narodzin pierwszej na świecie formalnej giełdy i rynku), Holenderska Kompania Wschodnioindyjska (pierwsza na świecie formalnie notowana spółka publiczna), aw szczególności Holenderska Kompania Zachodnioindyjska (WIC / GWIC). Jak zauważył Stringham i Curott (2015): „Przedsiębiorstwa z wieloma akcjonariuszami stały się popularne dzięki umowom z agendami w średniowiecznych Włoszech (Greif, 2006, s. 286), a Malmendier (2009) dostarczają dowodów na to, że spółki-akcjonariusze pochodzą z starożytnego Rzymu. tytuł pierwszego na świecie rynku akcji zasłużenie należy do tytułu XVII-wiecznego Amsterdamu, gdzie powstał aktywny rynek wtórny akcji spółki Dwie główne firmy to Dutch East India Company i Dutch West India Company, założona w 1602 i 1621 roku Inne firmy istniały, ale nie były tak duże i stanowiły niewielką część rynku akcji.