Piłka nożna a rynki finansowe

sport

1676

Zaczyna się Euro 2016. Zdecydowana większość uczestników rynku od dawna planowała, że tego lata poświęci na transakcje nieco mniej czasu niż zwykle. Jeśli interesujesz się giełdą od niedawna i to twoja pierwsza większa impreza sportowa, którą świętujesz jako trader, czeka cię sporo zabawy.

Wpływ piłki nożnej na rynek jest dobrze znany. W niniejszym artykule przedstawimy po kolei, czego można się spodziewać, gdy od 10 czerwca do 10 lipca drużyny z 24 europejskich państw będą toczyć we Francji bój o Puchar UEFA.

Badania ECB

Żeby przekonać się o tym, jak istotna jest piłka nożna dla społeczeństw europejskich, Europejski Bank Centralny przeprowadził badania wpływu największych sportowych turniejów na rynki finansowe. Badania ECB skupiły się głównie na Pucharze Świata. Założeniem było, że imprezy sportowe rozpraszają uwagę traderów, co może prowadzić do dość niezwykłych wahań na rynku.

Po przeanalizowaniu danych pochodzących z piętnastu międzynarodowych giełd akcji, gdy w roku 2010 odbywały się XIX Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w RPA, okazało się, że wolumen obrotu spadł gwałtownie o 45%, a następnie wzrósł aż o 55%, gdy drużyna narodowa wygrywała. Co ciekawe, okazało się też, że gole powodują spadki obrotów o kolejne 5%. To rzeczywiście może świadczyć o tym, że traderzy są w tym czasie mocno rozkojarzeni…

Poniżej zaprezentowaliśmy typowe zjawiska, z jakimi można spotkać się zarówno w trakcie Euro 2016, jak i jakiejkolwiek innej wielkiej imprezy sportowej na światową skalę.

Gdy gra reprezentacja, spadają obroty

Badania przeprowadzone przez ECB wyraźnie pokazały, że wolumen obrotu w danym państwie znacznie spada, gdy gra jego reprezentacja. Na przykład w Chile, gdy grała jego drużyna narodowa, obrót spadł aż o 99,5%, natomiast gdy na boisku były inne reprezentacje niż chilijska – o 79%.Być może to dość skrajny przykład, ale tego typu tendencje można obserwować na większości rynków.

Zwycięska reprezentacja rozbudza rynek swojego kraju

Analitycy z ECB odkryli też jeszcze jedną ciekawostkę: rynek w państwie, którego drużyna zwyciężyła Mistrzostwa Świata, zazwyczaj zaczyna wyprzedzać resztę świata. Gdy Hiszpania wygrała w roku 2010 World Cup, miesiąc później giełda w Madrycie znalazła się o 5,7% powyżej średniej światowej. Na podstawie wnikliwej analizy sytuacji rynkowej podczas mistrzostw z kilku ostatnich dekad stwierdzono, że jest to tendencja generalna. Giełda zwycięskiego państwa zazwyczaj przekracza o 3,5% średnią światową.

Większe prawdopodobieństwo zmienności

Rozkojarzony trader nie jest najlepszym uczestnikiem rynku. W związku z tym, zwłaszcza gdy gra reprezentacja, rzadko pojawia się okazja do dobrej transakcji. Jeśli rzeczywiście dostrzegasz spadek obrotów oraz odruchowe reakcje na rynku, ściśle związane z wynikiem meczu, musisz być uważny, bo ta sytuacja może negatywnie wpłynąć na otwarte pozycje. Właśnie dlatego przygotowanie do zmienności jest w tym przypadku szczególnie ważne.

Z pewnością interesująca będzie reakcja kursu euro na wynik Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w tym roku. Warto jednak w tym czasie wziąć też pod uwagę inne waluty europejskie, w tym funta brytyjskiego, szwajcarskiego franka i szwedzką koronę, ponieważ reprezentacje tych trzech państw biorą udział w Euro 2016.

Przegrana reprezentacja – słabszy rynek

Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Warwick wykazały, że akcje klubów piłkarskich są pod silnym wpływem tego, jak sobie radzi zespół na boisku. I chociaż dzieje się tak zarówno w przypadku przegranej, jak i wygranej, to wpływ przegranego meczu jest o wiele dotkliwszy.  W związku z tym trzeba być bardzo ostrożnym podczas dni meczowych, zwłaszcza w trakcie eliminacji.

Nietypowe warunki rynkowe

Spadek obrotów, rozkojarzeni inwestorzy i wściekłość wywołana przegraną ukochanej drużyny oznaczają, że w trakcie mistrzostw piłkarskich panują zmienne, trudne do przewidzenia warunki. Każda próba racjonalnego, psychologicznego spojrzenia na rynek w tym stresującym czasie może okazać się nieudana. Istotę jest piłki nożnej świetnie podsumował Jan Paweł II: „Ze wszystkich rzeczy nieważnych piłka nożna jest najważniejsza”.

Ciesz się Mistrzostwami

Piłka nożna jest po to, by się nią cieszyć. Euro odbywa się tylko raz na cztery lata, zatem skorzystaj z okazji i ciesz się z tego. Jeśli gra twoja drużyna, po prostu nie obserwuj w tym dniu rynku – wręcz zignoruj go. Jaki jest sens jednoczesnego wpatrywania się jednym okiem w słupki wykresów, a drugim w telewizor? Jeśli masz za sobą kilka miesięcy handlu, w dodatku z sukcesami, na ten jeden czy dwa dni weź sobie wolne, przecież to nie jest jeszcze koniec świata.