Układy Pokerowe (poker układy)

2035

Układy pokerowe i ich hierarchia

Zrozumienie dokładnej hierarchii układów kart w pokerze jest niezbędne, by odnieść sukces i wygrywać w pokera online. Pokerzysta musi wiedzieć, który z układów jest najmocniejszy w każdym momencie gry.
Poniższa lista zawiera wszystkie obowiązujące w pokerze układy pięciu kart. Określa także jak postepować w przypadku dwóch układów o takiej samej wartości.

10 układów kart obowiązujących w pokerze Texas Hold’em uporządkowanych od najważniejszego:

Poker królewski

Najlepszy układ w pokerze. Nie można go pokonać. Składają się na niego: as, król, dama, walet i dziesiątka w tym samym kolorze.

Poker królewski -układy pokerowe

Poker

Pięć kolejnych kart w tym samym kolorze. W razie wystąpienia dwóch pokerów, wygrywa ten rozpoczynający się od wyższej karty.

Poker układy

Kareta

Cztery karty tej samej wartości i jedna karta dodatkowa, tzw. kicker. W razie wystąpienia dwóch karet, wygrywa posiadacz wyższych czterech kart.

Kareta -poker

Ful

Trzy karty tej samej wartości i dwie inne tworzące parę. W razie wystąpienia dwóch fuli, wygrywa posiadacz wyższych trzech kart.

Kolor

Pięć kart w tym samym kolorze, które nie są kolejnymi kartami pod względem wartości. Gdy więcej graczy posiada taki układ, wygrywa gracz z najwyższą kartą.

Kolor

Strit

Pięć kolejnych pod względem wartości kart, które nie są w tym samym kolorze. W razie wystąpienia dwóch stritów, wygrywa ten rozpoczynający się od wyższej karty.

Trójka

Trzy karty tej samej wartości i dwie karty dodatkowe o różnych wartościach. W razie wystąpienia dwóch trójek, wygrywa posiadacz wyższych trzech kart.

Dwie pary

Dwie karty o jednakowej wartości, dwie kolejne karty o innej jednakowej wartości i jedna karta dodatkowa. W razie wystąpienia dwóch takich układów, wygrywa posiadacz najwyższej pary.

Dwie pary

Para

Dwie karty tej samej wartości i trzy karty dodatkowe o różnych wartościach. W razie wystąpienia dwóch takich układów, wygrywa posiadacz wyższej pary.

Para

Pojedyncza karta

Każdy układ, który nie mieści się w żadnej z powyższych kategorii. W razie wystąpienia takiej samej najwyższej karty, rozpatruje się kolejne.

Pojedyncza karta

Prawdopodobieństwa układów kart

Tabela prawdopodobieństw otrzymania poszczególnych układów kart „z ręki”
UkładLiczba możliwych układówPrawdopodobieństwo
poker królewski4ok. 0,000154%
poker36ok. 0,001385%
kareta624ok. 0,024%
full3744ok. 0,144%
kolor5108ok. 0,197%
strit10200ok. 0,392%
trójka54912ok. 2,113%
dwie pary123552ok. 4,754%
para1098240ok. 42,257%
wysoka karta1302540ok. 50,118%

Liczba wszystkich możliwych układów kart wynosi 2598960.

Hierarchia układów pokerowych – Pytania i odpowiedzi

Czy strit bije kolor?

Nie. Jest to jedna z najczęstszych pomyłek. W rzeczywistości kolor (pięć kart z tego samego koloru) zawsze bije strita (pięć kart w kolejności numerycznej). Poker, który składa się pięciu kolejnych kart tego samego koloru, bije obydwa te układy.

Co jest lepsze – dwie pary czy trójka?

Trójka zawsze bije dwie pary. Jedynym układem, który biją dwie pary, jest jedna para.

Czy “wszystkie czerwone” lub “wszystkie czarne” biją strita?

“Wszystkie czerwone” oraz “wszystkie czarne” niczego nie biją i nic nie znaczą w pokerze. Aby mieć kolor w pokerze, musisz mieć pięć kart tego samego koloru – oznacza to pięć pików, kierów, trefli lub karo. Karty w jednym, fizycznym kolorze, w pokerze nic nie znaczą.

Czy ma znaczenie, jeśli mam wyższy kolor?

Tak, ma. W No-Limit Hold’em, jeśli masz kolor z asem jako najwyższą kartą, a Twój przeciwnik ma kolor z królem jako najwyższą kartą, wówczas wygrywasz. Najłatwiej to zrozumieć wykładając swój kompletny układ kart i porównując go z układem przeciwnika. Jeśli ktoś ma wyższą kartę, ta osoba wygrywa (oczywiście, wszyscy korzystają z kart na stole).

Który kolor kart jest najmocniejszy?

W pokerze kolor kart się nie liczy. Trefle nie są lepsze od kierów, piki nie są lepsze od karo. Jeśli masz taki sam układ jak przeciwnik, ale w innym kolorze, po prostu dzielicie pulę. To nieporozumienie wynika z innych gier, w których kolor ma znaczenie.

Kto wygrywa, jeśli dwóch graczy ma królewskiego pokera?

W No-Limit Hold’em nie jest możliwe, aby dwóch graczy miało królewskiego pokera. Jest to jednak możliwe w innych grach i w takim przypadku po prostu dzieli się pulę.

Co biją moje karty, jeśli mam 3 pary?

Absolutnie nic. Po prostu wykorzystujesz dwie najwyższe pary. Nie ma czegoś takiego, jak “trzy pary” w pokerze.

Czy jest jakaś różnica pomiędzy trzema kartami a zestawem? Który z nich jest mocniejszy?

Trzy karty i zestaw to ten sam układ – po prostu trójka. Różnica polega na tym, jak tworzysz trójkę. Zestaw tworzony jest wtedy, gdy para kart własnych trafia na kartę na stole.

Trzy karty są tworzone, gdy wykorzystujesz dwie karty na stole i jedną kartę własną do utworzenia trójki. Ponieważ znacznie łatwiej jest ukryć zestaw podczas licytacji, zestawy ogólnie uważa się za lepszy układ.

Co się dzieje, jeśli na stole jest strit?

Dzieli się pulę. Pod warunkiem, że żaden z graczy nie ma lepszego układu (koloru lub wyższego) i żaden z graczy nie ma wyższego strita przy wykorzystaniu własnych kart.

Czym jest czwórka w kolorze?

Czwórka w kolorze jest wtedy, gdy wykorzystujesz cztery karty tego samego koloru ze stołu oraz jedną kartę z ręki do uzupełnienia koloru. Czwórka w kolorze nie ma wartości. Jest to jedna z podstawowych różnic pomiędzy No-Limit Holdem’em a Pot-Limit Omaha. W PLO musisz użyć dwóch własnych kart, więc nie możesz mieć czwórki w kolorze.

Co, jeśli mam taką samą parę asów, jak mój przeciwnik?

Ponownie pula jest dzielona. Asy na ręku przeciwko asom na ręku zazwyczaj oznaczają, że dzieli się pulę (chyba, że ktoś ma na tyle szczęścia, żeby tracić na czwórkę w kolorze na stole).

Czy mogę ułożyć strita z 4-3-2-A-K?

Nie. Chociaż as może tworzyć zarówno najniższego strita (A-2-3-4-5), jak i najwyższego strita (A-K-Q-J-10), układ nie może się zawijać.

Czy mój ful 3-3-3-A-A bije fula mojego przeciwnika 8-8-8-K-K?

Nie. Jeśli chodzi o fule, najwyższa trójka kart wskazuje zwycięzcę. W powyższym przykładzie, ful z trójką ósemek jest wyższy niż ful z trójką trójek.

Kto wygrywa karetę na stole?

Gracz z najwyższą piątą kartą (kickerem). Na przykład, jeśli na stole są 8-8-8-8-5, a ty masz A-K, a Twój przeciwnik ma K-Q, Ty wygrywasz. (Twój najlepszy układ to 8-8-8-8-A, a jego to 8-8-8-8-K). Gdyby na stole były 8-8-8-8-A, wówczas dzieli się pulę, ponieważ dla obydwu graczy najlepszy układ to układ 8-8-8-8-A).

Jaka jest różnica pomiędzy karetą a quadem?

Żadna, to dokładnie taki sam układ.