Pożyczka pod zastaw mieszkania – czy warto?

2290

Obecnie w Polsce dostępność różnego rodzaju produktów, w tym luksusowych, jest bardzo duża, w niczym nie odbiega od asortymentu w krajach Europy Zachodniej. Samochody, zagraniczne wycieczki, sprzęt AGD, to wszystko kosztuje dość sporo, nie każdy jest w stanie zapłacić za to gotówką, dlatego wielu z nas decyduje się na wzięcie pożyczki.

Niestety, często nie kończy się na jednej, w rezultacie mamy każdego miesiąca wiele różnych rat do spłacenia, co wywołuje duży chaos w naszych finansach. Rozwiązaniem tego problemu może być kredyt konsolidacyjny.

Kilka rat zmienionych w jedną

Polacy bardzo lubią brać pożyczki gotówkowe lub konsumenckie, mamy tendencję życia ponad stan, przez co niekiedy wpadamy w spiralę długów. Dobrym rozwiązaniem na taką sytuacje będzie wzięcie konsolidacyjnej pożyczki pod zastaw nieruchomości. Taka opcja jest często jedynym rozwiązaniem dla osób, które w ciągu miesiąca muszą spłacać wiele różnych rat, przez co nie zostaje im środków pieniężnych na inne, podstawowe wydatki. Obecnie banki są bardzo restrykcyjne w przyznawaniu kredytów, jednak jeżeli już je uzyskaliśmy i nasza sytuacja finansowa uległa pogorszeniu, np. z powodu zmiany pracy, wówczas sami pozostajemy ze spłatą.

Kiedy suma naszych wszystkich rat przewyższa naszą zdolność kredytową, wówczas żaden bank nie udzieli nam pożyczki konsolidacyjnej na standardowych warunkach. Na szczęście jeśli dysponujemy niezadłużona nieruchomością możemy uzyskać taką zapomogę, bank obciąży wówczas naszą hipotekę. Wszystkie, dotychczasowe pożyczki zostaną spłacone przez bank i zamienione w wygodny kredyt, odpowiednio rozłożony w czasie.

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego

Jednak nie w przypadku kredytów konsolidacyjnych nasze mieszkanie może okazać się nam pomocne. Również hipoteczne pożyczki pod zastaw nieruchomości można otrzymać, dotyczy to oczywiście mieszkania, które już posiadamy, bowiem nowo kupione i tak będzie obciążone hipoteką, dopóki nie spłacimy kredytu. Opcja ta jest przede wszystkim wybierana przez osoby, które pragną kupić mieszkanie, jednak nie były w stanie uzbierać niezbędnych środków na wkład własny. obecnie osoby, które chcą kupić mieszkanie na kredyt, muszą bowiem posiadać przynajmniej 10% kwoty, na jaką opiewa transakcja.

Jest to całkiem sporo pieniędzy, dla wielu osób niemożliwych do uzbierania w krótkim czasie. Kilka banków w Polsce udziela kredytu osobom, które nie mają wkładu własnego, zamiast pieniędzy wykorzystując inna nieruchomość pod zastaw. Nie musi to być mieszkanie, które należy do kredytobiorców, może być ono własnością rodziców czy innych członków rodziny.

Biorąc pożyczkę pod zastaw nieruchomości należy mieć na uwadze, ze dopóki jej nie spłacimy, nasza hipoteka będzie cały czas obciążona. Będzie to dla nas kłopotliwe w sytuacji, kiedy będziemy chcieli sprzedać mieszkanie, nie każdy kupiec będzie zainteresowany kupnem obciążonej nieruchomości. W przypadku kredytu hipotecznego jednak, możemy ubiegać się o wykreślenie banku z hipoteki po upływie kilku lat.