Co warto wiedzieć o współczesnych pożyczkach pozabankowych?

2345

Z różnego rodzaju dostępnych danych statystycznych wyraźnie i jednoznacznie wynika, że polska branża pożyczek pozabankowych w każdym kolejnym roku notuje rekordowe pułapy rozwoju. Ów progres ma jednak nie tylko charakter ilościowy, czyli dający się ująć w ramach różnego rodzaju statystyk, lecz również jakościowy.

Z jednej bowiem strony mamy do czynienia z coraz większymi zyskami oraz obrotami, jakie w każdym kolejnym roku notują rodzime firmy pożyczkowe. Coraz większa jest także liczba klientów corocznie korzystających z usług firm pożyczkowych. Z drugiej jednak strony, ewolucji podlega również sama oferta firm pożyczkowych. Nowoczesne firmy pożyczkowe oferują swoim klientom już nie tylko takie rozwiązania, jak szeroko rozumiane pożyczki krótkoterminowe, czyli inaczej mówiąc tak zwane chwilówki. Dostępne są również takie rozwiązania, jak długoterminowe pożyczki ratalne, pożyczki pod zastaw, linie pożyczkowe a także liczne produkty o charakterystyce mieszanej, skonstruowane w ten sposób, aby jak najlepiej odpowiadać na potrzeby określonej grupy klientów.

Jednocześnie trzeba jednak zaznaczyć, że, pomimo rosnącej popularności pożyczek pozabankowych w Polsce, wiedza konsumentów na temat zalet oraz sposobu działania tego rodzaju rozwiązań nadal znajduje się na stosunkowo niskim poziomie. Co więc przede wszystkim warto wiedzieć na temat współczesnego polskiego sektora pożyczek pozabankowych? Czy pożyczki krótkoterminowe oraz inne produkty pożyczkowe dostępne w ofercie firm pozabankowych mogą być uważane za atrakcyjną konkurencję dla kredytów bankowych?

Co warto wiedzieć o współczesnych pożyczkach pozabankowych?

Na samym początku warto zaznaczyć, że nie wszystkie spośród podmiotów, które oferują swoim klientom takie rozwiązania, jak na przykład pożyczki krótkoterminowe, są firmami pożyczkowymi. Jak to możliwe? Jak doskonale wiadomo, jakiś czas wprowadzono w Polsce zbiór przepisów znanych jako Ustawa o Kredycie Konsumenckim. Przepisy owe regulują działanie firm pożyczkowych, które oprócz tego widnieją również w Krajowym Rejestrze Firm Pożyczkowych. Z drugiej strony, wciąż istnieje jednak sporo podmiotów, które obchodzą przepisy polskiego prawa. W tym ostatnim przypadku nie możemy mówić o firmach pożyczkowych, lecz o tak zwanych parabankach.

Jeżeli zaś chodzi o ofertę legalnie działających firm pożyczkowych oraz porównanie owej oferty z ofertą banków, to liczne zestawienia pokazują, że w wielu przypadkach usługi firm pożyczkowych są po prostu bardziej atrakcyjne, niż oferta banków.

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że firmy pożyczkowe posiadają w swojej ofercie liczne promocyjne rozwiązania, takie jak na przykład pożyczki za darmo. W przypadku tego rodzaju produktów, RRSO wynosi dokładnie 0%, co jest wynikiem, którego nie pobije żaden bank.

Jednak również standardowa, nie-promocyjna oferta firm pożyczkowych jest coraz bardziej atrakcyjne. Pożyczki krótkoterminowe lub pożyczki ratalne dostępne w ofertach firm pożyczkowych nierzadko cechują się już tylko nieznacznie wyższymi kosztami, niż ma to miejsce w przypadku kredytów bankowych, przy jednoczesnej znacznie lepszej dostępności.

Więcej informacji
Artykuł powstał we współpracy z centrumpozyczek24h.pl/ – porównywarka ofert pożyczek krótkoterminowych.