Price Action cz. 3 – poziomy wsparcia i oporu wg PA

1489

Dziś przedstawiam ujęcie poziomów wsparcia i oporu z perspektywy Price Action, która skupia się na analizie wykresu świecowego skupiając się nie na całych swingach, a na pojedynczych świecach. Naturalnie świeca dzienna składa się z masy świec 5 czy 15 minutowych, które tworzą fale wewnątrz dnia. Spojrzenie na pojedynczą świecę skupiającą te wszystkie niższe interwały ma na celu odsianie szumu i skupienie się wyłącznie na najważniejszych aspektach ruchu cenowego – otwarcie, zamkniecie, szczyt oraz dołek – choć nie są to z pewnością jedyne istotne elementy dnia.

Price Action zwraca szczególną uwagę na świece długie, czyli takie, które swoim zakresem (high – low) wyraźnie przewyższają średnią z ostatnich kilkunastu (przyjmuje się różne wartości, przykładowo 14 – 20) okresów. Długie świece będą dla nas szczególnie interesujące, ponieważ oznaczają, że prawdopodobnie w ich powstanie zaangażowanych było wielu inwestorów – świadczą o przewadze jednej strony rynku nad drugą. Długie świece zyskują na wymowności szczególnie, kiedy są pinbarami czy mocnymi świecami (np. marubozu). Długie świece budują także przebicia i sygnalizują zmianę momentum (rozpoczęcie korekty, zakończenie korekty). W długiej świecy będziemy natomiast zwracać szczególną uwagę na korpus oraz knot, szczególnie jeśli jest dłuższy od korpusu.

Price Action linie wsparcia i oporu

Długa świeca będzie stawiała cenie opór lub zapewniała wsparcie w okolicy 50% zakresu, względnie 50% korpusu, a także przy podstawie (świeca wzrostowa) albo przy szczycie (świeca spadkowa).

Długa świeca

Na wskazanym wyżej przykładzie długa świeca z potężnym korpusem stanowi wsparcie dla ceny w okolicach 50% korpusu (kolejne świece są podbijane), a następnie w okolicy 50% całego swojego zakresu. Widzimy, jak długi knot z prawej strony testuje ten poziom niemal co do pipsa. Przykładowa długa świeca jest również świecą wybijającą poziom oporu, co nadaje jej dodatkowego znaczenia. Taka świeca doskonale sygnalizuje nam zwycięską stronę rynku (tutaj popyt) oraz potencjalne miejsca wsparcia – przebity opór oraz źródło popytu u podstawy.

kolejne świece

Poniżej niepozorna świeca, która okazuje się być świecą przebijającą, wskazuje popyt nie tylko w okolicy 50% zakresu, ale też u źródła. Cena respektuje ten poziom jeszcze długo, mimo braku kontynuacji ruchu wzrostowego. wskazuje popyt

Inną sytuacją, w której będziemy szukać poziomów wsparcia oporu będzie klasyczny pinbar – młotek, wędka, spadająca gwiazda, etc. – który z reguły wskazuje obszar popytu/podaży nie tylko na końcu knota, którym testuje dany poziom cenowy, ale też w połowie knota i/lub swojego zakresu.

szukać poziomów wsparcia oporu

Przykładowo, jeśli korekta wzrostowa trendu spadkowego kończy się takim sygnałem, to 50% zakresu świecy może być poziomem wystarczająco mocnym, by powstrzymać cenę przed ponownym testem szczytu świecy. Część traderów zagra zleceniem stop tuż pod pinbarem spadkowym albo tuż nad pinbarem wzrostowym – bardziej zachowawcze wejście, jednak przewidujące dłuższy poziom Stop Loss.

Poziomów wsparcia i oporu będziemy szukać również w przypadku formacji świecowych zwiastujących zmianę kierunku ruchu ceny – np. objęcie (engulf) będący też outside-barem w innym ujęciu, harami oraz innych inside-barów, różnego rodzaju zasłon, gwiazd doji, itp. Taka formacja oznacza, że układ sił na rynku odwrócił się w danym obszarze i prawdopodobnie będzie to znaczące miejsce dla traderów zaangażowanych po obu stronach rynku, a także nabywców i wystawców opcji.

Poziomów wsparcia i oporu będziemy szukać również w przypadku formacji świecowych

Świece oczywiście nie są i nie będą idealnym prognostykiem przyszłych ruchów cenowych, m.in. dlatego, że nie dostarczają nam pełnej informacji na temat sił kształtujących taki, a nie inny wygląd danej formacji.