Produkcja samochodów w Wielkiej Brytanii wzrosła w maju

767

W maju tego roku produkcja samochodów w Wielkiej Brytanii wzrosła o 1,3% w ujęciu rocznym do 137 tysięcy 225 sztuk w związku z popytem krajowym, podało towarzystwo producentów i handlowców samochodowych SMMT. Produkcja dla krajowych nabywców wzrosła o 12,8%. W tym samym czasie emisja eksportowa spadła o 1,5%. Na rynkach zagranicznych wyprodukowano 107 tysięcy 307 samochodów, co stanowiło 78,2% całkowitej produkcji samochodów w kraju. Dyrektor wykonawczy SMMT Mike Houz zauważył, żeby kontynuować wzrost produkcji konieczne jest stworzenie warunków, które pozwolą fabrykom samochodów przyciągnąć przyszłe inwestycje.

Inflacja w Niemczech spadła w czerwcu do 2,1%

Ceny konsumpcyjne w Niemczech, obliczone zgodnie ze standardami Unii Europejskiej, wzrosły w czerwcu o 2,1% w ujęciu rocznym po wzroście o 2,2% w poprzednim miesiącu, według wstępnych danych Federalnego Urzędu Statystycznego Destatis. Wskaźnik zbiegł się z prognozami ekspertów. Wzrost cen w stosunku do maja wyniósł 0,1%, podczas gdy analitycy oczekiwali wzrostu o 0,2%. Ceny konsumpcyjne w Niemczech, obliczone zgodnie z normami krajowymi, również wzrosły w czerwcu o 2,1% w ujęciu rocznym i o 0,1% w porównaniu do maja. Oba wskaźniki zbiegły się z prognozami analityków.

Gospodarka Szkocji wzrosła o 0,2% w pierwszym kwartale

Szkocka gospodarka, z wyłączeniem przemysłu naftowego i gazowego na Morzu Północnym, wzrosła o 0,2% w pierwszym kwartale w porównaniu do poprzedniego kwartału, kiedy wzrost wyniósł 0,3%, według szkockiego rządu. Słaby wzrost szkockiej gospodarki przekroczył jednak tempo wzrostu brytyjskiego PKB, który w pierwszym kwartale wzrósł o 0,1%. W porównaniu do pierwszego kwartału ubiegłego roku gospodarka Szkocji wzrosła w pierwszym kwartale o 0,8%. W tym samym czasie brytyjska gospodarka wzrosła o 1,2%. Niezależna szkocka komisja budżetowa oczekuje, że stopa wzrostu szkockiej gospodarki przez kolejne pięć lat pozostanie poniżej 1%.

Ceny mieszkań w Wielkiej Brytanii wzrosły w czerwcu aż o 5 lat

W czerwcu ceny mieszkań w Wielkiej Brytanii wzrosły w ujęciu rocznym o 2%, przy minimalnym tempo za 5 lat, zgodnie z danymi największego towarzystwa hipotecznego w brytyjskim Nationwide Building Society. Ekonomiści prognozują wzrost o 1,7%. W porównaniu do poprzedniego miesiąca ceny domów w Wielkiej Brytanii wzrosły o 0,5%. Analitycy przewidują wzrost o 0,3%. Ogólnoświatowy ekonomista Robert Gardner powiedział: „Niewiele jest dowodów na to, że sytuacja się zmieni. Sondaże nadal wykazują niski poziom zainteresowania kupujących, a tempo budowy nowych domów jest również niskie”.