Przegląd rynku finansowego

rynek forex

1257

Mamy czwartek, co oznacza, że czas na przegląd archiwów. Ze względu na Brexit i jego wpływ na rynki finansowe, pomyśleliśmy, że warto poświęcić tę edycję rynkom finansowym. Dzisiaj wracamy pamięcią do kilku największych sukcesów i porażek w ich historii.

19 października 1987: Czarny Poniedziałek

Czarny Poniedziałek roku 1987 przypadł na 19 października. Był to dzień, który inwestorzy zapamiętają jako najgorszy od czasów Czarnego Czwartku z roku 1929. Jak w przypadku większości krachów rynkowych, nadała mu ton panika, która wywołała szokujący spadek indeksu Dow Jones o całe 22,6%.

24 października 2015: Czarny Poniedziałek

Czarny Poniedziałek roku 2015 rozpoczął się w Chinach i był wynikiem olbrzymiej wyprzedaży w Szanghaju i Shenzhen, a poprzedziła go zaledwie kilka tygodni wcześniej dewaluacja chińskiego juana. 24 sierpnia 2015, w poniedziałek, giełda w Szanghaju tąpnęła o ponad 8 proc w ciągu jednego dnia, a jej nieco mniejsza odpowiedniczka w Shenzhen o 7,89 proc. Tego samego dnia zachwiały się światowe giełdy, co doprowadziło do olbrzymich spadków w Europie i Północnej Ameryce. Czarny Poniedziałek 2015 przez wielu uznawany jest za najgorszy dzień od kryzysu w 2008 roku.

1 lipca 2003: akcje firmy Apple za mniej niż 20 dolarów

Dekadę temu był moment, w którym akcje producenta iPhone’a można było kupić za mniej niż 20 dolarów. Do lipca 2014 roku, tuż przed serią splitów, cena akcji Apple wzrosła do 630 dolarów. Co prawda w Apple panuje od jakiegoś czasu pewien zastój, ale mimo to nadal stanowi jedną z najbardziej ikonicznych marek na świecie. Bylibyśmy prawdziwymi szczęściarzami, gdyby ktoś pozwolił nam wrócić do lipca 2003 i kupić akcje tej firmy za tak śmieszne pieniądze…

13 października 2008: Indeks Dow Jones 900 punktów w górę

Jeśli grasz na giełdzie, to na pewno wiesz, że w 2008 nie było się za bardzo z czego cieszyć. Ale mimo to w październiku tamtego roku byliśmy świadkami kilku naprawdę sporych wahnięć, które mogły przynieść pokaźne zyski. 13 października indeks Dow Jones Industrial Average zanotował potężny wzrost o 936,42 punktów, czyli o 11,1%. Pojedynczy, najwyższy wynik w historii. Wygląda to świetnie, jeśli nie brać pod uwagę tego, co działo się zaledwie miesiąc wcześniej (patrz niżej)…

9 sierpnia 2008: Indeks Dow Jones 800 punktów w dół

13 października rzeczywiście mógł być dla Dow Jones rewelacyjny, ale nie trzeba daleko szukać, by odkryć, że najgorszy dzień w historii tego indeksu miał miejsce zaledwie miesiąc wcześniej. Z powodu największego spadku od czasów Wielkiej Depresji, doszło do wielkiej wyprzedaży w rekordowo szybkim stylu. Indeks stracił oszałamiające 777,68 punktów (-7%) 9 sierpnia 2008 roku. W tym samym roku Dow Jones zanotował jeszcze podobne spadki 14 października i 1 grudnia. Sprawdź instrumenty finansowe.

10 stycznia 200 roku: Fuzja Time Werner i AOL

Teraz już wiadomo, że fuzja Time Werner i AOL okazała się jednym z najbardziej nieudanych związków w historii. Ale w epoce dotcomów została uznana za potężne partnerstwo, które zapewni Time Werner świetlaną przyszłość. Fuzja była warta 186,2 miliardów dolarów i nadal należy do największych w historii. Mimo to zaledwie parę miesięcy później pękła internetowa bańka, i AOL musiał spisać na straty niemal 99 miliardów. Ostatecznie całkowita wartość akcji AOL spadła z 226 miliardów do 20 miliardów dolarów.

Rynek finansowy-raporty finansowe