Czy banki robią przelewy w sobotę i niedzielę?

3193

Wiele osób zastanawia się, kiedy nastąpi przelew z innego banku na konto drugim banku. Należy pamiętać, że wszystko zależy od możliwości dostarczenia przelewu bankowego w sobotę lub niedzielę powinno być na wyciągnięcie ręki. Niestety, to, czy przelew dotrze w dzień wolny od pracy, zależy od wielu czynników.

W czasach, gdy gotówka schodzi na dół, a pieniądze stają się coraz bardziej elektroniczne, trudno byłoby wyobrazić sobie życie bez transferów. Za rachunki lub pożyczki płacimy przelewami. Przelewem płacimy za naszą pracę. Coraz częściej decydujemy się nawet na przesłanie zwrotu podatku z urzędu skarbowego w formie przelewu.

Liczba przelewów wysyłanych z roku na rok staje się coraz większa. Jest jednak jeden czynnik, który znacznie ogranicza konsumentów: harmonogram transakcji międzybankowych. Niestety, większość przelewów nie dociera do nas w weekendy, święta i dni wolne od pracy. Jednak „większość” nie oznacza „wszystkie”. Dlaczego?

Przelewy standardowe realizowane w systemie Elixir (główny operator przelewów międzybankowych) odbywają się tylko w dni robocze. Nie ma więc mowy o weekendowej rezerwacji przelewu. Wyjątkiem w tej kwestii są przelewy wysyłane w ramach jednego banku. Docierają one do adresata w ciągu kilku minut – niezależnie od dnia tygodnia, w którym je wysyłamy.

Jeżeli jednak nie wyślemy przelewu na konto należące do tego samego banku co nasze, a chcemy, aby pieniądze dotarły do adresata w ciągu weekendu, możemy skorzystać z przelewu natychmiastowego. W chwili obecnej aż dwadzieścia banków działających na polskim rynku umożliwia nam korzystanie z tych ekspresowych transakcji.

Przelewy w weekend a Sesje Elixir

Jeśli czekasz na pieniądze odbiorcy, który ma konto w innym banku i wysłał Ci je w sobotę lub niedzielę, przelew pojawi się na Twoim koncie dopiero w poniedziałek.

Dlaczego? Ponieważ w weekend system przelewów międzybankowych nie działa. Co więcej, nie oznacza to, że przelew pojawi się na Twoim koncie w poniedziałek o 6.00 rano. Poszczególne banki mają sesje wychodzące i przychodzące o różnych porach, a dodatkowo powinieneś pamiętać o pośredniku, jakim jest Krajowa Izba Rozliczeniowa, która również prowadzi takie sesje o ustalonych godzinach.

W systemie ELIXIR istnieją trzy sesje:

  • sesja poranna – 09:30 – 11:00,
  • sesja południowa – 13:30 – 15:00,
  • sesja popołudniowa – 16:00 – 17:30.

Podczas każdej takiej sesji rozliczane są transakcje zlecone do godziny wcześniej.

Przykład:

Jeśli w sobotę przyjaciel posiadający rachunek w Banku PKO BP zlecił przelew na Twój rachunek w mBanku, przelew pojawi się na Twoim rachunku dopiero w poniedziałek po godzinie 11.15. Dlaczego? Ponieważ pierwsza sesja wychodząca w PKO BP będzie miała miejsce w poniedziałek o godzinie 8.00. Następnie PKO BP prześle informację o przelewie do KIR na sesję poranną (09:30 – 11:00). Natomiast w mBanku następna sesja przychodząca po sesji porannej KIR będzie o godz. 11.15.

Jak przelać pieniądze w weekend (sobota, niedziela)?

Chociaż nie jest możliwe przelanie pieniędzy w ciągu weekendu za pomocą standardowego przelewu Elixir, istnieją sposoby, aby pieniądze pojawiły się na Twoim koncie tego samego dnia. Jak mogę dokonać przelewu weekendowego? W ten sposób:

Natychmiastowy przelew ekspresowy ELIXIR jest niczym innym jak przelewem pomiędzy kontami w różnych bankach w kilka sekund. Jest to możliwe dzięki systemowi rozliczeń płatności natychmiastowych o tej samej nazwie – Express Elixir. Został on opracowany i wdrożony przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Pieniądze wysłane w ten sposób dotrą na konto bankowe także w sobotę i niedzielę