Pułapka świecowej formacji objęcia

2757

Popularna formacja objęcia hossy lub bessy składa się z dwóch świec, z których druga świec innego koloru obejmuje świecę pierwszą. Istnieją pewne różnice w wyglądzie świec na rynkach giełdowych, które działają w określonych godzinach, a kształtami świec z rynku forex, który jest otwarty przez całą dobę. Istnieją przynajmniej dwie interpretacja formacji objęcia:

1

korpus drugiej świecy obejmuje korpus pierwszej

2

cała świeca druga obejmuje całą świecę pierwszą

Trzymając się dokładnie terminologii, tak naprawdę łatwo dokonać rozgraniczenia między formacją objęcia a zachodnią formacją outside-bar. Formacje objęcia dotyczą tylko korpusów świec, natomiast outside-bar to całkowite pokrycie przez całą świecę drugą, całej świecy pierwszej.

W trakcie rynkowej analizy, większość graczy tak naprawdę nie rozróżnia tych dwóch formacji, traktując jako jedną i tą samą formację. Jest w tym sporo racji, gdyż obie świece mają podobną wymowę. Co ciekawe zgodnie z zasadami łączenia świec, po połączeniu otrzymuje się podobny efekt:

3

świeca łączona formacji objęcia (objęcie korpusami)

4

świeca łączona formacji outside-bar (objęcie całości)

Jak widać po połączeniu otrzymujemy pin bary wskazujące jasno na przewagę podaży.

Gdzie jednak tkwi wspomniana w tytule pułapka ? Otóż, gracze zapatrzeni w najpopularniejsze formacje czyli pin bary oraz objęcia, nie zauważają innych formacji. Jest to zjawisko normalne, gdyż każdy zauważa to w czym się specjalizuje i czego po prostu szuka na wykresie. Pułapka polega na tym, że czasem formacja objęcia może być jednocześnie formacją inside-bar.

Jak to możliwe ? Spójrzmy na kolejny wykres:

5

Część osób powie – a jaka to różnica ? Jest ona istotna, gdyż objęcie hossy jest zapowiedzią wzrostów, natomiast inside-bar sygnalizuje możliwą konsolidację i dopiero wybicie z tej formacji wskazuje kierunek, który może się okazać inny niż ten prognozowany przez gracza widzącego objęcie hossy.
Warto zatem wydłużyć analizę o kilka sekund i zastanowić się czy to co wydaje się nam formacją objęcia nie jest w rzeczywistości inside-barem. Może być to opłacalne i pozwoli nie dokonywać transakcji pod rzekome objęcia. Jest to istotne zwłaszcza dla graczy dokonujących nielicznych transakcji opartych o formacje świecowe z wysokich interwałów czasowych takich jak D1.

Żeby nie być gołosłownym pokażę przykład:

6