Rata — czym jest i na czym polegają raty?

1211

Rata jest procentem lub liczbową częścią kwoty, która ma być spłacona z tytułu pożyczki lub zaliczki. Raty spłacamy w równych transzach, w określonym z góry okresie, a ich wysokość uzależniona jest od wielu czynników, np.: pożyczonej kwoty, maksymalnego terminu spłaty oraz oferty firmy kredytowej lub banku.

Wszystkie raty składają się z dwóch części:

  • ratę kapitałowa;
  • ratę odsetkowa.

Rata kapitałowa jest to kwota udzielonego kredytu lub pożyczki, rozłożona na kilka miesięcy.

Rata odsetkowa jest to kwota dodawana do raty kapitałowej w zależności od oprocentowania pożyczonych środków.

Skąd mam wiedzieć, jakie jest oprocentowanie kredytu?

Dla każdej oferty kredytowej należy podać stopę procentową.Przy braniu pożyczki warto poznać takie informacje, które mogą mieć wpływ na ostateczny koszt pożyczki – oprocentowanie, RRSO i prowizję.

Raty  — na co warto zwrócić uwagę?

Zakupy na raty ułatwiają zwykle zaoszczędzenie budżetu domowego lub staranne odkładanie oszczędności na później. Należy jednak pamiętać, że podejmowane przez nas zobowiązania, niezależnie od ich wielkości, mają pewne konsekwencje.

Należy przygotować się na to, że co miesiąc, przez cały okres spłaty, będziemy musieli spłacać to zobowiązanie, co ostatecznie doprowadzi nie tylko do zmniejszenia naszego miesięcznego budżetu, ale także do zmniejszenia naszej zdolności kredytowej.

Przy podejmowaniu decyzji o kredycie lub zakupie ratalnym warto przejrzeć wszystkie dostępne oferty i porównać je ze sobą. Może znajdziemy ofertę na darmową chwilę, zakup ratalny 0% lub kredyt gotówkowy z niskim oprocentowaniem? Wszystko to ma wpływ na to, jaki będzie ostatecznie koszt.