Rodzaje pokera

odmiany pokera

5535

Rodzaje pokera

Poker wydaje się grą statyczną, ale to tylko pozory. Emocje podczas rozgrywki są wysokie, a w chwili rozstrzygnięcia sięgają zenitu. Już od czasu swoich narodzin w XIX w. poker przyciągał widzów chętnych do oglądania zmagań przy zielonym stoliku. Dzisiaj poker to międzynarodowa gra o ogromnej oglądalności – transmisje rozgrywek World Series of Poker w telewizji ESPN gromadzą rzesze widzów. Nie brakuje również filmów i seriali osnutych wokół tematu pokera. Ale dość o oglądaniu. Lepiej wziąć karty w dłoń!

W tym artykule poznasz najczęściej wybierane odmiany i rodzaje pokera w Polsce oraz na świecie oraz w kasyno online. Możesz grać we wszystkie swoje ulubione odmiany pokera z tysiącami innych graczy przez 24 godziny na dobę. Największą korzyścią dla Ciebie jest to, że zawsze możesz znaleźć aktywne stoły w dowolnej grze na niemal dowolne stawki.

Oto lista najpopularniejszych odmian pokera

Texas Hold’em

Gra Texas Holdem, dostępna w wersjach z określoną wysokością zakładów, z limitem zakładów równym puli i bez limitu obstawiania (czyli limit, pot limit i no limit), to odmiana, w którą grał nasz mistrz głównego turnieju World Series of Poker Chris Moneymaker, gdy odnosił zwycięstwo. Jest to zdecydowanie najpopularniejsza gra w dzisiejszym świecie pokera — oferujemy setki stołów, przy których stale toczy się gra, a ponadto organizujemy setki turniejów każdego tygodnia.

Omaha High

Omaha przypomina pod pewnymi względami pokera Texas Hold’em, ale gracze otrzymują tu cztery karty zakryte i układ musi składać się z dwóch, i tylko dwóch, kart własnych gracza oraz trzech, i tylko trzech, kart ze stołu (w odróżnieniu od odmiany Texas Hold’em, gdzie układy mogą składać się z dowolnej kombinacji kart ze stołu i kart zakrytych).

Omaha High to popularna odmiana pokera w krajach europejskich, szczególnie w wersji z limitem zakładów równym puli. PokerStars oferuje użytkownikom z całego świata grę Omaha zarówno w wersji limit, jak i pot limit.

Omaha Hi/Lo

Omaha Hi/Lo, lub Omaha Eight (obowiązuje w niej dla układów niskich zasada eight or better), jest oferowana w wersji limit, pot limit i no limit.

5 Card Omaha i 5 Card Omaha Hi/Lo

5 Card Omaha i 5 Card Omaha Hi/Lo są pod pewnymi względami podobne do zwykłej Omahy, z tą różnicą, że tu każdy gracz przed flopem dostaje po pięć kart. Gry 5 Card Omaha są dostępne w wersji Pot Limit i No Limit, a w odmianie Hi/Lo również Limit.

Courchevel i Courchevel Hi/Lo

Courchevel to ciekawy wariant pokera 5 Card Omaha, w którym pierwsza karta z flopa jest wykrywana już na początku rozdania. Courchevel Hi/Lo to popularna odmiana pokera Omaha z dzieloną pulę, w której przed flopem każdy gracz otrzymuje pięć kart. Obie odmiany gry znajdziesz w PokerStars w wersji Limit, Pot Limit i No Limit.

Seven Card Stud

Zanim w łaski graczy wkradł się Texas Hold’em, to Seven Card Stud był najpopularniejszą odmianą pokera. W PokerStars nadal można znaleźć wiele gier stolikowych Seven Card Stud na różne stawki.

Seven Card Stud Hi/Lo

Wersja gry Seven Card Stud z podziałem puli, Seven Card Stud Hi/Lo, to specyficzna odmiana tej klasycznej gry. Jest dostępna w wersji limit. Jeśli lubisz odmiany Seven Card Stud lub Omaha Hi/Lo, przyjrzyj się też stołom do gry w Seven Card Stud Hi/Lo.

Razz (7 Card Stud Low)

Jeśli odnosisz wrażenie, że nigdy nie udaje Ci się złożyć układu, Razz to gra w sam raz dla Ciebie. Ta wersja Seven-Card Lowball pozwoli Ci wygrać z najsłabszym możliwym pięciokartowym układem.

HORSE i 8-Game Mix (gry mieszane)

HORSE (Hold’em, Omaha, Razz, Seven Card Stud, Seven Card Stud Eight-or- Better) to zestaw gier, który pomoże Ci wykazać się wszechstronną pokerową wiedzą. Jeśli znudzi Ci się jeden rodzaj gry, sięgnij po HORSE i podszlifuj swoje umiejętności. Mamy w ofercie także gry 8-Game Mix, które oprócz stosowanych wymiennie odmian z gry HORSE, oferują dodatkowo rundy No Limit Hold’em, Pot Limit Omaha i 2-7 Triple Draw.

Five Card Draw

Five Card Draw to gra, którą wiele osób zna od dziecka. Ta klasyczna odmiana pokera pozwala cofnąć się do własnych korzeni i przy okazji zarobić trochę pieniędzy.

2-7 Triple Draw i 2-7 Single Draw

Gry 2-7 Triple Draw oraz 2-7 Single Draw to odmiany pokera typu lowball, które polegają na uzyskaniu możliwie najniższego układu pokerowego. Ponieważ stosuje się w nich nietypowy ranking układów, zalecamy zapoznanie się z nim przed rozpoczęciem gry!

Badugi

Badugi to odmiana pokera dobieranego, w której celem jest uzyskanie najlepszego niskiego układu w różnych kolorach z czterech otrzymanych kart. Badugi w interesujący sposób różni się od innych wariantów pokera, więc przed podjęciem gry warto zapoznać się z zasadami!

W razie wątpliwości odnośnie do zasad wymienionych powyżej gier, zajrzyj na stronę z zasadami oraz hierarchią układów.

Podsumowanie – Najpopularniejszy rodzaj pokera

Poker Texas Hold’em (teksański klincz) jest obecnie najpopularniejszą nie tylko w Polsce ale także na świecie odmianą pokera. W Polsce wszystkie rodzaje pokera uważane są obecnie za gry hazardowe. W rozgrywce Texas Holdem uczestniczy co najmniej 2 graczy, używa się pełnej talii 52 kart.