Kurs Rupia indyjska INR/PLN

2189

Rupia indyjska (INR) to waluta Indii. INR to kod waluty Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej dla rupii indyjskiej, dla którego symbolem waluty jest .

Kurs: Rupia indyjska INR do złoty polski PLN

Rupia indyjska
Kod ISO 4217INR
Państwo Indie
Podział1 rupia = 100 pajs
Symbol
MonetyRzadko używane: 50 paisa
Często używane: 1, 2, 5, 10 rupii
BanknotyRzadko używane: 1, 2, 5 rupii
Często używane: 10, 20, 50, 100, 200, 500, 2000 rupii
Bank centralnyReserve Bank of India

KLUCZOWE INFORMACJE

  • Rupia indyjska jest walutą Indii; INR to jego kod waluty, a symbolem waluty jest ₹.
  • Indie są gospodarką opartą na gotówce, co spowodowało, że fałszywe waluty krążyły w rękach osób zaangażowanych w nielegalne zachowania. Bank Rezerw Indii musiał przez lata zmieniać i aktualizować noty rupii o nowe funkcje bezpieczeństwa.
  • Na kurs wymiany rupii indyjskiej mogą wpływać różne czynniki, w tym przepływy handlowe, przepływy inwestycyjne i ceny ropy.

Rupia indyjskia (INR) – podstawowe informacje

Rupia indyjska wywodzi swoją nazwę od rupii, srebrnej monety wyemitowanej po raz pierwszy przez sułtana Sher Shah Suri w XVI wieku.

Monety

Monety w Indiach są emitowane w nominałach 10 paise, 20 paise, 25 paise, 50 paise, jedna rupia, dwie rupie i pięć rupii. Paise to 1/100 rupii. Monety o wartości 50 pensów lub mniej są nazywane małymi monetami, a monety o wartości równej jednej rupii lub większej są znane jako monety rupii.

Banknoty

Papierowa waluta lub banknoty są emitowane w nominałach 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 i 2000 rupii. Na odwrocie rupii papierowych nominały są drukowane w 15 językach, a nominały w języku hindi i angielskim na przedniej stronie.

Banknoty są często aktualizowane o nowe wzory, w tym wyraźne różnice między starą serią banknotów Mahatma Gandhi a nowymi o tej samej nazwie. Notatki zawierają różne tematy bogatego dziedzictwa Indii.

WAŻNE

Indie są gospodarką opartą na gotówce, co doprowadziło do tego, że fałszywe waluty są w obiegu przez osoby zaangażowane w nielegalne działania; Bank Rezerw Indii musiał przez lata zmieniać i aktualizować banknoty rupii z nowymi zabezpieczeniami.

Bezpieczeństwo i podrabianie rupii

Indie są gospodarką opartą na gotówce, co spowodowało, że fałszywe waluty krążyły w rękach osób zaangażowanych w nielegalne zachowania. Bank Rezerw Indii musiał przez lata zmieniać i aktualizować noty rupii o nowe funkcje bezpieczeństwa. Fałszywe banknoty, które mogą wydawać się podobne do notatek prawnych, są fałszowane przez osoby prające pieniądze i terrorystów. Zazwyczaj wysokie nominały są zwykle najbardziej sfałszowanymi banknotami.

W 2016 r. Rząd Indii ogłosił demonetyzację wszystkich banknotów ₹ 500 i ₹ 1000 z serii Mahatma Gandhi, twierdząc, że zahamowałoby to podziemną gospodarkę, znacznie utrudniając wykorzystanie nielegalnej i podrobionej gotówki do finansowania nielegalnej działalności i terroryzmu. Uwaga 500 została zastąpiona przez jedną w nowej serii Mahatma Gandhi z ulepszonymi funkcjami bezpieczeństwa.

Przykład rupii indyjskiej (INR)

Poniżej znajdują się zdjęcia aktualnych banknotów rupii indyjskiej wydrukowane i rozpowszechnione przez Bank Rezerw Indii. Informacje na temat aktualizacji i zmian można znaleźć na stronie internetowej banku centralnego.

Rupia indyjska INR
Rupia indyjska INR

Specjalne uwagi: Kontrola kapitału i zamienności rupii

Rupia przez lata podlegała różnym kontrolom kapitału i ograniczeniom wymienialności. Na przykład nielegalne jest importowanie lub eksportowanie rupii przez obcokrajowców, a obywatele Indii mogą importować i eksportować rupie tylko w ograniczonych ilościach.

Rachunek bieżący, na który składają się przepływy oszczędności i inwestycji, nie podlega ograniczeniom wymiany walut (oprócz barier handlowych).

Rachunek kapitałowy mierzy rezerwy walutowe, przepływy biznesowe i instytucjonalne. Rząd Indii rozluźnia i zaostrza ograniczenia dotyczące nakładania lub ograniczania inwestycji zagranicznych w celu utrzymania zdrowego i zrównoważonego konta kapitałowego.

W ostatnich latach rząd złagodził ograniczenia w przepływie inwestycji zagranicznych, aby przyspieszyć osłabienie kursu walutowego i zachęcić do inwestycji biznesowych w kraju. Zagraniczni inwestorzy instytucjonalni i lokalne firmy mogą przywieźć i wywieźć pieniądze z kraju, ale muszą sprawdzić w Banku Rezerw Indii, czy są obecne zasady i przepisy.

Kurs i cena rupii we współczesnych czasach

W XIX wieku duży wzrost produkcji srebra spowodował gwałtowny spadek wartości srebra, co doprowadziło do gwałtownego spadku wartości rupii. W latach 1927–1946 rupia była powiązana z funtem brytyjskim. Następnie był powiązany z dolarem amerykańskim do 1975 r. Obecnie głównie pływa na rynku walutowym, a Bank Rezerw Indii (RBI) aktywnie handluje walutą, aby zarządzać jej wartością.

Na kurs walutowy mogą wpływać różne czynniki, w tym przepływy handlowe, przepływy inwestycyjne i ceny ropy. Indie importują ropę, a wzrost cen może spowodować inflację i zmusić RBI do interwencji w celu wsparcia gospodarki.