Won południowokoreański (KRW)

1515

Won koreański (KRW), który jest walutą narodową Korei Południowej. Jest określany za pomocą symbolu „₩”, jak w „₩1.000”. Od 1950 roku waluta Korei Południowej jest administrowana przez bank centralny kraju, Bank Korei.

Won jest w pełni wymienialny i jest standardowo wymieniany z innymi globalnymi walutami, takimi jak dolar amerykański (USD), jen japoński (JPY) i euro (EUR). Jeden won jest podzielony jest na 100 podjednostek, zwanych „jeon” lub „dzon”.

Won koreański – Waluta Korei Południowej

Won koreański jest w jakiejś formie wykorzystywany od tysięcy lat. Podczas okupacji Korei przez Japonię, która trwała od 1910 do 1945 roku, won koreański został na krótko zastąpiony japońską walutą kolonialną zwaną jenem koreańskim.

Won południowokoreański
Kod ISO 4217KRW
Państwo Korea Południowa
Podział1 won = 100 dzonów
Symbol
Monety1, 5, 10, 50, 100, 500 wonów
Banknoty1000, 5000, 10000, 50000 wonów
Bank centralnyBank Korei
MennicaKorea Minting and Security Printing Corporation

Po II wojnie światowej podział Korei Północnej i Południowej zaowocował jednak powstaniem dwóch odrębnych walut, z których każda zwana była wonem koreańskim. Początkowo powiązana z dolarem amerykańskim w stosunku 15 wonów do 1 dolara, pierwszy won południowokoreański został podzielony na 100 jeon. Następnie doszło do szeregu dewaluacji, głównie z powodu skutków wojny koreańskiej.

W 1950 r. Bank of Korea rozpoczął działalność jako nowy bank centralny Korei Południowej. Przejął on obowiązki poprzedniej władzy monetarnej, Bank of Joseon, z wyłącznym upoważnieniem do emisji banknotów i monet dla tego kraju. Obecnie Bank of Korea emituje banknoty o nominałach od 1 000 do 50 000 Wonów. Na banknotach tych umieszczono wczesne nazwiska dynastii Yi lub Chosŏn, w tym pisarzy Yi Hwang, na banknocie 1 000-wonowym; Yi I, na banknocie 5 000-wonowym; oraz króla Sejonga, który występuje na banknocie 10 000-wonowym.

W latach 80. Korea Południowa starała się rozszerzyć znaczenie swojej waluty w handlu międzynarodowym poprzez zastąpienie dolara koszykiem walut. Dalsze zmiany zostały wprowadzone pod koniec lat 90., kiedy to rząd zareagował na azjatycki kryzys finansowy, pozwalając zwycięskim na swobodny przepływ na rynkach walutowych.

Obecnie gospodarka Korei Południowej jest jedną z największych w Azji i znaczącą siłą w handlu międzynarodowym. Podobnie jak wiele rozwiniętych gospodarek, Korea Południowa posiada duży sektor usług, stanowiący około 60% rocznego produktu krajowego brutto (PKB). Korea Południowa jest również znana ze swojego zaawansowanego sektora produkcji, który wytwarza produkty o wysokiej wartości, takie jak półprzewodniki i samochody. W związku z tym przemysł jest istotnym składnikiem południowokoreańskiego PKB, stanowiąc około 40 % całości.