Rynek ignoruje publikacje minutes FOMC, poprawa sytuacji na włoskiej scenie politycznej

724

Podsumowanie:

  • Większość członków FOMC widziało obniżkę w lipcu jako dostosowanie w środku cyklu zmian, z drugiej strony bank wydaje się rozważać inne opcje luzowania w swoim arsenale
  • Przyśpieszone wybory we Włoszech wydają się być mniej prawdopodobne
  • Słabszy odczyt indeksu PMI dla przemysłu oraz lepszy dla usług z Japonii

Dostosowanie stóp procentowych

Minutes z lipcowego posiedzenia Fed pokazały, że Rezerwa Federalna postrzega w większości ostatnią obniżkę stóp procentowych jako dostosowanie w środku cyklu. Jest to prezentacja tego samego zdania, które próbował przekazać Powell po samym posiedzeniu. Z drugiej strony kilku członków wskazało potrzebę większej elastyczności w polityce monetarnej, w szczególności w reakcji na nadchodzące dane makroekonomiczne. Kilku członków preferowało brak zmian stóp procentowych, choć z drugiej strony garstka chciała cięcia o 50 punktów bazowych wskazując na zbyt niską inflację. Spośród powodów uzasadniających gołębi ton w lipcu można znaleźć spowalniający wzrost gospodarczy, przytłumioną inflację oraz wysokie ryzyko związane z globalnym handlem. Oprócz tego, kilku członków wyraziło zaniepokojenie efektywnością programu luzowanie ilościowe QE, co miałoby oznaczać trudności w ewentualnym wznowieniu tego programu. Niemniej, jedną z ważniejszych kwestii jest rozważanie innych narzędzi polityki monetarnej, ze względu na to, iż wytyczne oraz program QE uważane są potencjalnie za zbyt ograniczone pod względem czyhających czynników ryzyka. Sama reakcja była mieszana. Ostatecznie widać było umocnienie dolara oraz wyraźne wzrosty na Wall Street.

Zielone światło dla sceny politycznej we Włoszech

Perspektywy stworzenia nowego rządu we Włoszech uległy poprawie wczorajszego dnia po tym, jak kilka mniejszych partii sprzeciwiło się przyśpieszonym wyborom we Włoszech, wskazując na możliwość zawiązania koalicji. Wczoraj odbył się pierwszy dzień konsultacji między partiami oraz prezydentem Sergio Mattarellą. Dzisiaj ma on spotkać się z innymi dużymi partiami jak PD, Forza Italia, Liga oraz Ruch 5 Gwiazd. Prezydent może dać jeszcze kilka dni na rozpoczęcie rozmów między dwoma największymi partiami przed podjęciem finalnej decyzji. Nie wiadomo jednak czy decyzja zostanie podjęta przed końcem sierpnia. Niemniej rynek dosyć pozytywnie rozpatrywał wczorajsze doniesienia. Widać było spore wzrosty na włoskim rynku obligacji oraz na włoskich indeksach.