Rynek kryptowalut i jego kapitalizacja

1348

Rynek kryptowalut ma swoje własne zasady. Warto wiedzieć, że metoda obliczania kapitalizacji pozostaje taka sama jak w przypadku innych sektorów. Dlaczego cena samej ceny cyfrowej nie obejmuje jej wartości i jakie wnioski można wyciągnąć z obliczenia kapitalizacji rynkowej?

Waluty wirtualne są niezwykle popularne zarówno wśród inwestorów indywidualnych, jak i instytucjonalnych. Temat wzbudza gorące emocje i wzbudza zainteresowanie mediów. Które z nich są obecnie najbardziej rozpoznawalne?

rynek kryptowalutowy – http://jpktraders.pl

Co to jest kapitalizacja rynkowa kryptowaluty?

Kapitalizacja rynkowa kryptowalut to nic innego jak sposób na określenie wartości danej waluty cyfrowej. Niestety wiele osób myli się, myśląc, że cena kryptowaluty odzwierciedla jej wartość. Aby lepiej zilustrować ten związek, użyjemy prostej metafory. Wyobraź sobie, że jesteś na wakacjach. Zdecydowałeś się przywieźć do domu coś oryginalnego z drugiego końca świata. Idziesz do sklepu z pamiątkami. Podobał ci się wazon porcelanowy, więc go kupujesz. Po pewnym czasie zauważysz, że stoisko znajdujące się nieco dalej stoi zupełnie identyczne naczynie, co kupione. Ten wazon nie różni się od ceny, która jest o połowę niższa. Podsumowując, oba przedmioty są wykonane w ten sam sposób, mają identyczne funkcje, więc zapłaciłeś podwójnie, nie otrzymując żadnej dodatkowej wartości. Cena w tym przypadku nie była prawdziwym odzwierciedleniem wartości zakupionego wazonu.

Jak obliczyć kapitalizację na rynku kryptowalut?

Kapitalizacja rynkowa spółki jest sumą jej istniejących akcji pomnożoną przez bieżącą cenę. Analitycy często używają tej techniki określania wartości, aby dobrze planować swoje inwestycje. Kapitalizację rynkową danej kryptowaluty można obliczyć, mnożąc jej cenę przez liczbę monet w obiegu rynkowym. Kapitalizacja rynkowa kryptowaluty = liczba monet w obiegu * cena (bieżąca) Kapitalizacja rynkowa danej firmy = suma istniejących akcji * cena (bieżąca) Na przykład porównujesz monetę X z monetą Y. Cena monety X wynosi 1 USD a koszt monety Y wynosi 1000 USD za monetę. Teraz wyobraź sobie, że wszystkie X monet w obiegu to np. 1 000 000 000, liczba wszystkich monet Y wynosi 1 000 000. Aby dowiedzieć się, która kryptowaluta może mieć wyższą wartość, musisz obliczyć jej kapitalizację rynkową, ale zauważ, że wynik nie zawsze określa jakość projektu, istnieje wiele innych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy ocenie waluty cyfrowej. Możesz o tym przeczytać w rozdziale: W jaki sposób informacje o kapitalizacji rynku mogą być dla Ciebie przydatne. Wróćmy do naszych obliczeń. Kapitalizacja rynku monet X = 1 000 000 000 * 1 USD = 1 000 000 000 USD Kapitalizacja rynku monet Y = 1 000 000 * 1 000 USD = 1 000 000 000 USD To proste! W ten sposób obliczysz kapitalizację rynkową wybranych kryptowalut.

W jaki sposób informacje o kapitalizacji rynkowej mogą być dla Ciebie przydatne?

Wiesz już, jak obliczyć kapitalizację rynkową, więc jak korzystać z tych informacji. W przypadku spółek dane te zostaną wykorzystane do oceny ryzyka inwestycyjnego, w przypadku spółek o wysokiej kapitalizacji rynkowej jest znacznie mniejsze. Oczywiście dobrze wiedzieć, że dorastanie do danego rozmiaru może również stanowić pewne ograniczenia rozwojowe dla Twojej firmy. Jeśli chodzi o rynek kryptowalut, kapitalizacja może pomóc w porównaniu wartości poszczególnych projektów. Na przykład, jeśli połączysz dwie bardzo podobne monety, wynik ich kapitalizacji prawdopodobnie pomoże ci podjąć właściwą decyzję inwestycyjną. Jeśli jeden z projektów miał znacznie wyższą kapitalizację rynkową niż drugi, ale na pierwszy rzut oka ten drugi wydawał się lepszy, prawdopodobnie pierwszy był niedowartościowany, a drugi zawyżony. W kręgu kryptowalut monetą, która może pochwalić się największą kapitalizacją rynkową, jest Bitcoin (BTC). Należy jednak pamiętać, że na podstawie kapitalizacji rynkowej kryptowaluty nie można ustalić kierunku kursu cenowego. Tak więc duża kapitalizacja rynkowa BTC nie oznacza odporności na spadki. W przypadku Bitcoinów ilość jego monet jest ograniczona do 21 milionów i chociaż inflacja obniża wartość danej waluty, jej niedobór niekoniecznie oznacza wzrost wartości. Ograniczona (stała) podaż stanowi jedynie gwarancję, że wszelkie różnice w kapitalizacji wynikają z ceny.

W jaki sposób kapitalizacja może zostać wykorzystana do manipulacji rynkiem kryptowalutowym?

Dobrze wiedzieć, że rynki o niskiej kapitalizacji są bardziej podatne na manipulację niż o dużej kapitalizacji. Działa w taki sposób, że podmioty odpowiedzialne za tę transakcję kontrolują znaczną część monet w obiegu w celu spowodowania dużych ruchów cen. Taktykę tę stosowano już na początku giełdy.

Dlaczego kapitalizacji rynkowej kryptowalut nie można dokładnie obliczyć?

Wyobraź sobie, że straciłeś dostęp do swojego portfela. Błędy w kodzie mogą również powodować utratę monet. Hakerzy mogą kraść monety, których później nie będą mogli wymienić. Wszystko to prowadzi do tego, że te kryptowaluty są nazywane „martwymi”. Aby dokładnie obliczyć kapitalizację rynku kryptowalut, należy odjąć te martwe monety od całkowitej liczby w obiegu. Tutaj będziemy się martwić, abyś nie mógł określić dokładnej liczby martwych monet, a tym samym kapitalizacja rynkowa kryptowaluty nie będzie dokładna.