SMS Premium

1008

Informacja o konkursie z atrakcyjnymi nagrodami, zachęta do czytania horoskopu, reklama nowego produktu z możliwością wcześniejszego zakupu po obniżonej cenie. To tylko kilka przykładów wiadomości tekstowych SMS-ów Premium , na które zazwyczaj wystarczy jedno krótkie słowo, aby przypadkowo uruchomić płatną subskrypcję.

Wiadomości tekstowe SMS Premium – czym one są?

SMSy Premium to nic innego jak wiadomości tekstowe ( SMS-y ) o podwyższonej opłacie. Mogą to być zarówno wiadomości wychodzące, jak i przychodzące, które klienci otrzymują w formie subskrypcji. Za SMS-y Premium pobierane są opłaty w wysokości od kilkudziesięciu groszy do ponad 30 zł. Opłata pobierana jest po wysłaniu wiadomości o określonej treści na wybrany numer premium lub po wysłaniu odpowiedzi o określonej treści na otrzymaną wiadomość SMS z wyższą opłatą. Szczególną uwagę należy zwrócić na usługi oparte na przychodzących płatnych SMS-ach i MMS-ach (tzw. MT SMS, MT MMS), gdyż w ich przypadku Abonent traci kontrolę nad kosztami związanymi z korzystaniem z tego typu usługi.

SMS-y o podwyższonej opłacie – nadużycia

Niestety, SMS-y Premium nie zawsze są wykorzystywane do opłacenia prenumeraty ulubionego magazynu, głosowania na ulubiony program telewizyjny, wzięcia udziału w konkursie lub pomocy potrzebującym. Istnieje wiele podmiotów, które używają płatnych SMSów do notorycznie oszukanych prenumeratorów, oferując im w zamian fikcyjne usługi. Oszuści próbują przekonać nieświadomych subskrybentów do subskrypcji płatnych subskrypcji, na przykład poprzez wysyłanie e-maili i SMS-ów oferujących atrakcyjne oferty, do których klienci będą mieli dostęp po zapisaniu się na newsletter lub wysłaniu SMS-a z określoną treścią.

Premium SMS – jak je rozpoznać?

Numery, z których wysyłane są SMS-y o podwyższonej opłacie, składają się zazwyczaj z czterech lub pięciu cyfr, dzięki czemu można je łatwo odróżnić od standardowych numerów telefonów. Numery premium mogą zaczynać się od cyfry od 5 do 9. Inne cyfry w numerze pozwalają określić, ile będzie kosztowało wysłanie SMSa na dany numer. Przed wysłaniem takiej wiadomości warto sprawdzić koszt wysłania jej w cenniku, ponieważ Premium SMS jest zawsze płatne w podwyższonej wysokości, a takie specjalne SMS-y nie są zawarte w żadnych pakietach darmowych wiadomości lub usług bez limitu.

Płatne SMS-y – jak je zablokować?

Klienci, którzy nie chcą korzystać z usług premium i chcą się zabezpieczyć przed przypadkowym, niechcianym skorzystaniem z takiej opcji, mają taką możliwość. Aby móc w pełni kontrolować wydatki ponoszone na usługi z wyższą opłatą, wystarczy aktywować odpowiednią blokadę na telefonie. W tym celu należy wprowadzić swoje konto w njumobile.pl i wybrać odpowiednią opcję w zakładce Usługi w kategorii Blokada. Spowoduje to zablokowanie wybranych usług premium, a próba skorzystania z tego typu usługi nie powiedzie się.

SMS-y Premium – prawo po stronie klienta

W celu zminimalizowania ogromnej ilości nadużyć związanych z SMS-ami Premium i lepszej ochrony klientów, których to dotyczy, Ministerstwo Cyfryzacji zaproponowało odpowiednie zmiany w prawie telekomunikacyjnym. Dotychczas to właśnie abonent mógł sam decydować, czy chce korzystać z płatnych SMS-ów i do jakiej wysokości. Gdyby tego nie zrobił, mógłby łatwo stać się ofiarą nieuczciwych firm. Ministerstwo Cyfryzacji zaproponowało wprowadzenie domyślnego progu dla usług premium – 35 zł, zmiana wejdzie w życie w grudniu 2018 roku. Jeśli kwota ta zostanie przekroczona, klient zostanie o tym natychmiast poinformowany, a usługi związane ze zwiększoną płatnością zostaną zablokowane. Zostaną one odblokowane tylko na życzenie abonenta.