Czy internet mobilny może zastąpić internet stacjonarny?

1048

Internet mobilny – umożliwia dostępu do serwisów WWW z poziomu urządzeń przenośnych takich jak telefon komórkowy czy laptop). Internet mobilny jest medium łączącym elastyczność Internetu i dostępności telefonów komórkowych.

Wraz z rozwojem technologii internet mobilny oferuje coraz większe możliwości. Czy technologia ta sprawdzi się w roli internetu domowego? Czy LTE jest w stanie zastąpić internet stacjonarny?

Prędkość internetu mobilnego

Internet LTE występujący również pod nazwą 4G, to internet mobilny najnowszej generacji, opracowany jako następca technologii 3G. LTE 4G oferuje swoim użytkownikom naprawdę duże możliwości. Technologia ta pozwala na pobieranie danych z maksymalną prędkością 225 Mb/s oraz wysyłane danych z maksymalną prędkością 45 Mb/s. Takie parametry łącza sprawiają, że internet mobilny doskonale sprawdza się w roli internetu domowego. Bezprzewodowe łącze o takich parametrach pozwoli Ci na komfortowe przeglądanie stron www, korzystanie z poczty elektronicznej i portali społecznościowych, a ponadto umożliwi szybkie ściąganie plików i bezproblemowe korzystanie z multimediów dostępnych on-line. Warto jednak pamiętać, że na prędkość i jakość połączenia wpływa wiele czynników niezależnych od dostawcy, są to między innymi odległość między użytkownikiem a nadajnikiem, obciążenie infrastruktury, warunki pogodowe, ukształtowanie terenu czy gęstość zabudowy.

Zalety internetu mobilnego

Do odbiorców internet LTE dociera za pośrednictwem nadajników sieci komórkowej. Mapa zasięgu internetu 4G/LTE pokazuje, że dostęp do tej usługi możliwy jest praktycznie na terenie całego kraju. Internet mobilny może, więc zastąpić internet stacjonarny we wszystkich miejscach, do których nie dotarła jeszcze infrastruktura naziemna. Powszechna dostępność to nie jest jedyna zaleta LTE. Technologię tę cechuje również prostota, a co za tym idzie – praktyczność. Do połączenia z internetem LTE potrzebna jest tylko aktywna karta SIM obsługująca tę technologię oraz router. Kartę SIM wystarczy umieścić w routerze, a urządzenie podpiąć do zasilania. W ten prosty sposób stworzysz domową sieć WiFi, do której podłączyć możesz inne urządzenia – laptopy czy tablety. W roli routera możesz wykorzystać również swój telefon. Korzystając z opcji udostępnienia internetu, umożliwisz dostęp do sieci innym użytkownikom. Korzystanie z internetu mobilnego nie wiąże się z koniecznością instalowania żadnej dodatkowej infrastruktury – przewodów czy anten. Jest po rozwiązanie wygodne, zwłaszcza gdy mieszkasz w wynajętym mieszkaniu, akademiku lub na stancji. Internet mobilny jest również bardzo dobrym rozwiązaniem, gdy planujesz przeprowadzkę lub często zmieniasz miejsce zamieszkania.

Ile internetu mobilnego potrzebuję?

Dostawcy internetu mobilnego oferują swoim klientom określone pakiety GB, które mogą być wykorzystane w ciągu miesiąca. Zanim wybierzesz pakiet dla siebie, zastanów się, w jaki sposób będziesz korzystać z internetu. Najwięcej GB pochłaniają usługi multimedialne – streaming materiałów audio i video. Zastanawiasz się, ile danych wykorzystasz oglądając odcinek serialu na Netflixie?

 • – godzina video w najniższej jakość – 0,3 GB;
 • – godzina video w średniej jakości (SD) – 0,7 GB;
 • – godzina video w jakości HD – 3 GB;
 • – godzina video w jakości Ultra HD – 7 GB;

Jak wygląda zużycie transferu podczas oglądania materiałów na YouTubie? Godzina video, w zależności od wybranych parametrów, pochłonie:

 • – w jakości 240p – około 150 MB,
 • – w jakości 360p – około 250 MB,
 • – w jakości 480p – około 400 MB,
 • – w 720p – ponad 800 MB,
 • – w 1080p – ponad 1 GB.

Jeżeli codziennie przez godzinę oglądać będziesz na YouTubie materiały jakości w 480p, w ciągu miesiąca zużyjesz 12 GB danych. Jeżeli wybierzesz jakość 720p – 24 GB.

A jak wygląda zużycie danych podczas korzystania ze streamingu audio? Słuchając muzyki za pośrednictwem platformy Spotify, przez godzinę wykorzystasz:

 • – 40 MB – normalna jakość, bitrate: 96 kbps,
 • – 70 MB – wysoka jakość, bitrate: 160 kbps,
 • – 150 MB – najwyższa jakość, bitrate: 320 kbps.

Jeżeli będziesz słuchać muzyki codziennie przez dwie godziny, w ciągu miesiąca zużyjesz (w zależności od jakości, którą wybrałeś) 2,5 GB, 4,3 GB lub 9,3 GB. Ile transferu zużyjesz, korzystając z mediów społecznościowych? Podczas godzinnego przeglądania Instagramu wykorzystasz około 700-800 MB. Z kolej godzina standardowego korzystania z Facebooka pochłonie około 100 MB – więcej danych zużyjesz, jeżeli będziesz oglądał filmy czy relacje live dodawane przez Twoich znajomych.