SNAP – najbardziej oczekiwany debiut tego roku już wkrótce na NYSE!

1337

Spółka Snap Inc., właściciel słynnej aplikacji Snapchat, jest wyceniana w przedziale pomiędzy 19,5 mld a 22.2 mld dolarów, jak donosi Wall Street Journal. Wejście na parkiet Nowojorskiej Giełdy Papierów Wartościowych firmy Snap jest jednym z najgoręcej oczekiwanych debiutów giełdowych w tym roku, a czasu zostało niewiele.

Cena akcji Snap Inc. na rynku pierwotnym waha się od $ 14 do $ 16, co oznacza, że spółka będzie wyceniona w dolnej granicy 20 $ mld, a w górnej na $ 25 mld. Jest to zakres jak najbardziej wcześniej oczekiwany przez rynek. Ostateczna cena zostanie ustalona po szeregu spotkań z potencjalnymi inwestorami oraz informacją zwrotną pozyskaną od nich.

W ubiegłym 2016 roku rynki w USA miały zdecydowany niedosyt amerykańskich ofert typu IPO, więc eksperci przewidują, że rok 2017 może przynieść w tym zakresie zmiany. A ponieważ IPO Snap, można powiedzieć, rozpoczyna ten rok i ma szansę rozruszać rynek, tym bardziej jest ściśle obserwowany – mógłby nadać pozytywny ton innym ofertom z sektora technologicznego.

Snap osiąga przychody poprzez reklamy, więc ma za zadanie przekonać potencjalnych inwestorów, że jego aplikacja nie jest tylko chwilową modą. W 2016 roku spółka osiągnęła przychody w wysokości 404,5 mln dolarów i był to sześciokrotny wzrost w porównaniu z 58,7 mln dolarami osiągniętymi w 2015 roku, według zgłoszenia do amerykańskiej komisji regulacyjnej ds. papierów wartościowych SEC. Jednakże straty netto w ubiegłym roku również wzrosły, dynamika ich była zdecydowanie niższa – 514,6 mln $ w roku ubiegłym w stosunku do $ 372,9 mln w roku 2015.

Pod koniec 2016 roku, Snap miał 158 mln aktywnych użytkowników dziennie, czyli o 48 procent więcej niż w tym samym czasie przed rokiem. Aczkolwiek w czwartym kwartale 2016 roku ta dynamika w stosunku rok do roku spadła. Wynikało to z aktywności konkurencji oraz również wiązało się z wydajnością produktu wynikającej z aktualizacji aplikacji.

Snap dostrzega rosnącą konkurencję ze strony m.in. Facebook’a, który ma swój podobny produkt o nazwie „Stories”, a także ze strony Instagram’a.

Do ostatecznej wyceny spółki Snap dojdzie już niebawem, ponieważ 1 marca jest dniem, kiedy to rozpocznie się handel jej akcjami na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych pod tickerem „SNAP”.