Dlaczego warto inwestować w spółki wypłacające dywidende?

1358

Z pewnością każdy chciałby efektywnie inwestować na giełdzie i nic nie tracić. Jak to zrobić skutecznie i jednocześnie bezpiecznie? Jednym ze sposobów jest znalezienie spółki, która co roku wypłaca dywidendę.

Co to jest dywidenda?

Spółki dywidendowe są jednym z najlepszych sposobów inwestowania na giełdzie. Czym dokładnie jest dywidenda? Mówiąc najprościej, jest to zysk generowany przez firmę w danym roku. Firma dzieli się nią z akcjonariuszami. Jednak to firma ustala dokładną kwotę, którą będzie chciała rozdzielić między swoich członków.

Które spółki dywidendowe są warte uwagi?

Monopolistami na polskim rynku z pewnością będą te firmy, które działają w branży energetycznej, IT lub telekomunikacyjnej. Oczywiście dużym atutem jest także wysoki udział Skarbu Państwa. Dobrym przykładem tutaj na pewno będzie KGHM S.A lub PGE S.A. O wysokości dywidendy świadczy nie tylko dobra kondycja spółki na rynku i za granicą, ale także planowane inwestycje, ewentualne działania ekspansywne itp.

Dogłębna analiza firmy wypłacającej dywidendę

Przed rozpoczęciem przygody z inwestycjami opartymi na dywidendach warto przeanalizować zarówno stan samej spółki na lata, jak i jej przyszłą politykę dywidendową. Zawsze musimy kierować się atrakcyjnością branży, w której działają, przyszłością i perspektywą rozwoju produktów sprzedawanych lub wytwarzanych. Jednak nawet to nie da nam pewności, że inwestycja okaże się sukcesem, a akcjonariusz osiągnie dobry zysk. Przykładem może być Telekomunikacja Polska, której akcje szybko spadły. Trudno było oczekiwać, biorąc pod uwagę branżę telekomunikacyjną, w której działała firma. Nie uratowało jej to jednak wielkiej straty, a także nieodwracalnego spadku funduszy nawet najmniejszych akcjonariuszy. Taka inwestycja wymaga sprawdzenia fundamentów firmy i jest oczekiwana przez wiele lat, o czym warto pamiętać.

Tabela 1. Spółki z GPW, które wypłacają regularnie dywidendę od ponad 10 lat wraz ze stopą dywidendy przy obecnym kursie i założeniu wypłaty na podobnym poziomie co rok wcześniej.

SpółkaZapowiedziana dywidenda w 2018 r.Aktualna stopa dywidendyRegularne wypłaty dywidend
APATOR (APT)0,85 zł1,6%Od ponad 12 lat
KRUSZWICA (KSW)1,33 zł1,9%Od ponad 12 lat
ASSECOPOL (ACP)3,01 zł6,7%Od ponad 12 lat
STALPROFI (STF)0,18 zł1,3%Od ponad 12 lat
ZYWIEC (ZWC)15,00 zł3,0%Od ponad 12 lat
NEUCA (NEU)6,40 zł2,0%Od ponad 12 lat
ATMGRUPA (ATG)0,22 zł5,2%Od ponad 12 lat
EFEKT (EFK) 4,0%Od ponad 12 lat
HYDROTOR (HDR) 4,9%Od ponad 12 lat
KGHM (KGH) 1,1%Od ponad 12 lat
DEBICA (DBC) 1,9%Od ponad 12 lat
SNIEZKA (SKA) 4,5%Od ponad 12 lat
CEZ (CEZ) 5,9%Od ponad 12 lat
EUROCASH (EUR)0,73 zł2,9%Od 12 lat
DOMDEV (DOM)7,60 zł8,5%Od 11 lat
WAWEL (WWL) 1,9%Od 10 lat
ELEKTROTI (ELT) 4,2%Od 10 lat

Wspaniałą wiadomością jest fakt, że za jakiś czas ta liczba może się zwiększyć o ponad 50%, do nawet 27 spółek. Już teraz wypłatę dziesiątej dywidendy zapowiedziały spółki Budimex #BDXRafamet #RAF, Wadex #WAXPZU #PZU oraz Asseco Business Solutions #ABS.