Sposoby obstawiania w ruletce

643

Kluczem do nieustającej popularności ruletki jest bogactwo interesujących zakładów, które oferuje. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Dostępne są zakłady na: pojedyncze numery, rzędy numerów, czy typy numerów. Możesz redukować ryzyko obstawiając więcej, niż jedną opcję, albo poczuć adrenalinę towarzyszącą obstawianiu pojedynczego numeru.

Stawianie zakładu

Zanim postawisz swój pierwszy zakład, najpierw musisz wybrać dla siebie stół. Większość stołów do ruletki ma określone limity, które determinują minimalną i maksymalną łączną wartość zakładu w pojedynczej rundzie. Wybierz stół odpowiadający zasobności twojego portfela, a także taki, który odpowiada strategii, którą chciałbyś zastosować.

Gdy już dokonasz wyboru stołu, możesz zastanowić się co obstawiać. Ruletka oferuje szereg różnych zakładów, które można podzielić na dwie grupy: zakłady wewnętrzne (inside bets) i zewnętrzne (outside bet), w zależności od ich umiejscowienia na stole.

Grając w ruletkę możesz stawiać więcej, niż jeden zakład, jeśli tylko ich łączna kwota mieści się w ramach limitu stołu. Gdy zawodnicy skończyli obstawiać, gra zaczyna się od wypuszczenia kulki przez krupiera, która kręci się w przeciwnym kierunku do obracającego się koła.

Zakłady wewnętrzne i zewnętrzne

Ruletka oferuje dwie grupy zakładów: wewnętrzne (tzw. inside bets) i zewnętrzne (tzw. outside bets). Zakłady wewnętrzne oznaczają obstawianie określonego numeru lub zakresu numerów, natomiast zakłady zewnętrzne z zasady obejmują większą liczbę pól. Obie grupy zawdzięczają swoje nazwy ich umiejscowieniu na stole do ruletki.

Zakłady są bardzo różne, więc i szanse wygranej oraz nagrody różnią się od siebie. Zakłady wewnętrzne wymagają dokładniejszego określenia wyniku gry. Dlatego szanse na wygraną są tu niższe, ale nagrody są wyższe. Zakłady wewnętrzne mają szerszy zakres i są mniej ryzykowne, dlatego też niżej opłacane.

Poniższa ilustracja i znajdujące się pod nią tabele ilustrują wszystkie dostępne w ruletce rodzaje zakładów, a także nagrody i szanse na wygraną w ruletce amerykańskiej i europejskiej:

Zakłady wewnętrzne (Inside bets)

Nr.ZakładOpisNagrodaSzanse na wygraną (Euro)Szanse na wygraną (Amer.)
1.StraightZakład na pojedynczy numer35 do 12.70%2.63%
2.SplitZakład na dwa numery17 do 15.26%5.41%
3.StreetZakład na rząd złożony z trzech numerów11 do 18.11%7.89%
4.Corner/squareZakład na cztery numery ułożone w kwadrat8 do 110.81%10.53%
5.Six lineZakład na dwa sąsiadujące rzędy numerów5 do 116.22%15.79%

Zakłady zewnętrzne (Outside bets)

Nr.ZakładOpisNagrodaSzanse na wygraną (Euro)Szanse na wygraną (Amer.)
6.KolumnaZakład na wszystkie 12 numerów znajdujących się w lewej, środkowej lub prawej kolumnie.2 do 132.43%31.58%
7.1., 2., 3. tuzinZakład na 12 liczb znajdujących się w czterech kolejnych rzędach2 do 132.43%31.58%
8.1-18 lub 19-36Zakład na numery z zakresu 1-18 lub 19-361 do 148.65%47.37%
9.Czerwone lub czarneZakład na konkretny kolor liczby1 do 148.65%47.37%
10.Parzyste lub nieparzysteZakład na liczby parzyste lub nieparzyste1 do 148.65%47.37%

 

Trening czyni mistrza

Zasady ruletki mogą wydawać się proste, ale przy tak dużej liczbie dostępnych zakładów zalecamy aby każdy gracz najpierw poćwiczył grają w ruletkę za darmo, zanim zacznie stawiać prawdziwe pieniądze. W ten sposób oswoisz się ze stołem i oferowanymi na nim zakładami nie narażając się na koszty.