Sposoby obstawiania w ruletce

1747

Kluczem do nieustającej popularności ruletki jest bogactwo interesujących zakładów, które oferuje. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Dostępne są zakłady na: pojedyncze numery, rzędy numerów, czy typy numerów. Możesz redukować ryzyko obstawiając więcej, niż jedną opcję, albo poczuć adrenalinę towarzyszącą obstawianiu pojedynczego numeru.

Stawianie zakładu

Zanim postawisz swój pierwszy zakład, najpierw musisz wybrać dla siebie stół. Większość stołów do ruletki ma określone limity, które determinują minimalną i maksymalną łączną wartość zakładu w pojedynczej rundzie. Wybierz stół odpowiadający zasobności twojego portfela, a także taki, który odpowiada strategii, którą chciałbyś zastosować.

Gdy już dokonasz wyboru stołu, możesz zastanowić się co obstawiać. Ruletka oferuje szereg różnych zakładów, które można podzielić na dwie grupy: zakłady wewnętrzne (inside bets) i zewnętrzne (outside bet), w zależności od ich umiejscowienia na stole.

Grając w ruletkę możesz stawiać więcej, niż jeden zakład, jeśli tylko ich łączna kwota mieści się w ramach limitu stołu. Gdy zawodnicy skończyli obstawiać, gra zaczyna się od wypuszczenia kulki przez krupiera, która kręci się w przeciwnym kierunku do obracającego się koła.

Zakłady wewnętrzne i zewnętrzne

Ruletka online oferuje dwie grupy zakładów: wewnętrzne (tzw. inside bets) i zewnętrzne (tzw. outside bets). Zakłady wewnętrzne oznaczają obstawianie określonego numeru lub zakresu numerów, natomiast zakłady zewnętrzne z zasady obejmują większą liczbę pól. Obie grupy zawdzięczają swoje nazwy ich umiejscowieniu na stole do ruletki.

Zakłady są bardzo różne, więc i szanse wygranej oraz nagrody różnią się od siebie. Zakłady wewnętrzne wymagają dokładniejszego określenia wyniku gry. Dlatego szanse na wygraną są tu niższe, ale nagrody są wyższe. Zakłady wewnętrzne mają szerszy zakres i są mniej ryzykowne, dlatego też niżej opłacane.

Poniższa ilustracja i znajdujące się pod nią tabele ilustrują wszystkie dostępne w ruletce rodzaje zakładów, a także nagrody i szanse na wygraną w ruletce amerykańskiej i europejskiej (tutaj przeczytasz więcej o rodzajach ruletki).

Zakłady wewnętrzne (Inside bets)

Nr. Zakład Opis Nagroda Szanse na wygraną (Euro) Szanse na wygraną (Amer.)
1. Straight Zakład na pojedynczy numer 35 do 1 2.70% 2.63%
2. Split Zakład na dwa numery 17 do 1 5.26% 5.41%
3. Street Zakład na rząd złożony z trzech numerów 11 do 1 8.11% 7.89%
4. Corner/square Zakład na cztery numery ułożone w kwadrat 8 do 1 10.81% 10.53%
5. Six line Zakład na dwa sąsiadujące rzędy numerów 5 do 1 16.22% 15.79%

Zakłady zewnętrzne (Outside bets)

Nr. Zakład Opis Nagroda Szanse na wygraną (Euro) Szanse na wygraną (Amer.)
6. Kolumna Zakład na wszystkie 12 numerów znajdujących się w lewej, środkowej lub prawej kolumnie. 2 do 1 32.43% 31.58%
7. 1., 2., 3. tuzin Zakład na 12 liczb znajdujących się w czterech kolejnych rzędach 2 do 1 32.43% 31.58%
8. 1-18 lub 19-36 Zakład na numery z zakresu 1-18 lub 19-36 1 do 1 48.65% 47.37%
9. Czerwone lub czarne Zakład na konkretny kolor liczby 1 do 1 48.65% 47.37%
10. Parzyste lub nieparzyste Zakład na liczby parzyste lub nieparzyste 1 do 1 48.65% 47.37%

 

Trening czyni mistrza

Zasady ruletki mogą wydawać się proste, ale przy tak dużej liczbie dostępnych zakładów zalecamy aby każdy gracz najpierw poćwiczył grają w ruletkę za darmo, zanim zacznie stawiać prawdziwe pieniądze. W ten sposób oswoisz się ze stołem i oferowanymi na nim zakładami nie narażając się na koszty.