Zasady gry w ruletkę

5798

Zasady gry w ruletkę – Podstawy

Ruletka od zarania dziejów jest jedną z najbardziej lubianych gier kasynowych. Swoją popularność zawdzięcza szerokiemu wachlarzowi oferowanych typów zakładów i bardzo atrakcyjnemu systemowi wypłat.

Jednocześnie ruletka jest bardzo prostą grą. Zasady rozgrywki są proste do opanowania, a różnice pomiędzy odmianą europejską i amerykańską są naprawdę niewielkie (więcej o rodzajach ruletki przeczytasz tu).

Koło ruletki europejskiej składa się z 37 przedziałów, ponumerowanych od 0 do 36. Sprawia to, że szanse na wygraną graczy są w niej większe, niż w innych odmianach (np. amerykańskiej), które mają więcej przegródek.

ruletka - jak grać w ruletkę online Stół do obstawiania podzielony jest na dwie główne części: sekcję wewnętrzną i sekcję zewnętrzną. Każda z nich oferuje wiele różnych sposobów stawiania zakładów.

W sekcji wewnętrznej do wyboru są pojedyncze, poukładane obok siebie na stole numery albo ich grupy (do sześciu liczb).

Sekcja zewnętrzna obejmuje pary: czerwone lub czarne, wysokie lub niskie oraz parzyste lub nieparzyste (każda kategoria obejmuje 18 numerów). Można też postawić sześć 12-liczbowych zakładów (trzy zwane „kolumnami” i trzy – „tuzinami”).

Oprócz tego istnieją grupy składające się z od 7 do 17 numerów umieszczonych w różnych segmentach koła. Zakłady takie można postawić w prosty sposób na obszarze zwanym torem wyścigowym (ang. racetrack), który z wyglądu przypomina koło ruletki, odzwierciedlając jego układ liczb, inaczej niż w głównym polu obstawiania, gdzie liczby ułożone są w kolejności.

Rozgrywka i zasady gry

Gdy gracz zasiądzie do stołu, wybiera kolor żetonów, który będzie do niego przypisany przez całą sesję gry. Potem w prosty sposób wybiera się wartość żetonów do stawiania zakładów i liczbę jednoczesnych zakładów na danym obszarze obstawiania.

Przez tę obfitość opcji do wyboru początkującym graczom ruletka może wydać się skomplikowana. W dalszej części artykułu przeczytasz jak działa ruletka online. Jednak w gruncie rzeczy zasady obstawiania są proste i można je sprawdzić do kilku zdań:

Korzystając z zakładów wewnętrznych i zewnętrznych, można obstawić dowolną liczbę lub kombinację liczb. Pamiętaj, że żaden z zakładów zewnętrznych nie może być mniejszy niż minimum danego stołu. To samo dotyczy sumy zakładów wewnętrznych. Minimalna kwota obowiązuje każdy z tych obszarów osobno.

W razie wygranej na Twoje konto wraca postawiona kwota oraz wypłata uzależniona od stawianej sumy oraz kursów wypłat (patrz: niżej). Przy przegranej zakład zostaje utracony.

PokerStars automatycznie śledzi stawiane kwoty i nie pozwoli Ci na umieszczenie na stole zakładu poniżej wyznaczonego minimum. Jeśli wybrany nominał jest niższy niż najmniejsza dopuszczalna kwota, pierwsze kliknięcie pola obstawiania podniesie zakład do minimalnej sumy.

Oprogramowanie automatycznie wykrywa, że zakłady wewnętrzne kumulują się, więc w sekcji tej można umieszczać żetony poniżej minimum, ale ich suma musi je osiągnąć. Jeśli tak się nie stanie, zakłady, które nie osiągną najniższej wymaganej sumy, zostaną usunięte, gdy koło będzie wprawione w ruch (po zakończeniu czasu obstawiania).

W grze wieloosobowej po zamknięciu okresu obstawiania wszystkie zakłady będą podlegać wygranej lub przegranej. Przy stołach jednoosobowych zakłady nie zostaną uznane za aktywne, dopóki działania nie będą potwierdzone, a przycisk wprawiający koło w ruch nie zostanie wciśnięty.

Wypłaty zakładów wewnętrznych – ruletka
Nazwa zakładu Liczba numerów składowych Wypłata (szanse)
Jedna liczba (Straight Up) 1 35:1
Dwie liczby (Split) 2 17:1
Trzy liczby (Street) 3 11:1
Róg (Corner) 4 8:1
Linia (Line) 6 5:1
Wypłaty zakładów zewnętrznych – ruletka
Nazwa zakładu Liczba numerów składowych Wypłata (szanse)
Czerwony 18 1:1
Czarne (Black) 18 1:1
Nieparzyste (Odd) 18 1:1
Parzyste (Even) 18 1:1
Niskie (1-18) 18 1:1
Wysokie (19-36) 18 1:1
1., 2. lub 3. tuzin 12 2:1
1., 2. lub 3. kolumna 12 2:1

Racetrack i split

Poza sekcjami zewnętrzną i wewnętrzną gracze mają też do dyspozycji obszar zwany torem. Tutaj liczby są ułożone w takiej kolejności, jak na kole ruletki. Kliknij wybrany numer, żeby położyć żetony na nim i na dwóch przyległych liczbach, zwanych „sąsiadami” („neighbours”), po każdej jego stronie.

Obszar ten umożliwia też postawienie czterech specjalnych zakładów, które powodują automatyczne umieszczenie żetonów na różnych zestawach liczb. Ich wykaz znajdziesz w poniższej tabeli.

Nazwa zakładu Koszt w żetonach Liczba numerów składowych Rozkład
Voisins du Zero Dziewięć żetonów 17 0/2/3 (dwa żetony), 4/7, 12/15, 18/21, 19/22, 25/26/28/29 (dwa żetony), 32/35
Tiers du Cylindre Sześć żetonów 12 5/8, 10/11, 13/16, 23/24, 27/30, 33/36
Orphelins en Plein Osiem żetonów 8 1, 6, 9, 14, 17, 20, 31, 34
Zero Cztery żetony 7 0/3, 12/15, 26, 32/35

Zakłady na dwa sąsiadujące ze sobą numery w tym samym kolorze – czerwonym lub czarnym – na głównym obszarze obstawiania zwiemy „splits” (podwójnymi). Można je postawić za jednym zamachem, korzystając z gotowych pól umieszczonych przy obszarze „racetrack”.

Splits czerwone (cztery zakłady) Splits czarne (siedem zakładów)
9/12 8/11
16/19 10/11
18/21 10/13
27/30 17/20
26/29
28/29
28/31

Limity zakładów

Podobnie jak w większości współczesnych kasyn na całym świecie i u nas limity obstawiania przy stołach do ruletki różnią się w zależności od tego, czy odnoszą się do zakładów wewnętrznych czy zewnętrznych.

Wyświetlane na każdym stole maksimum dla zakładów zewnętrznych odnosi się do największej kwoty, którą można postawić na każdą pozycję (lub wszystkie) z tego obszaru. Nie obowiązuje tu maksimum kumulacyjne.

Maksimum stołu dla zakładów wewnętrznych odnosi się do dozwolonej kwoty dla każdego poszczególnego numeru (straight-up).

Wszystkie pozostałe rodzaje wewnętrznych zakładów (np. dwa numery, trzy czy linia) mają przypisane własne zakłady maksymalne, uzależnione od najwyższej dopuszczalnej kwoty dla pojedynczej liczby. Poniższy wykaz pokazuje relacje pomiędzy najwyższymi zakładami. Dalej znajdziesz konkretne przykłady.

Nazwa Liczba numerów składowych Maksymalny zakład
Jedna liczba (Straight Up) 1 25 $
Dwie liczby (Split) 2 50 $
Trzy liczby (Street) 3 75 $
Róg (Corner) 4 100 $
Linia (Line) 6 150 $

Na przykład, przy stole z maksymalnym zakładem na pojedynczy numer w wysokości 25 $ można postawić aż 40 żetonów na zakłady powiązane z pojedynczym numerem umiejscowionym w środkowej kolumnie obszaru, takim jak 17 [jeden zakład na pojedynczą liczbę (1), cztery na dwie liczby (8), jeden na trzy liczby (3), cztery na rogi (16) i dwa na linie (12)], na łączną sumę 1000 $.

Wypłata w tym przykładzie przy trafieniu 17 wyniosłaby 392 żetony (maksimum) (9800 $ przy 25 $ na żeton) plus postawione pierwotnie 40 żetonów (1000 $).

Zysk kasyna

Zysk kasyna (ang. house edge) w ruletce (liczony jako różnica pomiędzy rzeczywistymi szansami trafienia a współczynnikiem wypłat) wynosi 2,70%.

Więcej o kasynach online przeczytasz tu.

Podstawy ruletki

Bez względu na to, czy grasz w europejską, czy amerykańską ruletkę, główna idea pozostaje:

  • Gracze znajdujący się przy stole wnoszą swoje zakłady.
  • Gdy to zrobią, rozpoczyna się gra i nie można już więcej obstawiać.
  • Krupier upuszcza kulkę na wirujące koło ruletki, upewniając się, żeby przemieszczała się w przeciwnym kierunku do koła.
  • Gdy kulka zatrzyma się na którymś z pól, krupier sprawdza, kto wygrał.
  • Zwycięskie zakłady oznaczane są specjalnym znacznikiem, a przegrane zabierane są ze stołu.
  • Zwycięscy odbierają nagrody zgodne z tabelą wypłat.

Szukasz alternatywy dla gry w ruletkę? Sprawdź nasz ranking gier hazardowych!

Obstawianie i limity stołów

Jedną z kluczowych atrakcji ruletki jest szeroki wachlarz dostępnych opcji obstawiania. Wspomniane zakłady oferują różna szanse na wygraną i różne wskaźniki wypłat. Zatem im bardziej ryzykowny zakład wniesiesz, tym większa będzie ewentualna wygrana.

Chcesz obniżyć ryzyko rozgrywki? Dowiedz się więcej o kasynach bez depozytu oraz darmowych spinach.

Co za tym idzie, bezpieczniejsze zakłady oferują mniejsze wygrane, ale masz większe szanse na sukces. Do dyspozycji masz wiele typów zakładów, ale ogólnie można je zakwalifikować do dwóch grup: zakładów wewnętrznych (inside bets) i zewnętrznych (outside bets).

Grając w ruletkę na pieniądze, ważnym jest również by wybrać stół z odpowiednimi limitami. Określają one minimalną i maksymalną wartość zakładu. Odpowiednie dobranie limitów stołu do gotówki, którą dysponujesz na grę, pozwoli Ci zwiększyć swoje szanse na wygraną. Jednocześnie zredukuje groźbę utarty zbyt dużej kwoty. Jest to szczególnie istotne, gdy chcesz skorzystać z jednej ze strategii gry.

Wygrywanie w ruletce

Chociaż zasady gry w ruletkę są proste, możesz skorzystać z wielu strategii gry. Pomogą one ograniczyć przewagę kasyna i zwiększyć twoje szanse na zwycięstwo. Tego typu strategie zaczynają się od bardzo prostych, jak obstawianie określonego koloru, a kończą na dość złożonych, jak system D’Alembert, czy bardziej ryzykowny system Martingale.