Sprawdzenie, a przebicie w pokerze

1154

Jeśli będziesz przebijać tylko z dobrymi kartami, a ze średnimi wyłącznie limpować, przeciwnikom będzie bardzo łatwo przejrzeć Twoją grę. Gdy tylko sprawdzisz, zrobią duże przebicie i zmuszą Cię do spasowania przed flopem lub zainwestowania w jego obejrzenie więcej, niż zamierzałeś. Jeśli, natomiast, będziesz przebijać przed flopem z każdą ręką startową, którą chcesz rozegrać, nie będzie się dało odgadnąć, co masz. Równie dobrze będzie się można u Ciebie spodziewać pary asów, co kolejnych kart w kolorze czy niskiej pary.

Więcej sposobów na wygraną

Oprócz maskowania posiadanych kart taktyka ta umożliwia podbieranie ciemnych bez oglądania flopa. Oczywiście, jeśli masz świetne karty, nie jest to najbardziej pożądany scenariusz, ale gdy przebijesz z ręką graniczną, jak K-9, (np. jeśli wszyscy przed Tobą na późnej pozycji spasowali) zgarnięcie ciemnych bez walki jest całkiem niezłym rozwiązaniem. Takie niewielkie wygrane nie wyglądają atrakcyjnie, ale jeśli będzie ich sporo, dadzą Ci ostatecznie ładną sumkę. Jeżeli tylko sprawdzisz, utracisz szansę podebrania ciemnych i żeby zgarnąć pulę, będziesz musiał zobaczyć flop. 

Myślenie z wyprzedzeniem

Przebicie przed flopem może też mieć istotne reperkusje przez całą dalszą część rozdania. Powiedzmy, że przebijasz z 7-6 i jedna osoba Cię sprawdza. Flop to A-2-4. Nie udało Ci się nic uzyskać, więc pewnie musisz się poddać? Nic bardziej mylnego! Przebicie przed flopem sugerowało, że masz przyzwoite karty, więc prawdopodobnie może być wśród nich as. Jeśli przeciwnik przed Tobą zaczekał, to doskonała okazja do zastosowania zagrania kontynuacyjnego i podjęcia próby podebrania tej puli. Jeżeli Twój oponent ma lepszą rękę, np. króla z wysokim kickerem czy nawet średnią parę, zwykle uwierzy, że as Ci pomógł i spasuje. Oczywiście, jeśli zostaniesz sprawdzony, musisz się szykować na zrzucenie kart na turnie, chyba że coś Ci dojdzie lub wyczujesz słabość przeciwnika.

A co, gdybyś tylko zlimpował? Nawet jeśli flop będzie taki sam i przeciwnik zaczeka, Twój blef będzie mniej wiarygodny. Z asem na pewno byś przebił przed flopem, prawda?

Czasem wydaje się, że rozdanie składa się z osobnych elementów układanki, ale to iluzja. Gdy tylko jest to możliwe, należy starać się zaplanować cały przebieg rozdania, które często warto rozpocząć agresywnym zagraniem przed flopem.