Sprzedaż samochodów w UE spadła w styczniu piąty miesiąc z rzędu

627

Światowe ceny ropy przyspieszyły wzrost w piątek wieczorem

Prognozy ceny ropy naftowej przyspieszyły pod koniec piątku na wiadomości Bloomberga, że ​​uszkodzenie kabla doprowadziło do zatrzymania produkcji ropy na największym saudyjskim polu Safaniya. Wcześniej ceny były wspierane przez oświadczenie saudyjskiego Ministra Energii Khaleda al-Faliha o zamiarze królestwa, by w lutym zrealizować obniżyć produkcję do 10 milionów 100 tysięcy baryłek dziennie w stosunku do uzgodnionego przez OPEC + limitu dla tego kraju 10 milionów 330 tysięcy baryłek dziennie. Podczas wieczornego handlu w piątek cena ropy Brent osiągnęła 66 dolarów 6 centów za baryłkę, wzrastając o 2,31%. Ropa WTI wzrosła cenowo o 1,75%. Jej koszt wyniósł 55 dolarów 37 centów za baryłkę.

Shell zdobędzie 100% udziałów niemieckiej Sonnen

Spółka naftowo-gazowa Royal Dutch Shell ogłosiła o planach zakupu 100% udziałów w niemieckiej firmie Sonnen, świadczącej usługi energetyczne przy pomocy technologii cyfrowych. Niemiecka firma oferuje gospodarstwom domowym usługi przechowywania i obsługi zasobów energii. Anglo-holenderska firma podpisała umowę zakupu z Sonnen, która pomoże wzmocnić możliwości obu firm w zakresie świadczenia usług sieciowych i zintegrowanych usług energetycznych. Dzięki umowie firmy będą również w stanie wspólnie opracowywać innowacyjne metody i technologie ładowania pojazdów elektrycznych.

Sprzedaż samochodów w UE spadła w styczniu piąty miesiąc z rzędu

W styczniu liczba zarejestrowanych nowych samochodów w Unii Europejskiej wyniosła 1 milion 196 tys. sztuk, czyli o 4,6% mniej niż w styczniu 2018 roku. Przesłanie Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA) stwierdza, że ​​rynek UE odnotowuje zmniejszenie sprzedaży już w ciągu ostatnich 5 miesięcy, ze względu na zmiany wprowadzone 1 września w standardach określających zużycie paliwa dla samochodów. Wrześniowy spadek sprzedaży osiągnął rekordowy poziom 23,5%. W styczniu tego roku spadek popytu odnotowano w większości krajów Unii Europejskiej. jednocześnie największy spadek odnotowano w Hiszpanii – o 8%, oraz we Włoszech – o 7,5%. Wzrost sprzedaży samochodów wykazały takie kraje jak Dania, Grecja, Węgry i inne. Największy wzrost wskaźnika o 49% odnotowano w Litwie.

Zysk netto PepsiCo wzrósł 2,6 razy w 2018 roku

Akcje PepsiCo, amerykański producent napojów bezalkoholowych, poinformował o wynikach czwartego kwartału i całego 2018 roku. Według raportu kwartalnego spółka zanotowała zysk netto w wysokości 6 mld 850 mln dolarów, podczas gdy rok wcześniej odnotowano stratę w wysokości 710 mln dolarów. Wielkość jednorazowego dochodu w wysokości 5 miliardów 300 milionów dolarów z ulg podatkowych w okresie sprawozdawczym przekroczyła zeszłoroczne odpisy w wysokości 2,5 miliarda dolarów ponad 2 razy z powodu reformy podatkowej. Kwartalne przychody osiągnęły poziomu z zeszłego roku, a organiczny wzrost wyniósł 4,6%. W 2018 r. zysk netto wyniósł 12 miliardów 515 milionów dolarów, co wskazuje na wzrost 2,6 raza. Dochody w wysokości 64 miliardów 660 milionów dolarów wykazały wzrost o 2%.

Macquarie podniosła prognozę ceny rudy żelaza o 22% na 2019 rok

Australijska firma Macquarie Wealth Management poinformowała o zwiększeniu prognozy cen rudy żelaza w tym roku o 22% do 77 dolarów za tonę, w kolejnym roku – o 3% do 65 dolarów za tonę. Jest to spowodowane gwałtownym zmniejszeniem wydobycia ropy przez firmę Vale w kopalniach Brazylii z powodu awarii tamy. Eksperci Vale uważają, że w tym roku jej produkcja zostanie zmniejszona co najmniej o 70 milionów ton. Eksperci Macquarie uważają, że pozostałe trzy największe firmy produkujące rudę żelaza nie będą w stanie w wystarczającym stopniu zwiększyć produkcję, ponieważ w tym celu trzeba znacznie zwiększyć swoje inwestycje kapitałowe. Na przykład, aby Rio Tinto zwiększyła swoją produkcję, potrzebuje 3-4 lata, aby zainwestować w infrastrukturę i rozbudować kopalnie. Ruda żelaza w Singapurze wzrosła o 1,3% w poniedziałek do 86 dolarów za tonę.

UBS prognozuje, że Chiny zwiększą zadłużenie w 2019 roku w celu wsparcia gospodarki

Aby wesprzeć wzrost chińskiej gospodarki, Chiny w 2019 roku będą nadal zwiększać zadłużenie, prognozują analitycy UBS Group. Łączny wskaźnik finansowania w Chinach, zgodnie z ich szacunkami, wzrośnie w tym roku o 12%, przyspieszając tempo w porównaniu z 9,8% wzrostu w ubiegłym roku. Jednocześnie prognoza zakłada spowolnienie wzrostu nominalnego PKB Chin do 8% z 9,7% przy utrzymaniu umiarkowanej inflacji. W związku z tym stosunek długu ogółem do PKB w 2019 roku ponownie wzrośnie. Pomimo pozytywnego wpływu rosnącego zadłużenia na wzrost gospodarki i rynku akcji w perspektywie krótkookresowej, sytuacja ta może wpłynąć na nastroje inwestorów. W styczniu wielkość nowych pożyczek wydawanych przez chińskie banki osiągnęła rekordowy poziom, pokazują dane Ludowego Banku Chin.

Właściciele nieruchomości w Londynie podwyższyli ceny domów w lutym

W Londynie właściciele nieruchomości podnieśli ceny domów o 3,4% w lutym, zgodnie ze stroną internetową nieruchomości Rightmove. Średni koszt domu w brytyjskiej stolicy wzrósł do 614 tysięcy 182 funtów szterlingów, choć cena nadal pozostała o 2,1% niższa niż koszt z 2018. Jak zauważył dyrektor strony, Miles Shipside, nabywcy nieruchomości nadal myślą, że warto poczekać na bardziej stabilną sytuację po Brexicie. Według niego wiosną popyt będzie głównie na nowe domy. Według Righnmove, w okresie od 13 stycznia do 9 lutego, średnie ceny mieszkań w Wielkiej Brytanii wzrosły o 0,7% w ujęciu miesięcznym i o 0,2% w ujęciu rocznym.