Sytuacja wokół euro

1154

To był interesujący i niepozbawiony dużej zmienności dzień. Spore zmiany odnotowano na wielu rynkach. Euro przez cały dzień traciło na wartości. Ceny ropy ponownie zyskiwały na sile.

Niewiele trzeba inwestorom na rynku ropy do szczęścia. Do sporych wzrostów wystarczyła wczoraj plotka. Spekulowano, iż może dojść do kolejnego spotkania producentów tego surowca, gdzie debatowano by na temat ograniczenia wydobycia. Choć Moskwa temu zaprzeczyła, ceny ropy rosły o ponad 4%, w przypadku ropy Brent. Pomogły w tym trochę dane o zapasach ropy w USA, które były niższe niż tydzień temu.

Choć dziś kalendarz makroekonomiczny będzie ubogi, wcale nie musi być nudno. Najwięcej uwagi przykuwać będzie zapewne posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Decyzja oczekiwana jest o godzinie 13:45. Pomimo tego, iż nie oczekuje się zmian, każdy pretekst do handlu wokół tego wydarzenia może być dobry. O 14:30 poznamy kolejne dane z amerykańskiego rynku pracy.

Sytuacja na rynku EUR/PLN zależna jest w dużej mierze od ogólnej kondycji euro. Wykres tej pary jednak nie zachęca. Niezbyt dobrze wygląda wskaźnik RSI, który ma problemy z pokonaniem poziomu 50. Wykres cen po odbiciu od 4.30 wraca w kierunku wsparcia na 4.23. Pokonanie tej bariery otworzy drogę na 4.15 lub nawet 4.10. Bykom do szczęścia potrzebne jest pokonanie 4.30, co mocno osłabi grających na spadki.