ZAMIESZANIE WOKÓŁ BANKÓW CENTRALNYCH

Bank Centralny

1079

Dużą zmienność zaoferowały inwestorom w czwartek rynki walutowe. Eurodolar zyskiwał w pewnym momencie niemal 100 pipsów. Nieco spokojniej było tym razem na rynku ropy i na parkietach giełdowych.

Wydarzeniem wczorajszego dnia było posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Stopy procentowe pozostały na niezmienionym poziomie. Równocześnie zapowiedziano, że utrzymają się na tym poziomie przez dłuższy czas. Ostatnimi czasy ze strony Niemiec płynęła krytyka pod adresem polityki EBC. Mario Draghi odpierał te zarzuty. Kurs eurodolara wzrósł wczoraj o niemal 100 pipsów, aby po chwili tyle samo stracić. Ostatecznie rynek znalazł się w punkcie wyjścia, rysując na wykresie brzydkie, długie cienie.

Dzisiejszy dzień rozpoczynamy danymi PMI z Japonii. Największe wrażenie zrobiły jednak informacje, iż BoJ rozważa wprowadzenie ujemnych stóp procentowych dla niektórych instytucji finansowych. Dane dotyczące wartości indeksów PMI – zarówno dla sektora usług jak i produkcyjnego – publikowane zostaną też dla głównych gospodarek europejskich. Z Kanady napłyną natomiast dane dotyczące wyników sprzedaży detalicznej.

Spadek wartości jena oddala rynek USD/JPY od minimów. Pozytywna zmiana widoczna jest też na wykresie RSI, choć tu do pełni szczęścia potrzebne jest przebicie poziomu 50, z którym teraz się zmagamy. Pierwszy opór to 110.50 a następny dopiero na 111.50. Tam też biegnie dolna linia kanału spadkowego. Wsparcie mamy na 109 i 108.