Kurs: Nowy szekel izraelski (ILS)

1409

Nowy szekel izraelski (ILS) – oficjalna waluta Izraela. 1 nowy szekel = 100 agor

Kurs/Cena: Nowy szekel izraelski (ILS)

Wykres cenowy i notowania ILS

1 nowy szekel izraelski
Kod ISO 4217ILS
Państwo Izrael, Autonomia Palestyńska
Poziom inflacji-0,5% w 2020
Podział1 nowy szekel = 100 agor
Symbol
Monety10 agor
½, 1, 2, 5, 10 nowych szekli
Banknoty20, 50, 100, 200 szekli
Bank centralnyBank Izraela

Jaką walutę zabrać do Izraela?

Izrael z roku na rok staje się coraz bardziej popularny wśród podróżnych. Sprzyja temu nie tylko wspaniały klimat śródziemnomorski, mnóstwo zabytków i obecność miejsc świętych, ale także szeroka gama linii lotniczych obsługujących Izrael z większości polskich lotnisk. Do Tel Awiwu czy Eliata możemy polecieć nie tylko z Warszawy, ale także z Krakowa, Poznania, Gdańska, Wrocławia, Lublina czy Rzeszowa. Ponadto ceny biletów są niezwykle przystępne cenowo, dzięki szerokiemu pakietowi zachęt dla przewoźników lotniczych, przygotowanemu przez izraelskie Ministerstwo Turystyki. Aby zapobiec zepsuciu naszych podróży po Izraelu przez pieniądze, powinniśmy sprawdzić, którą walutę zabrać do Izraela przed odlotem.

Jaka waluta jest w Izraelu?

Oficjalna waluta Izraela – nowe izraelskie szekle – jest emitowana przez Bank Izraela i zastąpiła starą szeklę 1 kwietnia 1985 r. w stosunku 1:1000. Jeszcze wcześniej, do 1980 r., stosowano lirę izraelską (inaczej zwaną izraelskim funtem szterlingiem). Zamiast kodu ILS powszechnie stosowany jest również skrót NIS (New Israeli Sheqel).

Znaczenie szekla izraelskiego

Na Bliskim Wschodzie szekle są powszechnie stosowanym środkiem płatniczym. Nazwa szekel jest używana wielokrotnie w żydowskiej Świętej Księdze Tory, gdzie jest używana w kontekście biznesowym. W przeszłości izraelski szekel był główną walutą handlu towarami takimi jak złoto, srebro i miedź.

W 1980 r. lira izraelska była oficjalną walutą Izraela. W 1980 r. zastąpił ją izraelski szekel. Pięć lat po jej wprowadzeniu konieczna była reforma z powodu bardzo wysokiej inflacji. Izraelski szekel zastąpił w ten sposób starego szekla w 1985 roku. W stosunku 1:1000. Od 2003 r. waluta ta jest jedną z walut wymienialnych. Od 2006 roku. Szekel może być notowany na giełdzie papierów wartościowych CME w Chicago.

Obecnie

Jeden szekel ma 100 agorot. Polityka pieniężna prowadzona jest przez Bank Centralny Państwa Izrael. Para PLN/ILS pokazuje stosunek euro do izraelskiego szekla.