Co to jest szyfrowanie informacji ?

810

Szyfrowanie to w zasadzie proces przekształcania jasnych informacji w kod, aby uniemożliwić dostęp do nich osobom nieupoważnionym. Rządy, firmy i osoby prywatne stosują techniki szyfrowania w celu ochrony swoich danych osobowych i zapobiegania oszustwom. Ostatnie badania sugerują, że około 50% danych i komunikacji internetowej jest już szyfrowanych za pomocą protokołu HTTPS.

Jak działa szyfrowanie danych?

Szyfrowanie obejmuje konwersję zwykłych danych na dane nieczytelne. W podstawowym procesie szyfrowania tekstu zwykły tekst (dane, które można łatwo zrozumieć) przechodzi proces szyfrowania, który zamienia go w tekst zaszyfrowany (który jest nieczytelny). W ten sposób można zagwarantować, że przesłane informacje mogą być odczytane tylko przez osobę posiadającą określony klucz odszyfrowujący. Gdy ten klucz jest używany do odszyfrowywania danych, informacje są konwertowane z powrotem do stanu pierwotnego.

W przeciwieństwie do powszechnego przekonania, większość kryptowalut i ich sieci blockchain nie korzystają z technik szyfrowania. Zamiast tego polegają na funkcjach skrótu i ​​podpisach cyfrowych. Na przykład protokół Bitcoin wykorzystuje dowody kryptograficzne w celu zabezpieczenia sieci i zapewnienia ważności każdej transakcji. Podpisy cyfrowe gwarantują, że każdy użytkownik może wydawać środki z własnego portfela i że nie można ich wydać więcej niż jeden raz.

Strony internetowe z kryptowalutami mogą jednak korzystać z szyfrowania, aby chronić dane swoich klientów. Portfele kryptowalut używają również szyfrowania do ochrony plików portfela i haseł.

Jakie są zalety szyfrowania?

Szyfrowanie jest przydatne do ochrony poufnych informacji, takich jak nazwiska, adresy, numery telefonów, prywatne wiadomości i numery ubezpieczenia społecznego. Jeśli hakerzy infiltrują sieć komputerową i uzyskują dostęp do systemu, nie będą w stanie odszyfrować tych danych bez klucza deszyfrującego.

Szyfrowanie zapewnia również prywatność firmom i osobom prywatnym. Mogą wymieniać zakodowane informacje przez Internet i zapobiegać inwigilacji ze strony agencji rządowych. Wiele największych na świecie firm korzysta obecnie z tej technologii w celu zapewnienia bezpieczeństwa informacji o klientach. W przypadku naruszenia danych hakerzy nie będą mogli uzyskać dostępu do poufnych danych klienta, takich jak numer karty kredytowej lub adres osobisty.

Organizacje mogą również korzystać z szyfrowania w celu poprawy procedur zgodności. Na przykład firmy medyczne w Stanach Zjednoczonych muszą szyfrować dane pacjentów, aby przestrzegać standardów jakości danych HIPAA. Rząd federalny może ukarać firmy, które nie chronią odpowiednio danych pacjentów.

Szyfrowanie uniemożliwia hakerom dostęp do danych, poprawia zgodność, ogranicza oszustwa i sprawia, że ​​bezpieczniejsze jest wysyłanie pieniędzy online podczas korzystania z kryptowalut. Więcej organizacji i osób korzysta z tej techniki, aby chronić swoje wrażliwe dane. Zobacz także: Szyfr.