Kryptowaluty: Inwestowanie; Jak zacząć? Poradnik

To, co dzieje się na rynku kryptowalut, bardzo często porównywane jest do gorączki złota w XIX w. Dzięki inwestycjom w kryptowaluty powstało wielu milionerów, a wizjonerska technologia przyciągnęła duże zainteresowanie inwestorów na całym świecie.

Ale jak wziąć udział w tym boomie technologicznym bez specjalistycznej wiedzy informatycznej? Innymi słowy: jak inwestować w kryptowaluty?

Chcesz dowiedzieć się czym jest bitcoin i inne kryptowaluty? Co wpływa na rosnącą popularność kryptowalut? Jak łatwo inwestować w kryptowaluty? Przygotowaliśmy dla ciebie trzy proste kroki, dzięki którym poznasz odpowiedź na te pytania!

Jak zacząć inwestowanie w kryptowaluty w 5 łatwych krokach

  1. Wybierz najlepszą ofertę: Binance.
  2. Załóż konto.
  3. Dokonaj pierwszej wpłaty.
  4. Znajdź wybrane kryptowaluty na liście aktywów.
  5. Kup bezpośrednio lub wybierz dodatkowe opcje.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

Najlepsze Giełdy Kryptowalut 2024

Jeśli chodzi o inwestowanie w kryptowaluty, masz dwie opcje do wyboru: handel u brokera lub na giełdzie kryptowalut. Z tym że pierwsza opcja jest wygodniejsza, bo nie potrzebujesz portfela kryptowalutowego i nie musisz martwić się o bezpieczeństwo twoich aktywów.

Ponadto, dzięki kontraktom CFD, uzyskujesz dostęp do dźwigni finansowej i pozycji krótkiej (sprzedaży).

Poniżej znajdziesz najpopularniejsze i najlepsze platformy, na których warto założyć konto

Sprawdź też nasz ranking najlepszych kryptowalut, dowiedz się, jak zarabiać na kryptowalutach i poznaj opinie!

1. Binance

binance coin logo

Giełda Binance prowadzi działalność od 2017 roku. Krótki staż na rynku nie przeszkodził jej jednak w zdobyciu pozycji największej platformy wymiany kryptowalut na świecie.

Aktualnie z jej usług korzysta ponad 90 mln użytkowników.

Oferta Binance jest równie imponujące, bowiem składa się z ponad 500 kryptowalut. Co więcej, na platformie możliwy jest handel spot, margin, futures, a nawet opcjami.

Opłaty również są niewielkie. Prowizja od transakcji wynosi tylko 0,1%, co czyni ją jedną z najniższych w branży.

Zalety Binance:

  • Największy wolumen transakcji na rynku cyfrowych aktywów;
  • Ponad 500 kryptowalut w ofercie;
  • Niskie opłaty handlowe (0,1%);
  • Multum dodatkowych funkcji i usług;
  • Szereg środków bezpieczeństwa chroniących klientów.

Wady Binance:

  • Ograniczona ilość metod płatności.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

2. Libertex

Libertex logotyp Inwestować w kryptowaluty możesz także za pośrednictwem Libertex. To jeden z najstarszych brokerów w branży (rok powstania: 1997), który działa w ponad stu krajach pod nadzorem CySEC.

Wybór jest spory, bo za pośrednictwem Libertex jesteś w stanie inwestować w 43 kryptowaluty. Jednak są dostępne tylko jako kontrakty CFD.

System płatności u brokera jest o tyle oryginalny, że zamiast spreadu istnieje prowizja. Jej wysokość zależy od konkretnych walut cyfrowych i zmian cen na giełdzie kryptowalut (nie jest stała, jak w przypadku Libertex). Dlatego inwestycja w najpopularniejsze kryptowaluty kosztuje ok. 0,6% kwoty inwestycji, zaś w te najmniej znane nawet 4%.

Jeśli chodzi o platformy, masz do wyboru dwie: autorską oraz MetaTrader 4.

Pierwsza jest bardziej przystępna i nowoczesna, zaś druga to legenda w świecie inwestorów. MT4 daje dostęp do rozbudowanych danych analitycznych, dzięki czemu dokonasz bardziej przemyślanych inwestycji.

Poznaj opinie o Libertex!

Zalety Libertex:

  • Oryginalny system płatności (konkurencyjne prowizje, brak spreadów)
  • 43 kryptowaluty w ofercie
  • Dwie platformy do wyboru: Libertex oraz MetaTrader 4
  • Ponad 20 lat doświadczenia na całym świecie
  • Bezpieczeństwo

Wady Libertex:

  • Tylko kontrakty CFD na aktywa
  • Tylko nieco ponad 150 aktywów poza kryptowalutami
  • Brak social i Copy tradingu

Jakie coiny pozwolą zarobić w 2024?

Które coiny wybrać do swojego portfela, aby cieszyć się zyskami w 2024 roku? Odpowiedzi na to pytanie poszukuje wielu inwestorów. Rynek zmienia się bardzo dynamicznie, i tylko nieliczni odniosą na nim sukces.

Ilość nowych projektów kryptowalutowych może przytłaczać. Jednak decydując się na inwestycję w te aktywa, działaj rozważnie. Niejeden stracił już cały swój kapitał, źle dobierając aktywa do portfela.

Przybliżamy dla Ciebie dwa perspektywiczne tokeny: Lucky Block oraz DeFi Coin. Dlaczego warto się nimi zainteresować?

Tamadoge (TAMA)

tamadoge logo Tamadoge (z racji nazwy) zalicza się do memecoinów z popularnym psem w roli głównej.

Oprócz tego oferuje użytkownikom wiele dodatkowych funkcji, czego nie można powiedzieć o większości jego konkurencji.

Po pierwsze — deweloperzy tworzą swój własny metaverse, czyli korzystają z technologii, która ma ogromny potencjał. Tym bardziej, że w przyszłości chcą wzbogacić ją o funkcję rozszerzonej rzeczywistości.

Po drugie — użytkownicy uzyskają dostęp do różnych gier play-to-earn (graj i zarabiaj). W efekcie będzie mieli powód, aby stale korzystać z ekosystemu i go rozwijać.

Po trzecie — natywny token TAMA ma praktyczne zastosowanie, gdyż służy jako waluta w świecie Tamadoge. Użytkownicy kupią za niego dodatkowe przedmioty dla siebie i swoich pupili, ale również otrzymają nagrody, które są denominowane właśnie w TAMA.

Po czwarte — główny trzon rozgrywki składa się z kupowania, rozwijania i rozmnażania Tamadoge Pets, czyli wirtualnych zwierzaków w formie tokenów NFT. Gracze mogą później nimi handlować lub wystawić do rywalizacji i tym samym walczyć o nagrody.

Po piąte — token TAMA jest deflacyjny. Oznacza to, że deweloperzy ograniczyli jego maksymalną podaż do 2 miliardów sztuk. Ponadto ustalili, że przy każdej transakcji sieć spala 5% przesyłanych tokenów.

W efekcie TAMA z czasem będzie stawało się coraz rzadsze, czyli również cenniejsze.

Battle Infinity (IBAT)

Logo Battle Infinity Battle Infinity łączy w sobie świat metaverse oraz gry, czyli dwa segmenty rynku kryptowalut z największym potencjałem inwestycyjnym.

Jednak ekosystem projektu oferuje o wiele więcej, m.in.:

  • turniej, w którym gracze rywalizują o różne nagrody;
  • autorską zdecentralizowaną giełdę wymiany;
  • rynek NFT;
  • sklep z dodatkowymi grami multiplayer;
  • staking, czyli pasywny zarobek dla posiadaczy tokenów IBAT.

Wszystkie to znajduje się wewnątrz świata metaverse, gdzie użytkownicy poruszają się za pomocą własnego avatara i nawiązują kontakt z innymi graczami.

Ekosystem zasila natywna kryptowaluta, czyli IBAT. Służy jako środek płatności za wszystkie przedmioty w świecie Battle Infinity, a ponadto jest niezbędna do obsługi lokalnej sieci.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że jej podaż jest ograniczona do 10 miliardów monet, co dodatkowo zwiększy wartość kryptowaluty oraz zapobiegnie inflacji.

Na koniec warto wspomnieć o tym, że projekt wciąż jest w fazie rozwoju. Niedawno (w lipcu 2022 roku) wystartowała przedsprzedaż IBAT, podczas której inwestorzy mogą kupić tokeny za znacznie niższą cenę.

Czy to dobra okazja? Jak pokazuje historia, wiele obiecujących projektów tuż po okresie przedsprzedaży znacznie zyskało na wartości (nawet o kilkaset procent!).

Lucky Block

lucky block Lucky Block to ogólnoświatowa loteria internetowa, oparta na protokołach blockchain. Co sprawia, że ten projekt jest wyjątkowy?

Pozwala użytkownikom cieszyć się grami loteryjnymi online, niezależnie od tego, w jakim kraju mieszkają.

Niestety w wielu państwach jurysdykcja tego zabrania.

Lucky Block przełamuje barierę geograficzną i ograniczenia państwowe.

Loteria jest zdecentralizowana i wystarczy posiadać portfel kryptowalutowy, aby wziąć w niej udział. Potrzebny jest do tego token LBLOCK, który kupisz na PancakeSwap, LBank, albo własnej stronie projektu.

Za monetę LBLOCK kupisz bilet na loterię, w której każdego dnia wygrasz 2% puli jackpot. Posiadacze rzadkiego tokenu NFT Lucky Block wygrywają aż 4%! Co jeśli nie chcesz brać udziału w loterii?

Nic straconego, LBLOCK to nadal interesujące aktywo. Trzymając tokeny w portfelu, każdego dnia dostaniesz dywidendę. 10% jackpota trafia do posiadaczy tokenów, proporcjonalnie do ilości posiadanych przez nich monet.

DeFi Coin

Logo DeFi Coins DeFi Coin to projekt, który rozwija zdecentralizowaną giełdę DeFi Swap.

Wspiera ją token DEFC, który przetrzymuje wartość, a ponadto daje atrakcyjne możliwości inwestowania długoterminowego.

Giełda DeFi Swap rozpoczyna swoją działalność w 2022 roku, a rynek oczekuje, że wraz z jej rozwojem zwiększa się cena DEFC. Powodem tego jest fakt, że wartość DEFC jest zależna od wyników wewnętrznych giełdy.

Na DeFi Swap zarobisz rolując płynność oraz poprzez staking. Dostawcy płynności są nagradzani wartością 0,25% wszystkich transakcji, proporcjonalnie do ich udziału w puli. Odbierzesz swoją nagrodę po prostu wycofując płynność.

Z kolei staking na DeFi Swap oferuje bardzo atrakcyjne odsetki. Zamrażając tokeny na wybrany okres (od 30 do 365 dni) uzyskasz 30-70% APY! To atrakcyjna propozycja dla tych inwestorów, którzy angażują swój kapitał w długim okresie.

Dowiedz się, czym jest bitcoin i inne kryptowaluty

Bitcoin (BTC) powstał w 2009 jako pierwsza wirtualna metoda płatności tego typu. Jest największą innowacją ostatnich lat w tej dziedzinie, za sprawą kilku kluczowych cech. Oto one:

  • Bezpieczeństwo. Informacje odnośnie transferów przeprowadzonych za pomocą BTC są zaszyfrowane za pomocą technologii zwanej „blockchain”. Sposób jej działania i ciągłej weryfikacji zdaje się na chwilę obecną być praktycznie nie do złamania.

  • Szybkość. Płatności w Bitcoinie są przeprowadzane internetowo. W procesie transferu środków nie ma znaczenia odległość miejsca, do którego wysyłamy pieniądze, a transakcja odbywa się bez pośredników.

  • Dostępność 24/7. Przelewy nie mają ograniczeń w postaci dni tygodnia czy świąt, środki możemy wysłać 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Transakcje zatwierdzane są praktycznie co 10 minut.

  • Niskie koszty. Na chwilę obecną pod względem kosztów transferu środków, BTC jest uważany przez niektórych za tańszą alternatywę, w szczególności dla większych kwot. Dzieje się tak za sprawą braku pośrednictwa banków.

  • Anonimowość. Założenie rachunku w tej kryptowalucie nie ma żadnych warunków formalnych, a konta są anonimowe. Jedyne co użytkownik otrzymuje do rachunku to login złożony z 54 znaków i hasło.

  • Decentralizacja. Informacje na temat stanów kont znajdują się jednocześnie w wielu miejscach na ziemi w tej samej postaci. Czyni go jeszcze bardziej bezpiecznym, np. w porównaniu do tradycyjnych banków, które mają scentralizowany system baz danych.

  • Ograniczona ilość. Zgodnie z założeniami twórców powstanie 21 000 000 bitcoinów do roku 2140 (w przybliżeniu). Na chwilę obecną do obiegu trafiło już ok. 16 500 000 bitcoinów, a tempo z jakim kolejne będą trafiały na rynek będzie spowalniać.)

Słowo „kryptowaluty” jest mylnie kojarzone ze słownikowym znaczeniem jego przedrostka “krypto-”, które oznacza coś niewidocznego, ukrytego, zamiast z prawidłową etymologią tego słowa, czyli jego pochodzeniem od kryptografii, która jest poddziedziną matematyki oraz informatyki. Kryptografia była używana chociażby w Enigmie w czasie II wojny światowej.

Te czynniki w głównej mierze wpłynęły na popularność BTC, czego odzwierciedlenie można znaleźć w jego wartości rynkowej.

średni roczny wzrost

Dane za okres 12.2012-1.2017, źródło: Macrobond.

Przedstawione powyżej dane odnoszą się do przeszłości i nie mogą stanowić wyznacznika, ani gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości.

Krok drugi: Sprawdź, jak zacząć inwestować w kryptowaluty

1. Szyfrowanie danych i kryptowaluty jako nagroda

By zacząć zarabiać na kryptowalutach można oczywiście zakupić specjalistyczny sprzęt do szyfrowania informacji i otrzymywać wynagrodzenie w postaci bitcoinów za swój wkład do systemu informatycznego.

Wymaga to jednak specjalistycznej wiedzy z zakresu programowania i doboru zaawansowanego sprzętu komputerowego, który nie należy do najtańszych.

Chcesz dowiedzieć się więcej w tym temacie? Przeczytaj nasz artykuł „Kopanie kryptowalut„.

2. Tradycyjne inwestowanie w kryptowaluty + opinie

Można również założyć anonimowy rachunek kryptowalutowy i za pośrednictwem giełdy zakupić jakąś kryptowalutę na własność i ją trzymać. Niesie to jednak zagrożenia dwojakiego rodzaju.

  • Po pierwsze — w momencie, gdy dokonujemy kupna lub sprzedaży na giełdzie kryptowalut, nasze środki nie znajdują się na naszym koncie, tylko na koncie giełdy. Niestety, krótka historia kryptowalut zna już spektakularne przykłady krypto-giełd, które z dnia na dzień zostały zamknięte, znikając wraz ze środkami inwestorów (Mt Gox czy też polski bitcurex). Są też przykłady giełd kryptowalut, które zostały okradzione przez hakerów (Bithumb).

  • Po drugie — jeżeli zgubimy nasz login i hasło do konta lub ktoś nam je wykradnie stracimy nasze kryptowaluty bezpowrotnie, bez możliwości ubiegania się o pomoc. Nie ma takiego miejsca, do którego moglibyśmy się zwrócić o odzyskanie zagubionych danych lub skradzionych Bitcoinów.

To czy będziemy mieli zyski z wyżej wymienionych metod jest w głównej mierze zależne od tego, czy popularność kryptowalut będzie rosnąć (bądź utrzyma się na stałym poziomie) i tym samym ciągnąć za sobą kurs BTC. A co jeśli jego wartość osiągnęła już szczyty i zacznie spadać?

Więcej o tym, jak wygląda inwestowanie w kryptowaluty (krok po kroku) przeczytasz w artykule „Jak kupić/sprzedać kryptowaluty?„.

3. Kontrakty CFD a inwestowanie w kryptowaluty — Poradnik

Ostatnią metodą, dzięki której możesz inwestować w kryptowaluty, są kontrakty na różnicę kursową. Jednak co kryje się pod tym tajemniczym terminem?

Kontrakty na różnice kursowe (CFD) to instrumenty pochodne, które odzwierciedlają cenę instrumentu bazowego. To znaczy, że kursy CFD kształtują się zgodnie z cenami ich odpowiedników na giełdzie kryptowalut. Takie nowoczesne rozwiązanie ma kilka zalet, między innymi możliwość inwestycji we wzrosty i spadki kursu danego instrumentu.

Może to być uważane za zaletę, biorąc pod uwagę to, że ceny kryptowalut cechują się bardzo dużą zmiennością. Jednocześnie jednak wiąże się to też z większym ryzykiem. Poza tym przed Bitcoinem stoją pewne zagrożenia, które mogą wpłynąć na spadek jego kursu w przyszłości.

  • Konkurencyjne technologie. Powstało już wiele kryptowalut, które proponują konkurencyjne rozwiązania. Są to między innymi kolejne co do wielkości w kapitalizacji kryptowaluty, takie jak Ethereum (ETH), Litecoin (LTC), Bitcoin Cash (BCH) Dash czy Ripple.
  • Opłacalność w przyszłości. Pytanie czy przelewy realizowane za pośrednictwem Bitcoinów będą się opłacać w przyszłości. Sporo zależy od ich kursu. Ponadto co może się wydarzyć jeśli wydobyty zostanie ostatni BTC?
  • Regulacje prawne. Przelewy za pośrednictwem bitcoinów są w pełni anonimowe i funkcjonują poza oficjalnym systemem prawno-podatkowym. Mogą być wykorzystywane do celów przestępczych, przez co mogą przyciągnąć zainteresowanie organów państwowych.
  • Ilość transakcji. W chwili obecnej co 10 minut można wykonać Bitcoinem maksymalnie ok. 2100 przelewów, jeżeli popularność systemu będzie rosła, w przyszłości może okazać się to za mało.
  • Częstotliwość transakcji. Realizacja zamówień co 10 minut może się okazać zbyt rzadka i mało atrakcyjna w przyszłości.

Niezależnie od tego czy uważasz, że kurs danej kryptowaluty będzie zyskiwał czy też tracił na wartości, inwestycja w kontrakty CFD pozwala ci dostosowywać strategię do bieżącej sytuacji rynkowej.

Podsumowując, jeżeli:

  • nie posiadasz zaawansowanej wiedzy programistycznej,
  • nie chcesz kupować skomplikowanego sprzętu komputerowego,
  • obawiasz się wyżej wymienionych zagrożeń związanych z zakupem kryptowalut,
  • chcesz wykorzystywać zarówno wzrosty jak i spadki cen kryptowalut.

To dobrym rozwiązaniem mogłoby okazać się dla ciebie jest inwestowanie w instrumenty pochodne za pośrednictwem platform Brokerzy.

Niezależnie od tego czy uważasz, że wartość którejś z kryptowalut będzie rosła czy spadała, u brokerów możesz wykorzystać każdą sytuację!

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, gdzie najlepiej inwestować w kryptowaluty? Sprawdź artykuł „Giełdy kryptowalut„.

78% kont inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne podczas handlu CFD z tym dostawcą.
Zastanów się, czy możesz pozwolić sobie na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.
Rynek kryptowalut jest bardzo zmienny i nieuregulowany w niektórych krajach UE.
Nie jest prowadzona ochrona konsumentów. Może obowiązywać podatek od zysków.

Dla wnikliwych

Czym jest bitcoin i inne kryptowaluty?

Inwestowanie w kryptowaluty Żeby dobrze zrozumieć czym są kryptowaluty, dla przykładu Bitcoiny, proponujemy aby najpierw zastanowić się czym są w chwili obecnej waluty, czym są pieniądze. To powszechnie stosowane, płynne środki wymiany dóbr i usług, najczęściej powiązane z istnieniem danego państwa.

Pieniądze mają formę monet, banknotów ale w chwili obecnej, w przytłaczającej większości stanowią one cyfrowy zapis na naszym rachunku bankowym. Bank to miejsce, które w dużym uproszczeniu stanowi wielką cyfrową książkę rozrachunkową, w którą wpisane są stany kont jego klientów i przelewy między nimi.

Czy wiesz, że nie wiadomo dokładnie kto stworzył Bitcoina? Wiadomo tylko, że jest on dziełem osoby lub grupy osób, które kryją się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Na ten temat powstało już wiele teorii, niestety zagadka nie jest w dalszym ciągu rozwiązana.

Bitcoin też jest płynnym środkiem wymiany, którym możemy płacić za coraz większą ilość rzeczy! Co chwilę słyszymy, że kolejne instytucje, sklepy, czy inne firmy zaczynają akceptować płatności Bitcoinami.

W przeciwieństwie do innych walut posiada fizycznej formy i w błyskawiczny sposób może zostać bezpośrednio wysłany w każde miejsce na ziemi. Ma to sporo zalet w porównaniu do np. bankowych przelewów międzynarodowych, gdzie pieniądze muszą przejść po drodze przez kilka banków, a co za tym idzie zostać zapisany na kilku kolejnych wirtualnych książkach rachunkowych.

Kolejną istotną różnicą między kryptowalutami, a walutami jest właśnie wspomniany bank. Kryptowaluty, nie mają Banku.

Wobec tego jak uzyskać informację, kto ma ile Bitcoinów? Otóż innowacyjność kryptowalut polega na tym, że w pewnym sensie są same w sobie bankiem.

Samodzielną książką rozrachunkową, w której zawarte są informacje odnośnie stanu posiadania wszystkich jej użytkowników oraz historia z zawartymi między nimi transakcjami.

Aby otworzyć „rachunek” kryptowalutowy wystarczy ściągnąć aplikację i wygenerować login i hasło. Konto jest całkowicie anonimowe, nie istnieją żadne formalne wymagania wobec posiadacza rachunku.

W tym miejscu ujawnia nam się znaczenie pojęcia „krypto”, bowiem wyżej wymienione informacje są właśnie zaszyfrowane wewnątrz kryptowaluty.

Sposób w jaki odbywa się szyfrowanie stanowi rewolucję w dziedzinie informatyki – mowa tu o technologii „Blockchain”. Tłumacząc na język polski oznacza to „łańcuch bloków”, które powiązane są ze sobą kryptograficznie.

Spróbujmy działanie tej technologii przedstawić obrazowo, jako budowanie wieży z klocków. Wieża symbolizuje tu obecny stan rachunków kryptowaluty (kto ma ile), widziany przez wszystkich użytkowników.

Każdy kolejny, nowy, klocek zawiera informacje o wszystkich nowych transakcjach, które zmienią obecne stany rachunków.

Aby nowy klocek mógł być dopasowany do wieży musi zostać odpowiednio zaszyfrowany, dopasowany. Gdy to nastąpi, zostanie on do niej dołączony i w efekcie zawarte w nim nowe transfery dojdą do skutku. Nastąpi wymiana kryptowalut w systemie.

Gdybyśmy spróbowali wyjąć lub wymienić klocek z dołu wieży, cała konstrukcja uległaby zniszczeniu. Ponieważ każdy kolejny klocek w wieży ma w sobie zakodowaną informację z poprzedniego klocka. Wymiana klocka, na taki z inną informacją (innym szyfrem), skutkowałaby tym, że nie pasowałby on do poprzedniego klocka.

Co więcej odłączyły by się od siebie wszystkie klocki następujące po nim. W efekcie tego informacja, zawarta w tej wieży uznana byłaby za nieprawdziwą. Dlatego technologię blockchaina można uznać za innowacyjną w dziedzinie bezpieczeństwa.

Dobrze więc, a kto zaszyfrowuje kolejne klocki do naszej wieży? Jak przebiega ten proces?

Ludzi, którzy trudnią się kryptografią nazywamy „górnikami”, ich komputery, które wykonują obliczenia nazywamy „koparkami”, a cały proces nazywamy „kopaniem” np. kopaniem Litecoin (LTC).

Ta wszechstronna aluzja do górnictwa ma nawiązywać do wydobywania złota, bowiem nagrodą za zaszyfrowanie kolejnych transferów ma być właśnie kryptowaluta. Co więcej to właśnie w ten sposób tworzą się nowe kryptowaluty i trafiają do obiegu.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że koparki to kosztowne i skomplikowane komputery o bardzo dużej mocy obliczeniowej.

Tylko skąd wiadomo, któremu górnikowi należy się nagroda w postaci bitcoinów? By wyjaśnić to zagadnienie bez wgłębiania się w informatyczne szczegóły spróbujemy znów odwołać się do porównania. Wyobraźmy sobie, że proces szyfrowania kolejnego bloku kryptowaluty to wielka loteria.

Koparki w naszym przykładzie są maszynami, które generują ogromne ilości kuponów na tę loterię – im większa moc obliczeniowa koparki, tym większa szansa górnika na to, że wygeneruje ona zwycięski los. Gdy to nastąpi, nowy klocek, wraz zawartymi w nim informacjami, trafia na szczyt wieży. Po czym nowe transakcje trafiają do systemu. Następnie rusza kolejna loteria na szyfrowanie klocka i tak na okrągło co 10 minut.

Ciekawe w tym systemie jest właśnie to, że nagroda w postaci kryptowaluty zapewnia istnienie całego zaplecza informatycznego, wraz z jego ogromną mocą obliczeniową jednocześnie zapewniając dopływ kryptowalut do obiegu.

Teraz wróćmy jeszcze na chwilę do banków. Jak już wspomnieliśmy, są one miejscem, które porównaliśmy do wirtualnych ksiąg rozliczeniowych. Wszystkie dane odnośnie klientów danego banku znajdują się w jednym miejscu, na jego serwerach.

Mówiąc inaczej informacje na temat transferu środków tradycyjnymi walutami są scentralizowane właśnie w banku. W tym miejscu pojawia się pytanie: co może się stać jeśli nastąpi atak hakerski na bank? W obecnych czasach banki są pod stałą presją ze strony sieciowych włamywaczy.

Teraz zadajmy sobie pytanie: co się stanie jeśli hakerzy zaatakują kryptowalutę?

Tutaj ujawnia się kolejna bardzo ważna, innowacyjna cecha blockchaina, którą wykorzystać można w wielu innych dziedzinach, nie tylko w płatnościach. Jak wspomnieliśmy blockchain zawarty w kryptowalutach posiada wszelkie informacje na temat stanu posiadania wszystkich użytkowników.

Jednocześnie ta informacja jest zapisana wewnątrz wirtualnych walut, a także w portfelach, koparkach- setkach tysięcy miejsc na świecie. To tak, jakby w każdym miejscu na świecie gdzie jest kryptowaluta stała identyczna wieża z klocków.

Innymi słowy jest to zdecentralizowany system. Niewyobrażalna jest więc możliwość sfałszowania danych czy też ataku hakerskiego. Gdy jakiś górnik doda kolejny blok do łańcucha, to ta informacja aktualizuje się wszędzie jednocześnie. Wszystkie informacje na temat numerów bloków i zawartych w nich transferów środków są jawne!

Wybierz najlepszy portfel do wirtualnych walut razem z naszym poradnikiem „portfel Bitcoin„.

Jakie czynniki wpływają na wartość Bitcoinów?

Zanim zaczniesz inwestować w kryptowaluty, dowiedz się, skąd pochodzi ich cena.

Jak zapewne zdajesz sobie sprawę, za ilość pieniądza w gospodarce odpowiada bank centralny. W dużym uproszczeniu może on dodrukować pieniądze, wobec tego ciężko powiedzieć nam w tym momencie ile dokładnie będzie danej waluty w przyszłości.

W przeciwieństwie do Bitcoinów, których dokładną ilość w przyszłości znamy już dziś:

W 2140 roku będzie 21 000 000 bitcoinów!

Czyli można powiedzieć, że tak jak w przypadku złota, mamy ograniczone zasoby tej kryptowaluty. Co więcej, ilość bitcoinów jakie trafiają do obiegu w postaci nagród dla górników, maleje w z góry założony sposób. Co 210 000 bloków (4 lata) nagroda dla górników spada o połowę.

Na początku było to 50 BTC, później 25 BTC, w chwili obecnej nagroda wynosi 12,5 BTC. Warto w tym miejscu zauważyć, że pionierzy wydobywania bitcoinów mogli zarobić najwięcej, najmniejszym kosztem.

Na dzień dzisiejszy w obiegu znajduje się ok. 16 500 000 bitcoinów (źródło: blockchain.info). Wobec tego do wydobycia pozostało zaledwie 4 500 000 BTC, ich dopływ do obiegu będzie malał, co jest istotnym czynnikiem deflacyjnym dla tej kryptowaluty.

Twórcy założyli taki scenariusz wobec Bitcoina, dlatego jest on podzielny do ósmego miejsca po przecinku – 0,00000001 to najmniejsza możliwa wartość Bitcoina. Zwolennicy Bitcoina zwykli mówić, że już skończyły się czasy, w których większość będzie mogła sobie pozwolić na posiadanie jednego własnego Bitcoina.

Dobrze, ale co się stanie kiedy zabraknie bitcoinów do wydobycia? Dlaczego górnicy wtedy mieliby poświęcać moc obliczeniową swoich komputerów na utrzymanie systemu? Już w chwili obecnej część nagrody dla górników stanowią koszty transakcyjne, kiedyś będą one stanowić całość zysku górników. Tylko czy ta opłata będzie wystarczająca dla górników na pokrycie kosztów pracy koparek i odpowiedni dla nich zarobek?

Pierwsza kwestia – koszt pracy koparek, zależy on od następujących czynników:

  • Kosztów energii i wykorzystywanych źródeł energii (ceny prądu, odnawialne źródła energii itd.).
  • Rozwoju nowych technologii komputerowych (zmniejszenie poboru prądu).
  • Wzrostu zapotrzebowania na moc obliczeniową.

By zbadać drugą kwestię przeanalizujemy trzy wykresy. Pierwszy z nich (wykres 1) będzie przedstawiał ilość transferów zrealizowanych dziennie za pomocą bitcoina, od początku istnienia tej kryptowaluty.

Następnie spojrzymy na wykres przedstawiający wartość wynagrodzenia górników podzieloną przez ilość transferów (wykres 2) oraz jaki procent tych transferów stanowi ich wynagrodzenie (wykres 3).

Liczba potwierdzonych transakcji na przestrzeni dnia
Koszt transakcji
Procentowy koszt transakcji

Pierwszy wykres jasno obrazuje nam rosnące zainteresowanie w wykonywaniu transferów za pomocą bitcoinów (wykres 1). Z porównania dwóch pozostałych wykresów płynie bardzo ciekawy wniosek (wykres 2 i wykres 3).

Od czerwca do lipca bieżącego roku koszt transakcyjny nie przekroczył 1,5% wartości transferów, jednak sama wartość zysku górników w przeliczeniu na jedną transakcję znajduje się na wyższym poziomie niż kiedykolwiek.

Oznacza to, że znacząco podniosła się wartość realizowanych za pomocą Bitcoin transferów. Przelewane są przy jego użyciu większe pieniądze niż miało to miejsce wcześniej.

Warto w tym miejscu zauważyć, że ze zwiększającą się ilością zakodowanych transferów rośnie ich matematyczna trudność (wykres 4) i co za tym idzie rosną wymogi odnośnie mocy obliczeniowej całego systemu (wykres 5).

Matematyczna trudność zakodowanych transakcji
Wymogi mocy obliczeniowej systemu

Wraz z rosnącą popularnością, zwiększającym się zapotrzebowaniem na moc obliczeniową rosła również wartość Bitcoina. Spójrzmy na 5-letni wykres ceny Bitcoina:

średni roczny wzrost

Przedstawione powyżej dane odnoszą się do przeszłości i nie mogą stanowić wyznacznika, ani gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości.

W ciągu ostatnich 5 lat wartość Bitcoin wzrosła ok. 37 000 %, a tylko w ostatnim roku wzrosty te wyniosły ok. 280%. W efekcie tego w rekordowym momencie kapitalizacja rynku Bitcoin wyniosła 48,5 miliarda dolarów, a w ostatnim okresie zwiększonej zmienności cenowej towarzyszyło zwiększenie obrotów na giełdzie kryptowalut.

Kapitalizacja rynku bitcoin
Wartość obrotów na największych giełdach bitcoinowych

Bitcoin będący pionierską technologią, posiada na chwilę obecną dominującą pozycję na rynku kryptowalut i stanowi walutę rezerwową dla pozostałych kryptowalut. Za jego pomocą przeprowadza się transakcje na pozostałych kryptowalutach, tak jak transakcje na walutach wykonuje się za pomocą amerykańskiego dolara.

Zastanawiasz się, jak spieniężyć kryptowaluty? Przeczytaj artykuł „Jak wypłacić Bitcoin?

Inwestowanie w kryptowaluty — Podstawy; Podsumowanie

Inwestowanie w kryptowaluty Kryptowaluty są nowym zjawiskiem w sferze finansów. Są one w dużej mierze podobne do pieniędzy, których używamy na co dzień w formie elektronicznej. W niektórych krajach przelew z kryptowalut – Bitcoin został uznany za pełnoprawny środek płatniczy.

W innych krajach władze podchodzą do nich w sposób bardziej sceptyczny. Niektóre z kryptowalut, np. Bitcoin – spełniają już podstawowe funkcje pieniądza (trwałość, poręczność, oryginalność, podzielność, miernik wartości, środek wymiany, funkcja tezauryzacyjna).

Od strony prawnej kryptowaluty są traktowane jako inny niż pieniądz miernik wartości. Należy pamiętać, iż przychody uzyskane ze sprzedaży kryptowalut podlegają opodatkowaniu.

W związku z ich dynamicznie rosnącą popularnością może wystąpić zjawisko bańki spekulacyjnej, która powoduje – zwłaszcza wśród regulatorów rynku finansowego – być może nadmierne obawy, zwłaszcza biorąc pod uwagę konsekwencje rozwoju technologii w tzw. długim okresie.

Kryptowaluty mylnie porównywane są z piramidami finansowymi. Miano to należałoby używać w stosunku do pseudo-kryptowalut, czyli takich, które jedynie podszywają się pod kryptowaluty wykorzystując ich popularność (i rosnącą wartość), podczas gdy stworzone zostały w celu wyłudzenia pieniędzy od inwestorów.

Prawdziwe kryptowaluty oparte są na otwartym kodzie źródłowym z jasno określonymi algorytmami i zasadami funkcjonowania oraz bez centralnego emitenta, który zarabiałby na ich sprzedaży. Jest w wśród nich prawdziwa demokracja, bo opierają się na systemach zdecentralizowanych, rozproszonych.

Integralną częścią kryptowalut jest technologia łańcucha bloków, tj. blockchain. Zapewnia ona transparentność, bezpieczeństwo oraz niepodważalność transferów na niej opartych. Blockchain pełni funkcję księgi rozrachunkowej z tą różnicą, że aby sfałszować dane sprzed np. kilku miesięcy konieczne będzie sfałszowanie wszystkich bloków, które od tamtego czasu powstały. W przypadku największych blockchainów (np. bitcoinowego) zadanie to jest praktycznie niemożliwe.

Niniejsze opracowanie zawiera szereg porad o charakterze praktycznym. Ze względu na to, że bardzo duża część użytkowników technologii blockchain to osoby zajmujące się inwestowaniem w kryptowaluty, stąd autorzy opisali podstawy również tego zagadnienia.

Inwestowanie (każde, nie tylko w kryptowaluty) powinno być poprzedzone edukacją. Generalna zasada – nie inwestuje się w rzeczy, których się nie rozumie – obowiązuje szczególnie w zakresie walut cyfrowych, które są trudne do pojęcia.

Inwestowanie w kryptowaluty można podzielić na krótkoterminowe oraz długoterminowe. Pierwsze oparte jest na wysokiej zmienności kursów oraz wymaga dużego zaangażowania inwestora (codzienne śledzenie kursów oraz wydarzeń).

Inwestowanie długoterminowe wiąże się z zamrożeniem środków na długi okres (w slangu społeczności kryptowalutowej mówi się o tej strategii – „hodl”, od słowa „hold” – trzymaj).

Początek inwestowania w kryptowaluty polega na ich nabyciu – najczęściej i najbezpieczniej za pomocą zaufanych giełd. Aktualnie przy rejestracji na giełdach wymagana jest weryfikacja użytkownika w celu zabezpieczenia przed działalnością przestępczą.

Szczególna uwaga powinna być skierowana na zabezpieczenie kont oraz portfeli. Kryptowaluty nie powinny być przez dłuższy czas trzymane na giełdach, a jeśli już – zaleca się wykorzystanie m.in. weryfikacji dwuczynnikowej (2FA). Bezpieczniejsze jest wykorzystanie portfeli sprzętowych i trzymanie kluczy prywatnych na urządzeniach nie podłączonych do Internetu.

Poza inwestowaniem w same kryptowaluty możliwa jest inwestycja w ICO, które jest formą crowdfundingu opartą na blockchainie lub polega na sprzedaży tokenów (utility tokens). Zjawisko to nie zostało szerzej rozwinięte w opracowaniu – inwestowanie w ICO wymaga jeszcze większej ostrożności i wiedzy technicznej.

Rosnąca popularność kryptowalut spowodowała również rozwój przestępstw kryptowalutowych. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas inwestowania i stosować do wspomnianych w poradniku zasad. Nie wyczerpują one kompletu potrzebnej użytkownikom walut cyfrowych i inwestorów wiedzy.

Postęp techniczny jest na tyle duży, że warto być na bieżąco z różnymi źródłami informacji: czytać, uczyć się, brać udział w seminariach, meetupach i konferencjach.

Dowiedz się także, czym jest halving bitcoin.

Zobacz także:

FAQ

Czy inwestowanie w kryptowaluty jest bezpieczne?

Inwestycja cechuje się tym, że niesie ze sobą pewne ryzyko. Kupno i sprzedaż walut cyfrowych na giełdzie kryptowalut niczym się w tej kwestii nie różni. Jednak weź pod uwagę, że kryptowaluty są podatne na ataki hakerskie. Dlatego zmniejsz ryzyko utraty wirtualnych walut i przygotuj sobie bezpieczny portfel, w którym je przechowasz.

Czy muszę zapłacić podatek za inwestowanie w kryptowaluty?

Podatek dochodowy obowiązuje przy każdym zysku kapitałowym, więc również na giełdzie kryptowalut. Musisz go zapłacić, jeśli zarabiasz w ten sposób. Wynosi 18% lub 32% (w zależności od ilości uzyskanych pieniędzy).

Czy inwestowanie w kryptowaluty jest legalne?

Tak, ale pamiętaj, że od każdych przychodów musisz odprowadzić podatek. To samo tyczy się handlu na giełdzie kryptowalut.

Czy inwestowanie w nowe kryptowaluty się opłaca?

Istnieje szansa, że jakaś nowa kryptowaluta stanie się popularna i w krótkim czasie podrożenie o kilkaset procent. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że w przypadku mniej znanych wirtualnych walut zachodzi większe ryzyko utraty środków z powodu dużej niestabilności cen. Pamiętaj o tym, jeśli chcesz kupić jakąś kryptowalutę z dołu giełdy.

Krzysztof swoją wiedzę i umiejętności zdobywał i rozwijał latami. Handel na giełdzie pochłonął go w młodym wieku i szybko stał się jego sposobem na życie. Do jego głównych zainteresowań należy rynek kryptowalut. Jako jeden z pierwszych posiadaczy bitcoin w Polsce zna temat na wylot i chętnie dzieli się swoją wiedzą z naszymi czytelnikami.