3 kroki do inwestowania w kryptowaluty

5000

W ostatnim czasie coraz głośniej słyszy się o bitcoinie i innych kryptowalutach, mówi się wręcz o cyfrowej rewolucji. To co się dzieje na rynku kryptowalut bardzo często porównywane jest do gorączki złota w XIX w. Dzięki inwestycjom w kryptowaluty powstało wielu milionerów, a wizjonerska technologia przyciągnęła duże zainteresowanie inwestorów na całym świecie. Ale jak wziąć udział w tym boomie technologicznym, bez specjalistycznej wiedzy informatycznej?

Jeżeli chcesz dowiedzieć się:

 • Czym jest bitcoin i inne kryptowaluty?
 • Co wpływa na rosnącą popularność kryptowalut?
 • Jak w prosty sposób zainwestować w kryptowaluty?
Kurs HShare HSR
Kurs Tether USDT
Kurs Basic Attention Token BAT
Kurs Ripple XRP
Kurs EOS
Kurs Ethereum Classic (ETC)
Kurs Altcoin Index
Kurs Omisego
Kurs Monero
Kurs IOTA
Kurs NEO
Kurs Chainlink Link/USD
Kurs Litecoin
Kurs Bitcoin Cash 
Kurs i cena Dash DASH
Kurs Zcash
Kurs Ethereum (ETH)
Kurs GameCredits (GAME)
Kurs Bitcoin ( BTC/USD )
Kurs Augur (REP)
Kurs Lisk (LSK)
Kurs Stellar (XML)

Przygotowaliśmy dla Ciebie trzy proste kroki, dzięki którym znajdziesz odpowiedź na te pytania.

Krok pierwszy:Dowiedz się, czym jest bitcoin i inne kryptowaluty

Bitcoin powstał w 2009 jako pierwsza wirtualna metoda płatności tego typu. Jest on największą innowacją
w tej dziedzinie ostatnich lat, za sprawą kilku kluczowych cech:

 • Bezpieczeństwo
  Informacje odnośnie transakcji przeprowadzonych za pomocą bitcoina są zaszyfrowane za pomocą technologii zwanej „blockchain”. Sposób jej działania i ciągłej weryfikacji zdaje się na chwilę obecną być praktycznie nie do złamania.
 • Szybkość
  Płatności w bitcoinie są przeprowadzane internetowo. W procesie transferu środków nie ma znaczenia odległość miejsca, do którego wysyłamy pieniądze, a transakcja odbywa się bez pośredników.
 • Dostępność 24/7
  Przelewy bitcoin nie mają ograniczeń w postaci dni tygodnia czy świąt, środki możemy wysłać 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Transakcje zatwierdzane są praktycznie co 10 minut.
 • Niskie koszty
  Na chwilę obecną pod względem kosztów transferu środków, bitcoin jest uważany przez niektórych za tańszą alternatywę, w szczególności dla większych kwot. Dzieje się tak za sprawą braku pośrednictwa banków.
 • Anonimowość
  Założenie rachunku w tej kryptowalucie nie ma żadnych warunków formalnych, a konta są anonimowe. Jedyne co użytkownik otrzymuje do rachunku to login złożony z 54 znaków i hasło.
 • Decentralizacja
  Informacje na temat stanów kont bitcoin znajdują się jednocześnie w wielu miejscach na ziemi w tej samej postaci. Czyni go jeszcze bardziej bezpiecznym, np. w porównaniu do tradycyjnych banków, które mają scentralizowany system baz danych.
 • Ograniczona ilość
  Zgodnie z założeniami twórców powstanie 21 000 000 bitcoinów do roku 2140 (w przybliżeniu). Na chwilę obecną do obiegu trafiło już ok. 16 500 000 bitcoinów, a tempo z jakim kolejne będą trafiały na rynek będzie spowalniać.)

Słowo „kryptowaluty” jest mylnie kojarzone ze słownikowym znaczeniem jego przedrostka “krypto-”, które oznacza coś niewidocznego, ukrytego, zamiast z prawidłową etymologią tego słowa, czyli jego pochodzeniem od kryptografii, która jest poddziedziną matematyki oraz informatyki. Kryptografia była używana chociażby w Enigmie w czasie II wojny światowej.

Te czynniki w głównej mierze wpłynęły na popularność bitcoina, czego odzwierciedlenie można znaleźć w jego wartości rynkowej.

średni roczny wzrost

Dane za okres 12.2012-1.2017, źródło: Macrobond.
Przedstawione powyżej dane odnoszą się do przeszłości i nie mogą stanowić wyznacznika, ani gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości.

Krok drugi: Poznaj metody inwestowania w kryptowaluty

Metoda pierwsza – szyfrowanie danych

By zacząć zarabiać na kryptowalutach można oczywiście zakupić specjalistyczny sprzęt do szyfrowania informacji i otrzymywać wynagrodzenie w postaci bitcoinów za swój wkład do systemu informatycznego. Wymaga to jednak specjalistycznej wiedzy z zakresu programowania i doboru zaawansowanego sprzętu komputerowego, który nie należy do najtańszych.

Metoda druga – zakupienie bitcoina

Można również założyć anonimowy rachunek kryptowalutowy i za pośrednictwem giełdy zakupić jakąś kryptowalutę na własność i ją trzymać. Niesie to jednak zagrożenia dwojakiego rodzaju.

 • Po pierwsze, w momencie, gdy dokonujemy transakcji na giełdzie kryptowalutowej nasze środki nie znajdują się na naszym koncie, tylko na koncie giełdy. Niestety, krótka historia kryptowalut zna już spektakularne przykłady krypto-giełd, które z dnia na dzień zostały zamknięte, znikając wraz ze środkami inwestorów (Mt Gox czy też polski bitcurex). Są też przykłady giełd kryptowalutowych, które zostały okradzione przez hakerów (Bithumb).
 • Po drugie, jeżeli zgubimy nasz login i hasło do konta lub ktoś nam je wykradnie stracimy nasze kryptowaluty bezpowrotnie, bez możliwości ubiegania się o pomoc. Nie ma takiego miejsca, do którego moglibyśmy się zwrócić o odzyskanie zagubionych danych lub skradzionych bitcoinów.

To czy będziemy mieli zyski z wyżej wymienionych metod jest w głównej mierze zależne od tego, czy popularność bitcoina będzie rosnąć (bądź utrzyma się na stałym poziomie) i tym samym ciągnąć za sobą kurs bitcoina. A co jeśli jego wartość osiągnęła już szczyty i zacznie spadać?

Metoda trzecia – Inwestowanie w instrumenty pochodne CFD

Ostatnią metodą, jaką przedstawimy jest inwestowanie za pomocą kontraktów na różnicę kursową. Jednak co kryje się pod tym tajemniczym terminem?

Kontrakty na różnice kursowe (CFD) to instrumenty pochodne odzwierciedlające cenę instrumentu bazowego. To znaczy, że kursy CFD kształtują się zgodnie z cenami ich odpowiedników na rynku. Takie nowoczesne rozwiązanie ma kilka zalet, między innymi możliwość inwestycji we wzrosty i spadki kursu danego instrumentu.

Może to być uważane za zaletę, biorąc pod uwagę to, że ceny kryptowalut cechują się bardzo dużą zmiennością. Jednocześnie jednak wiąże się to też z większym ryzykiem. Poza tym przed bitcoinem, stoją pewne zagrożenia, które mogą wpłynąć na spadek jego kursu w przyszłości.

 • Konkurencyjne technologie
  Powstało już wiele kryptowalut, które proponują konkurencyjne rozwiązania do bitcoina. Są to między innymi kolejne co do wielkości, w kapitalizacji kryptowaluty, takie jak Ethereum, Litecoin, Dash czy Ripple.
 • Opłacalność w przyszłości
  Pytanie czy transakcje realizowane za pośrednictwem bitcoina będą się opłacać w przyszłości. Sporo zależy od jego kursu Ponadto co może się wydarzyć jeśli wydobyty zostanie ostatni bitcoin?
 • Regulacje prawne
  Transakcje za pośrednictwem bitcoin są w pełni anonimowe i funkcjonują poza oficjalnym systemem prawno podatkowym. Mogą być wykorzystywane do celów przestępczych stąd mogą przyciągnąć zainteresowanie organów państwowych.
 • Ilość transakcji
  W chwili obecnej co 10 minut można wykonać bitcoinem maksymalnie ok. 2100 transakcji, jeżeli popularność systemu będzie rosła, w przyszłości może okazać się to za mało.
 • Częstotliwość transakcji
  Realizacja transakcji co 10 minut może się okazać zbyt rzadka i mało atrakcyjna w przyszłości.

Niezależnie od tego czy uważasz, że kurs danej kryptowaluty będzie zyskiwał czy też tracił na wartości inwestycje w kontrakty CFD pozwalają Ci dostosowywać swoją strategię do bieżącej sytuacji rynkowej.

Podsumowując, jeżeli:

 • nie posiadasz zaawansowanej wiedzy programistycznej,
 • nie chcesz kupować skomplikowanego sprzętu komputerowego,
 • obawiasz się wyżej wymienionych zagrożeń związanych z zakupem kryptowalut,
 • chciałbyś wykorzystywać zarówno wzrosty jak i spadki cen kryptowalut.

To dobrym rozwiązaniem mogłoby okazać się dla Ciebie jest inwestowanie w instrumenty pochodne za pośrednictwem platform “Brokerzy“.

Niezależnie od tego czy uważasz, że wartość którejś z kryptowalut będzie rosła czy spadała, u brokeró możesz wykorzystać każdą sytuację!

Dla wnikliwych

Czym jest bitcoin i inne kryptowaluty?

Żeby dobrze zrozumieć czym są kryptowaluty, dla przykładu bitcoin, proponujemy aby najpierw zastanowić się czym są w chwili obecnej waluty, czym są pieniądze. To powszechnie stosowane, płynne środki wymiany dóbr i usług, najczęściej powiązane z istnieniem danego państwa. Pieniądze mają formę monet, banknotów ale w chwili obecnej, w przytłaczającej większości stanowią one cyfrowy zapis na naszym rachunku bankowym. Bank, to miejsce, które w dużym uproszczeniu stanowi wielką cyfrową książkę rozrachunkową, w którą wpisane są stany kont jego klientów i transakcje między nimi.

Czy wiesz, że nie wiadomo dokładnie kto stworzył bitcoina? Wiadomo tylko, że jest on dziełem osoby lub grupy osób, które kryją się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Na ten temat powstało już wiele teorii, niestety zagadka nie jest w dalszym ciągu rozwiązana.

Bitcoin też jest płynnym środkiem wymiany, którym możemy płacić za coraz większą ilość rzeczy! Co chwilę słyszymy, że kolejne instytucje, sklepy, czy inne firmy zaczynają akceptować bitcoina. Jest on też walutą, która nie posiada fizycznej formy i w błyskawiczny sposób może zostać bezpośrednio wysłana w każde miejsce na ziemi. Ma to sporo zalet w porównaniu do np. bankowych przelewów międzynarodowych, gdzie pieniądz musi przejść po drodze przez kilka banków, a co za tym idzie zostać zapisany na kilku kolejnych wirtualnych książkach rachunkowych.

Kolejną istotną różnicą między kryptowalutami, a walutami jest właśnie wspomniany bank. Kryptowaluty, nie mają Banku, nie istnieje coś takiego jak „BitCoin Bank”. Wobec tego jak uzyskać informację, kto ma ile Bitcoinów? Otóż innowacyjność bitcoina polega na tym, że jest on w pewnym sensie sam w sobie bankiem. Samodzielną książką rozrachunkową, w której zawarte są informacje na temat stanu posiadania wszystkich jej użytkowników oraz historię zawartych między nimi transakcjami. Aby otworzyć „rachunek” kryptowalutowy wystarczy ściągnąć aplikację i wygenerować login i hasło. Konto jest całkowicie anonimowe, nie istnieją żadne formalne wymagania wobec posiadacza rachunku.

W tym miejscu ujawnia nam się znaczenie pojęcia „krypto”, bowiem wyżej wymienione informacje są właśnie zaszyfrowane wewnątrz bitcoina. Sposób w jaki odbywa się szyfrowanie stanowi rewolucję w dziedzinie informatyki – mowa tu o technologii „Blockchain”. Tłumacząc na język polski oznacza to „łańcuch bloków”, które powiązane są ze sobą kryptograficznie.

Spróbujmy działanie tej technologii przedstawić obrazowo, jako budowanie wieży z klocków. Wieża symbolizuje tu obecny stan rachunków kryptowalutowych (kto ma ile), widziany przez wszystkich użytkowników bitcoina. Każdy kolejny, nowy, klocek zawiera informacje o wszystkich nowych transakcjach, które zmienią obecne stany rachunków.

Nowy klocek aby mógł być dopasowany do wieży musi zostać odpowiednio zaszyfrowany, dopasowany. Gdy to nastąpi, zostanie on do niej dołączony i w efekcie zawarte w nim nowe transakcje dojdą do skutku. Nastąpi wymiana bitcoinów w systemie.

Gdybyśmy spróbowali wyjąć lub wymienić klocek z dołu wieży, cała konstrukcja uległaby zniszczeniu. Ponieważ każdy kolejny klocek w wieży ma w sobie zakodowaną informację z poprzedniego klocka. Wymiana klocka, na taki z inną informacją (innym szyfrem), skutkowałaby tym, że nie pasowałby on do poprzedniego klocka. Co więcej odłączyły by się od siebie wszystkie klocki następujące po nim. W efekcie tego informacja, zawarta w tej wieży uznana byłaby za nieprawdziwą. Dlatego technologię „blockchain” można uznać za innowacyjną w dziedzinie bezpieczeństwa.

Dobrze więc, a kto zaszyfrowuje kolejne klocki do naszej wieży? i jak przebiega ten proces? Ludzi, którzy trudnią się kryptografią nazywamy „górnikami”, ich komputery, które wykonują obliczenia nazywamy „koparkami”, a cały proces nazywamy „kopaniem” np. kopaniem bitcoina. Ta wszechstronna aluzja do górnictwa ma nawiązywać do wydobywania złota, bowiem nagrodą za zaszyfrowanie kolejnych transakcji dla górników ma być właśnie bitcoin. Co więcej to właśnie w ten sposób tworzą się nowe bitcoiny i trafiają do obiegu. W tym miejscu warto zaznaczyć, że koparki to kosztowne i skomplikowane komputery o bardzo dużej mocy obliczeniowej.

Tylko skąd wiadomo, któremu górnikowi należy się nagroda w postaci bitcoinów? By wyjaśnić to zagadnienie bez wgłębiania się w informatyczne szczegóły spróbujemy znów odwołać się do porównania. Wyobraźmy sobie, że proces szyfrowania kolejnego bloku bitcoin to wielka loteria. Koparki w naszym przykładzie są maszynami, które generują ogromne ilości kuponów na tę loterię – im większa moc obliczeniowa koparki, tym większa szansa górnika na to, że wygeneruje ona zwycięski los. Gdy to nastąpi, nowy klocek, wraz zawartymi w nim informacjami, trafia na szczyt wieży. Po czym nowe transakcje trafiają do systemu bitcoin, rusza kolejna loteria na szyfrowanie klocka i tak na okrągło co 10 minut.

Ciekawe w tym systemie jest właśnie to, że nagroda w postaci kryptowaluty zapewnia istnienie całego zaplecza informatycznego, wraz z jego ogromną mocą obliczeniową jednocześnie zapewniając dopływ bitcoinów do obiegu.

Teraz wróćmy jeszcze na chwilę do banków. Jak już wspomnieliśmy, są one miejscem, które porównaliśmy do wirtualnych ksiąg rozliczeniowych. Wszystkie dane odnośnie klientów danego banku znajdują się w jednym miejscu, na jego serwerach. Mówiąc inaczej informacje na temat transakcji tradycyjnymi walutami są scentralizowane właśnie w banku. W tym miejscu pojawia się pytanie: co może się stać jeśli nastąpi atak hakerski na bank? W obecnych czasach banki są pod stałą presją ze strony sieciowych włamywaczy. Teraz zadajmy sobie pytanie: co się stanie jeśli hakerzy zaatakują bitcoina ?

Tutaj ujawnia się kolejna bardzo ważna, innowacyjna cecha technologii blockchain, którą wykorzystać można w wielu innych dziedzinach, nie tylko w płatnościach. Jak wspomnieliśmy blockchain zawarty w bitcoin posiada wszelkie informacje na temat stanu posiadania wszystkich użytkowników. Jednocześnie ta informacja jest zapisana w bitcoinach, portfelach, koparkach- setkach tysięcy miejsc na świecie. To tak, jakby w każdym miejscu na świecie gdzie jest bitcoin stała identyczna wieża z klocków. Innymi słowy jest to zdecentralizowany system. Niewyobrażalna jest więc możliwość sfałszowania danych czy też ataku hakerskiego. Gdy jakiś górnik doda kolejny blok do łańcucha, to ta informacja aktualizuje się wszędzie jednocześnie. Wszystkie informacje na temat numerów bloków i zawartych w nich transakcji są jawne!

Jakie czynniki wpływają na wartość bitcoina?

Jak zapewne zdajesz sobie sprawę, za ilość pieniądza w gospodarce odpowiada bank centralny. W dużym uproszczeniu może on dodrukować pieniądze, wobec tego ciężko powiedzieć nam w tym momencie ile dokładnie będzie danej waluty w przyszłości. W przeciwieństwie do bitcoina, którego dokładną ilość w przyszłości znamy już dziś:

W ok. 2140 roku będzie 21 000 000 bitcoinów!

Czyli można powiedzieć, że tak jak w przypadku złota, mamy ograniczone zasoby tej kryptowaluty. Co więcej, ilość bitcoinów jakie trafiają do obiegu w postaci nagród dla górników maleje w z góry założony sposób. Co 210 000 bloków (4 lata) nagroda dla górników spada o połowę. Na początku było to 50 BTC, później 25 BTC, w chwili obecnej nagroda wynosi 12,5 BTC. Warto w tym miejscu zauważyć, że pionierzy wydobywania bitcoinów mogli zarobić najwięcej, najmniejszym kosztem. Na dzień dzisiejszy w obiegu znajduje się ok. 16 500 000 bitcoinów (źródło: blockchain.info). Wobec tego do wydobycia pozostało zaledwie 4 500 000 BTC, ich dopływ do obiegu będzie malał, co jest istotnym czynnikiem deflacyjnym dla tej kryptowaluty. Twórcy założyli taki scenariusz wobec bitcoina, dlatego jest on podzielny do ósmego miejsca po przecinku – 0,00000001 to najmniejsza możliwa wartość bitcoina. Zwolennicy bitcoina zwykli mówić, że już skończyły się czasy, w których większość będzie mogła sobie pozwolić na posiadanie jednego własnego bitcoina.

Dobrze, ale co się stanie kiedy zabraknie bitcoinów do wydobycia? Dlaczego górnicy wtedy mieliby poświęcać moc obliczeniową swoich komputerów na utrzymanie systemu? Już w chwili obecnej część nagrody dla górników stanowią koszty transakcyjne, kiedyś będą one stanowić całość zysku górników. Tylko czy ta opłata będzie wystarczająca dla górników na pokrycie kosztów pracy koparek i odpowiedni dla nich zarobek?

Pierwsza kwestia – koszt pracy koparek, zależy on od następujących czynników:

 • Kosztów energii i wykorzystywanych źródeł energii (ceny prądu, odnawialne źródła energii itd.).
 • Rozwoju nowych technologii komputerowych (zmniejszenie poboru prądu).
 • Wzrostu zapotrzebowania na moc obliczeniową.

By zbadać drugą kwestię przeanalizujemy trzy wykresy. Pierwszy z nich (wykres 1) będzie przedstawiał ilość transakcji zrealizowanych dziennie za pomocą bitcoina, od początku istnienia tej kryptowaluty. Następnie spojrzymy na wykres przedstawiający wartość wynagrodzenia górników podzieloną przez ilość transakcji (wykres 2) oraz jaki procent wartości tych transakcji stanowi ich wynagrodzenie (wykres 3).

Liczba potwierdzonych transakcji na przestrzeni dnia
Koszt transakcji
Procentowy koszt transakcji

Pierwszy wykres jasno obrazuje nam rosnące zainteresowanie w wykonywaniu transakcji za pomocą bitcoinów (wykres 1). Z porównania dwóch pozostałych wykresów płynie bardzo ciekawy wniosek (wykres 2 i wykres 3). Od czerwca do lipca bieżącego roku koszt transakcyjny nie przekroczył 1,5% wartości transakcji jednak sama wartość zysku górników w przeliczeniu na jedną transakcję znajduje się na wyższym poziomie niż kiedykolwiek. Oznacza to, że znacząco podniosła się wartość realizowanych za pomocą bitcoin transakcji. Transferowane są przy jego użyciu większe pieniądze niż miało to miejsce wcześniej. Warto w tym miejscu zauważyć, że ze zwiększającą się ilością zakodowanych transakcji rośnie ich matematyczna trudność (wykres 4) i co za tym idzie rosną wymogi odnośnie mocy obliczeniowej całego systemu (wykres 5).

Matematyczna trudność zakodowanych transakcji
Wymogi mocy obliczeniowej systemu

Wraz z rosnącą popularnością, zwiększającym się zapotrzebowaniem na moc obliczeniową rosła również wartość bitcoina. Spójrzmy na 5-letni wykres ceny bitcoina:

średni roczny wzrost

Przedstawione powyżej dane odnoszą się do przeszłości i nie mogą stanowić wyznacznika, ani gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości.

W ciągu ostatnich 5 lat wartość bitcoin wzrosła ok. 37 000 %, a tylko w ostatnim roku wzrosty te wyniosły ok. 280%. W efekcie tego w rekordowym momencie kapitalizacja rynku bitcoin wyniosła 48,5 miliarda dolarów, a w ostatnim okresie zwiększonej zmienności cenowej towarzyszyło zwiększenie obrotów na giełdach bitcoinowych.

Kapitalizacja rynku bitcoin
Wartość obrotów na największych giełdach bitcoinowych

Bitcoin będący pionierską technologią, posiada na chwilę obecną dominującą pozycję na rynku kryptowalut i stanowi walutę rezerwową dla pozostałych kryptowalut. Za jego pomocą przeprowadza się transakcje na pozostałych kryptowalutach, tak jak transakcje na walutach wykonuje się za pomocą amerykańskiego dolara.

Kryptowaluty ( Waluty cyfrowe) – Podsumowanie

Kryptowaluty są nowym zjawiskiem w sferze finansów. Są one w dużej mierze podobne do pieniędzy, których używamy na co dzień w formie elektronicznej123. W niektórych krajach główna z kryptowalut – bitcoin – została uznana za pełnoprawny środek płatniczy. W innych krajach władze podchodzą do nich w sposób bardziej sceptyczny. Niektóre z kryptowalut, np. bitcoin – spełniają już podstawowe funkcje pieniądza (trwałość, poręczność, oryginalność, podzielność, miernik wartości, środek wymiany, funkcja tezauryzacyjna).

Od strony prawnej kryptowaluty są traktowane jako inny niż pieniądz miernik wartości. Należy pamiętać, iż przychody uzyskane ze sprzedaży kryptowalut podlegają opodatkowaniu.

W związku z ich dynamicznie rosnącą popularnością może wystąpić zjawisko bańki spekulacyjnej, która powoduje – zwłaszcza wśród regulatorów rynku finansowego – być może nadmierne obawy, zwłaszcza biorąc pod uwagę konsekwencje rozwoju technologii w tzw. długim okresie.

Kryptowaluty mylnie porównywane są z piramidami finansowymi. Miano to należałoby używać w stosunku do pseudo-kryptowalut, czyli takich, które jedynie podszywają się pod kryptowaluty wykorzystując ich popularność (i rosnącą wartość), podczas gdy stworzone zostały w celu wyłudzenia pieniędzy od inwestorów. Prawdziwe kryptowaluty oparte są na otwartym kodzie źródłowym z jasno określonymi algorytmami i zasadami funkcjonowania oraz bez centralnego emitenta, który zarabiałby na ich sprzedaży. Jest w wśród nich prawdziwa demokracja, bo opierają się na systemach zdecentralizowanych, rozproszonych.

Integralną częścią kryptowalut jest technologia łańcucha bloków, tj. blockchain. Zapewnia ona transparentność, bezpieczeństwo oraz niepodważalność transakcji na niej opartych. Blockchain pełni funkcję księgi rozrachunkowej z tą różnicą, że aby sfałszować dane sprzed np. kilku miesięcy konieczne będzie sfałszowanie wszystkich bloków transakcji, które od tamtego czasu powstały. W przypadku największych blockchainów (np. bitcoinowego) zadanie to jest praktycznie niemożliwe.

Niniejsze opracowanie zawiera szereg porad o charakterze praktycznym. Ze względu na to, że bardzo duża część użytkowników technologii blockchain to osoby zajmujące się inwestowaniem w kryptowaluty, stąd autorzy opisali podstawy również tego zagadnienia.

Inwestowanie (każde, nie tylko w kryptowaluty) powinno być poprzedzone edukacją. Generalna zasada – nie inwestuje się w rzeczy, których się nie rozumie – obowiązuje szczególnie w zakresie walut cyfrowych, które są trudne do pojęcia.

Inwestowanie w kryptowaluty można podzielić na krótkoterminowe oraz długoterminowe. Pierwsze oparte jest na wysokiej zmienności kursów oraz wymaga dużego zaangażowania inwestora (codzienne śledzenie kursów oraz wydarzeń). Inwestowanie długoterminowe wiąże się z zamrożeniem środków na długi okres (w slangu społeczności kryptowalutowej mówi się o tej strategii – „hodl”, od słowa „hold” – trzymaj).

Początek inwestowania w kryptowaluty polega na ich nabyciu – najczęściej i najbezpieczniej za pomocą zaufanych giełd. Aktualnie przy rejestracji na giełdach wymagana jest weryfikacja użytkownika w celu zabezpieczenia przed działalnością przestępczą.

Szczególna uwaga powinna być skierowana na zabezpieczenie kont oraz portfeli. Kryptowaluty nie powinny być przez dłuższy czas trzymane na giełdach, a jeśli już – zaleca się wykorzystanie m.in. weryfikacji dwuczynnikowej (2FA). Bezpieczniejsze jest wykorzystanie portfeli sprzętowych i trzymanie kluczy prywatnych na urządzeniach nie podłączonych do Internetu.

Poza inwestowaniem w same kryptowaluty możliwa jest inwestycja w ICO, które jest formą crowdfundingu opartą na blockchainie lub polega na sprzedaży tokenów (utility tokens). Zjawisko to nie zostało szerzej rozwinięte w opracowaniu – inwestowanie w ICO wymaga jeszcze większej ostrożności i wiedzy technicznej.

Rosnąca popularność kryptowalut spowodowała również rozwój przestępstw kryptowalutowych. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas inwestowania i stosować do wspomnianych w poradniku zasad. Nie wyczerpują one kompletu potrzebnej użytkownikom walut cyfrowych i inwestorów wiedzy. Postęp techniczny jest na tyle duży, że warto być na bieżąco z różnymi źródłami informacji: czytać, uczyć się, brać udział w seminariach, meetupach i konferencjach.