The Independent

723

The Independent , niezależny politycznie dziennik założony w 1986 roku i wydawany w Londynie.

Założyciele The Independent-Andreas Whittam Smith, Matthew Symonds i Stephen Glover (wszyscy byli pracownicy The Daily Telegraph) wierzyli, że wielu wykształconych i zamożnych obywateli Wielkiej Brytanii pragnie obiektywnego źródła codziennych wiadomości, bez silnych politycznych uprzedzeń ze strony uznanych gazet w kraju. The Independent natychmiast znalazł dużą widownię, a jego codzienne sprzedaże niemal dorównują tym z The Guardian i The Times. Wydanie niedzielne, The Independent w niedzielę, zostało uruchomione w 1990 roku.

The Independent
Częstotliwośćdziennik
PaństwoWielka Brytania
WydawcaIndependent News & Media
Rodzaj czasopismaspołeczno-polityczny
Pierwszy numer1986
Formattabloid

W swojej historii gazeta kilkakrotnie przechodziła z rąk do rąk. Pierwotny właściciel, konglomerat finansowy Newspaper Publishing, sprzedał kontrolne udziały w The Independent niezależnej firmie Independent News and Media PLC (INM) oraz Mirror Group Newspapers w 1995 r.; ta pierwsza w 1998 r. przejęła pełną kontrolę. W skalistym okresie przejściowym, naznaczonym konfliktami o kierunek rozwoju gazety i częstymi zmianami personalnymi, czytelnictwo gwałtownie spadło. Nakład pisma wzrósł w 2004 r., po tym jak zastąpiło ono swoje szerokoformatowe wydanie tabloidem. W 2010 roku rosyjski biznesmen Aleksander Lebiediew nabył „The Independent”.

Znany z dziennikarskiej rzetelności, The Independent otrzymał krytyczne pochwały za nowatorskie wykorzystanie grafiki, wyróżniające się umieszczenie artystycznych zdjęć, ujawnienie źródeł artykułów, a także wierne kredytowanie innych gazet i agencji informacyjnych za pożyczone relacje. Gazeta zaczęła wydawać w kolorze w 2008 roku. Jednak The Independent doświadczył stałego spadku nakładu i 26 marca 2016 roku ukazało się jego ostatnie wydanie drukowane po przejściu na format wyłącznie cyfrowy.