Ubezpieczenie dla turysty

869

Wszystkie wyjazdy turystyczne zorganizowane za pośrednictwem biura podróży są obecnie obejmowane odpowiednimi ubezpieczeniami. Jest to wymóg prawny i biura podróży muszę tego prawa przestrzegać. Tego typu ubezpieczenia nie są jednak zbyt rozległe i ich niski koszt jest dobrym prognostykiem odszkodowań wypłacanych w razie nieszczęśliwego zdarzenia lub chociażby zachorowania w czasie wyjazdu. W przypadku wyjazdu organizowanego samodzielnie takiego ubezpieczenia nie ma w ogóle. W celu uzyskania odpowiedniej ochrony, nawet w przypadku posiadania jakiegoś pakietu podstawowego, konieczne jest wybranie odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego. Jest to bardzo proste, ponieważ można to zrobić online, a cena ochrony w czasie krótkiego wyjazdu jest naprawdę niewielka.

Zakres ubezpieczenia turystycznego

Ubezpieczenie turystyczne może oferować bardzo zróżnicowany zakres bezpieczeństwa w zależności od tego, jakie są nasze realne potrzeby oraz jak dobrze chcemy być zabezpieczeni.


Dla osób podróżujących własnym pojazdem ogromne znaczenie ma najczęściej ubezpieczenie mobilności. Tego typu ubezpieczenie to ubezpieczenie samochodu oraz pakiet assistance, dzięki któremu pokryte zostaną wszystkie koszty związane z umożliwieniem dalszej podróży lub ewentualnego powrotu, jeśli tak zdecydujemy. W tym znajdują się także koszty zakwaterowania awaryjnego, na przykład w czasie oczekiwania na naprawę pojazdu.

Bardzo duże znaczenie mają także ubezpieczenia majątku ruchomego przed zniszczeniem lub kradzieżą. W podróż zabieramy ze sobą często drogi sprzęt elektroniczny, a nawet utrata bagażu zawierającego naszą garderobę to poważny problem. Niezależnie od tego, czy lecimy samolotem z biurem podróży, czy podróżujemy własnym samochodem, ten element ubezpieczenia jest zawsze istotny.

Wiele wyjazdów turystycznych łączy się także z aktywnością fizyczną. Podstawowe ubezpieczenia podróżne zwykle nie obejmują kosztów wynikających z jazdy na nartach lub żeglowania, traktując tego typu działania jako uprawianie sportów ekstremalnych. Zwłaszcza jeśli wyjazd jest organizowany przez nas samodzielnie, ubezpieczenia turystyczne online stworzone z myślą o osobach aktywnych warto jest potraktować jako coś absolutnie koniecznego.

Warto jest również zastanowić się nad poszerzeniem standardowego ubezpieczenia zdrowotnego. Zdarzenia niezwiązane z wyjazdem, na przykład ból zęba lub stan chorobowy wymagający hospitalizacji, to źródła kosztów, które zwykle w dużej części trzeba ponosić z własnej kieszeni, nawet jeśli posiadamy ubezpieczenie zdrowotne w NFZ.