Warszawa nie może nasycić się biurami

3025

Za nami rekordowy kwartał w historii sektora nieruchomości biurowych w stolicy i rekordowy rok na horyzoncie.

Nie widać końca dobrobytu na warszawskim rynku biurowym. Po pierwszych trzech kwartałach pobito nowy rekord – popyt wyniósł prawie 690 tys. mkw. i był o 10 procent wyższy niż przed rokiem – informuje CBRE, firma konsultingowa działająca w branży nieruchomości.

  • Trzeci kwartał historycznie charakteryzował się największym popytem – firmy podpisały umowy najmu na 284 000 mkw. Zawarto także dwie transakcje dotyczące ponad 40 tys. Mkw. Warszawy po raz kolejny potwierdzając siłę ekonomiczną i pozycję lidera biura w Europie Środkowo-Wschodniej – mówi Łukasz Dziedzic, starszy konsultant w dziale badań rynku i doradztwa JLL.

MBank i Orange Polska zawarły w lecie dwie spektakularne transakcje. Bank podpisał umowę przednajmu w wysokości 45,6 tys. mkw. w biurowcu Mennica Legacy Tower, którego budowa dobiega końca. Francuski operator renegocjował umowę za 44,8 tys. mkw. w Orange Town.

  • W lecie rynek przyspieszył zamiast zwolnić. Mamy szansę pobić rekord zeszłorocznego popytu – mówi Daniel Czarnecki, dyrektor działu powierzchni biurowych w Savills.

Pod koniec trzeciego kwartału podaż powierzchni biurowej w stolicy wyniosła 5,6 mln mkw. Od początku roku deweloperzy oddali do użytku 15 obiektów, których łączna powierzchnia przekroczyła 142 tys. m kw. Trwa budowa ok. 790 tys. Mkw. Nowoczesnych biur – zostaną one ukończone do 2022 r. Około 40 procent z nich jest już zabezpieczonych umowami przednajmu. Zdecydowanie największym placem budowy jest Wola. W pobliżu ronda Daszyńskiego powstaje blisko 415 000. m kw. Wysoki popyt przekłada się na niskie wskaźniki pustostanów. Na koniec września średnia dla Warszawy wyniosła 8,2 proc. Wskaźnik powinien stopniowo spadać w nadchodzących miesiącach. Eksperci Savills zwracają uwagę na znaczne różnice między poszczególnymi obszarami – na Mokotowie nie ma 13,7 proc. Najemców. biura i 5,6 procent w centralnych lokalizacjach Chociaż znalezienie odpowiedniej powierzchni staje się coraz trudniejsze, czynsze nieznacznie rosną.

  • W obszarach centralnych ceny wzrosły o 1 EUR za mkw. W porównaniu do 2017 r., A poza centrum jedynie o 0,5 EUR. Najbardziej atrakcyjne lokalizacje w centrum wyceniane są na 24 EUR za mkw. Miesięcznie, podczas gdy średnia dla tego obszaru miasta w trzecim kwartale wyniosła 20 EUR – mówi Mikołaj Sznajder, dyrektor działu wynajmu powierzchni biurowych w CBRE .