Wypożyczalnia samochodów. Pomysł na biznes

712

Wypożyczlnie samochodów są bardzo popularnym sposobem na biznes szczególnie zagranicą. W Polsce wypożyczalni aut jest coraz więcej i wydaje się, że nie brakuje miejsca na rynku ns nowe firmy. Samochody wynajmowane są najczęściej przez turystów, nowożeńców i wszystkich tych, którzy nie potrzebują samochodu na co dzień.

Wynajem samochodów można znaleźć w każdym większym mieście i w pobliżu lotnisk. W takich lokalizacjach jest to dochodowy biznes. W małych miastach, oddalonych od centrów turystycznych i biznesowych, taka firma może nie mieć racji bytu. Powód? Wynajem samochodów jest ściśle związany z rynkiem turystycznym i biznesowym. Z takich samochodów chętnie korzystają osoby, które chcą odwiedzić dany region i przyjeżdżają na miejsce pociągiem lub samolotem. Sytuację firmy w małym mieście uratować może oferta okazjonalnych wozów dla nowożeńców, wieczorów panieńskich i urodzin oraz współpraca z firmami ubezpieczeniowymi, które w razie potrzeby wynajmują samochody zastępcze dla swoich klientów.

Rozeznanie rynku

Gdzie rozpocząć przygodę biznesową? Oczywiście, na podstawie badań rynku. Jeśli w okolicy jest niewiele wypożyczalni samochodów, a potencjalny popyt może być wysoki – masz zielone światło na start. Taka firma nie może działać w domu właściciela. Będziesz potrzebował profesjonalnego biura (może nawet kontenera) z odpowiednim parkingiem. Na początku wystarczy mieć kilka samochodów różnej wielkości. Trzeba jednak założyć, że w przyszłości flota będzie się powiększać. Warto więc szukać miejsc siedzących na obrzeżach miast, w pobliżu serwisów samochodowych lub w pobliżu zakładów produkcyjnych oferujących duże parkingi lub miejsca do budowy takiego parkingu. Ważne jest, aby parking był ogrodzony, strzeżony i dobrze oświetlony.

Budowanie floty samochodów na wynajem

Musisz postawić samochody na parkingu. Na początku dobrze jest mieć co najmniej sześć samochodów (po dwa z każdego segmentu). Z czasem przyjadą. Samochody powinny być różnej wielkości i standardu, ale wszystkie muszą być schludne, czyste i w pełni funkcjonalne. Za każdym razem, po każdym użyciu, pojazd musi być oczyszczony i dokładnie przejrzany z technicznego punktu widzenia. Pojazdy mogą być kupowane na kredyt, wynajmowane lub wynajmowane na zasadzie długoterminowej. Nowe samochody są najlepsze, ale można również zdecydować się na rynek wtórny. W tym przypadku należy jednak zdecydować się na jakość, dobrze utrzymane i rozsądnie nowe samochody.

Działanie w pojedynkę lub w zespole

To nie koniec naszej pracy. W przypadku małej wypożyczalni można pracować samodzielnie. Jednak musisz być świadomy, że będziesz dostępny dla swoich klientów przez całą dobę. Więc lepiej jest założyć, że trzeba zatrudnić pracownika do wynajęcia samochodu od razu. Dobrze jest postawić na kogoś z wysoką kulturą osobistą i znajomością branży motoryzacyjnej. Pozwoli to uniknąć częstych wizyt w drogich warsztatach samochodowych.

Cennik wypożyczalni aut skrojony na miarę

Zanim będziesz mógł wynająć samochód, musisz ustalić konkretny cennik. Jak to zrobić? Przede wszystkim należy określić, na jaki okres czasu będziesz wynajmował samochody. Możesz oferować pojazdy na dni, tygodnie, a nawet miesiące. W wielu wypożyczalniach najwyższą stawkę dzienną stosuje się do wynajmu jednodniowego. Po tym, za kolejne dni naliczana jest niższa opłata. Dodatkowo można wprowadzić dwa cenniki: dla klientów indywidualnych i biznesowych. Pamiętaj, aby pobierać również opłatę depozytową/kaucyjną w celu ochrony przed nieuczciwymi praktykami konsumenckimi (np. niezwrócenie samochodu na czas, uszkodzenie pojazdu itp.) Na cenę wpływa również marka i model samochodu. Na przykład wynajęcie Fiata Pandy rodzinie kosztuje 150 zł za jeden dzień, 70 zł za 2-3 dni za każdy dzień oraz 400 zł i 200 zł za Opalę Zafiry. Co bardzo ważne, cennik musi być dobrze przemyślany i jasny, aby nikt nie miał wątpliwości co do tego, jaki rachunek na niego czeka.

Strona internetowa dla wypożyczalni

Wynajem samochodów musi mieć przyzwoitą stronę internetową. Klienci muszą zobaczyć samochody dostępne w ofercie, cenniku i regulaminie. To najważniejsza informacja, o której niektórzy zapominają. Dziś szukamy wypożyczalni samochodów głównie w Internecie i warto zachęcić klienta estetyką i niezawodnością. Przygotowanie profesjonalnej strony internetowej, która umożliwi natychmiastową rezerwację samochodu, najlepiej zleca profesjonalna agencja interaktywna. Może również zająć się przygotowaniem odpowiedniego oprogramowania dla Twojej firmy, aby móc łatwo zarządzać systemem rezerwacji, wynajmu i rachunków.